تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ۱۳۹۷-۹:۱۱ ب.ظ
کد خبر : 311759
نسخه چاپی نسخه چاپی

کنترل بیولوژیک آفت ساقه خوار برنج در لاهیجان اجرا شد

مدیر جهاد کشاورزی لاهیجان گفت: عملیات کنترل بیولوژیک آفت ساقه خوار برنج با استفاده از زنبور تریکوگراما در یک هزار و ۶۵۰ هکتار از اراضی شالیکاری این شهرستان اجرا شده است.

به گزارش ۸دی،جلال ملاجعفری عصر چهارشنبه افزود: عملیات کنترل بیولوژیک آفت ساقه خوار برنج با استفاده از زنبور تریکوگراما از اوایل خرداد ماه شروع و تاکنون در سه نوبت جهت کنترل نسل اول و دوم آفت ساقه خوار برنج رهاسازی شده است و این طرح در مرحله پایانی قرار دارد.
وی ادامه داد: در این عملیات در هر نوبت یکصد عدد تریکوکارت یک صدم گرمی که بطور میانگین حاوی ۶۰۰تا ۷۰۰تخم می باشند ، رهاسازی می شوند .
ملاجعفری خاطرنشان کرد: قیمت یکصد عدد تریکوکارت ۱۵۴هزار ریال است که ۸۴ هزار و ۷۰۰ریال آن توسط دولت و بصورت یارانه ای و ۶۹ هزار و ۳۰۰ریال آن سهم شالیکاران است که توسط کشاورزان پرداخت می شود.
وی اظهار داشت: علاوه بر این عملیات ، اجرای کنترل بیولوژیک آفت شپشک آرد آلود در پنج هکتار از باغ های چای و ۲ هکتار از باغ های مرکبات شهرستان توسط حشره کفشدوزک بنام کریپتولموس پیش بینی شده است .
ملاجعفری یادآور شد: برای کنترل بیولوژیک شپشک آرد آلود در باغ های مرکبات، یک هزار عدد و در باغ های چای یک هزار و ۵۰۰ عدد سوسک (کفشدوزک) به ازای هر هکتار رهاسازی خواهد شد.
سطح زیرکشت برنج لاهیجان ۲۳ هزار و ۸۱۶ هکتار است و در این شهرستان بیش از یکصد هزار تن شلتوک و حدود ۷۰هزار تن برنج سفید تولید که معادل ۱۰درصد برنج تولیدی استان گیلان را شامل می شود.
حدود ۲۸ هزار خانوار بهره بردار در شهرستان لاهیجان در بخش شالیکاری اشتغال دارند.
لاهیجان با ۲ بخش مرکزی و رودبنه، در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.


منبع : ایرنا
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه