تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۳۹۷-۶:۱۷ ق.ظ
کد خبر : 310695
نسخه چاپی نسخه چاپی

از آغاز تا پرواز رزمنده‌ای که با دمکرات‌های‌ کردستان‌ درگیر شد

شهید سید محمدتقی‌ مغیثی‌، شهریورماه‌ ۱۳۶۵ از طریق‌ بسیج شهرستان فومن به‌ جبهه‌‌ پیرانشهر اعزام‌ شد و در درگیری با دمکرات‌های‌ کردستان‌ از ناحیه‌‌ کمر مجروح‌ و مدتی را در بیمارستان‌ بستری شد، اما پس‌ از بهبودی،‌ دوباره‌ عازم جبهه شد و سرانجام در ۲۳ ‌دی‌ماه‌ ۱۳۶۵ در عملیات‌ کربلای‌ پنج در شلمچه‌ به‌ شهادت‌ رسید و آسمانی شد.

به گزارش ۸دی، شهید سید محمدتقی‌ مغیثی‌ فرزند سید محمدرضا در سال‌ ۱۳۴۲ در خانواده‌ای مؤمن و مذهبی در شهرستان فومن‌ دیده‌ به جهان‌ گشود.

وی دوران‌ کودکی را با خوبی و خوشی در کنار پدر و مادر سپری و پس‌ازآن‌ وارد مدرسه‌ شد و تا اخذ مدرک دیپلم‌ مکانیک‌ به ‌ادامه‌‌ تحصیل‌ پرداخت.

او‌ پس‌ از دریافت مدرک دیپلم توانست‌ وارد دانشکده‌ فنی مهندسی کاشان‌ شده‌ و در آنجا به‌ ادامه‌ تحصیل‌ بپردازد و مراتب علمی یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد.

سید محمدتقی‌ در سال ۱۳۶۴ به کمک دوستان خود عضو واحد بسیج شهرستان فومن شد و در شهریورماه‌ ۱۳۶۵ از طریق‌ همین واحد به‌ جبهه‌‌ پیرانشهر اعزام‌ شد.

وی با تمام‌ قدرت‌ در مقابل‌ اسلام‌ستیزان‌ و کفر محوران‌ مبارزه‌ کرد، او در درگیری در منطقه‌ ‌پیرانشهر با دمکرات‌های‌ کردستان‌ از ناحیه‌‌ کمر مجروح‌ و مدتی را در بیمارستان‌ بستری شد.

او پس‌ از بهبودی،‌ دوباره‌ عزم‌ جهاد کرد و به‌ میادین‌ نبرد شتافت‌ تا اینکه‌ سرانجام‌ در ۲۳ ‌دی‌ماه‌ ۱۳۶۵ در عملیات‌ کربلای‌ پنج در منطقه عملیاتی شلمچه‌ به‌ شهادت‌ رسید و آسمانی شد.

پیکر پاک و مطهر شهید سید محمدتقی‌ مغیثی‌ بعد از تشییع باشکوه مردم شهرستان فومن در گلزار شهدای امامزاده میرزا شهرستان به خاک سپرده شد.

*خصوصیات‌ اخلاقی شهید سید محمدتقی‌ مغیثی‌

شهید مغیثی‌ کارهایش‌ را بر مبنای‌ رضای‌ الهی‌ انجام‌ می‌داد و اصلاً اهل‌ ریا و ظاهرفریبی نبود، او بااخلاق‌ و رفتار نیک‌ خود نسبت‌ به‌ پدر و مادر، سرمشق‌ و الگوی‌ خوبی برای‌ سایر اعضای‌ خانواده‌ شده بود.

وی به‌صورت پنهانی از افراد نیازمند دستگیری می‌کرد و مددکار آنان‌ بود، در رعایت‌ حق‌الناس، نهایت‌ دقت‌ و اهتمام‌ را به‌ خرج‌ می‌داد.

او پیرو ولایت‌فقیه‌ و گوش‌به‌فرمان‌ امام‌ خویش‌ بود و ازآن‌جهت‌ که‌ در خانواده‌ای‌ مذهبی‌ تربیت‌یافته‌ بود، با مسجد بالا محله‌ فومن‌ انس‌ زیادی داشت‌ و غالباً در همان‌جا به‌ مطالعه‌ و فراگیری‌ علوم‌ دینی‌ و خواندن‌ نماز و قرآن‌ مشغول‌ می‌شد.

وی در پاره‌ای از‌ اوقات‌ کلاس‌های‌ عقیدتی‌ و سیاسی را در جهت‌ ارتقاء و رشد فکری جوانان‌ منطقه‌ به‌ کمک‌ سایر دوستان‌ و همسالان‌ خود در همان‌ مسجد برگزار می‌کرد.

*بخشی‌ از وصیت‌نامه‌‌ شهید سید محمدتقی‌ مغیثی‌

عده‌ای‌ به‌ فکر این‌ نباشند، چون‌ در یک ‌ارگان‌ یا یک‌نهاد انقلابی‌ خدمت‌ می‌کنند، دیگر یک‌ انسان‌ کامل‌ و مذهبی‌ هستند. این‌ اشتباه‌ محض است‌ و این‌ فکر در صورتی‌ درست‌ است‌ که‌ همیشگی‌ باشد. یعنی‌ اینکه‌ همیشه‌ درصحنه‌ انقلاب ‌باشیم‌ و صحنه‌ را ترک‌ نکنیم‌. صحنه‌ انقلاب‌ این‌ است‌ که‌ در نماز جماعت‌، نماز جمعه‌ و دیگر مراسم دینی‌ حضور فعال‌ داشته‌ باشیم‌.


منبع : فارس گیلان
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه