تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۳۹۷-۲:۰۳ ب.ظ
کد خبر : 310390
نسخه چاپی نسخه چاپی
مشاور وزیر خارجه:

سابقه تاریخی بیانگر عدم پایبندی آمریکایی‌ها به تعهدات بین‌المللی است

مشاور وزیر خارجه گفت: سابقه تاریخی بیانگر عدم پایبندی آمریکایی‌ها به تعهدات بین‌المللی است.

به گزارش ۸دی، حسین شیخ‌الاسلام در نشست حقوق بشر آمریکایی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی اظهار داشت: آنچه در تاریخ ایالات متحده آمریکا و در میان سردمداران این کشور همواره مشترک بوده این است که همواره با روحیه تکبر و نخوت با سایر دولت‌ها و ملت‌ها برخورد می‌کنند و همین مسئله سبب می‌شود که اگر به تاریخ رجوع کنیم شاهدیم آن‌ها نسبت به بسیاری از تعهدات خود پایبند نیستند.

مشاور وزیر خارجه بیان کرد: سوابق و تاریخ نیز بیانگر این است که آمریکایی‌ها در ارتباط با ایران همواره رویکرد ثابتی داشته‌اند و این مسئله در دوران رژیم پهلوی و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و نیز دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ثابت بوده است.

شیخ‌الاسلام با اشاره به اینکه جنایات متعددی از سوی آمریکا علیه ملت ایران صورت گرفته است، بیان کرد: در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شاهد مصوبه‌ای به‌نام کاپیتولاسیون بودیم که اتباع آمریکایی را به ایرانی‌ها برتری می‌‌داد و نمونه یک ظلم و جنایت آشکار بود.

وی خاطرنشان کرد: در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز شاهد‌یم که آن‌ها از هیچ جنایتی فروگذار نکردند و از سویی در جنگ تحمیلی از صدام و رژیم وی حمایت کردند و در ابعاد دیگر نیز مانند ساقط‌کردن هواپیمای مسافربری جنایات خود را علیه ایران ادامه دادند.

مشاور وزیر خارجه عنوان کرد: علاوه بر این در سطح سازمان‌های بین‌المللی نیز شاهد‌یم همین روحیه نخوت و تکبر در میان سران آمریکایی وجود دارد؛ برای مثال آن‌ها در تعامل با سازمان ملل برای خود در قبال سایر دول و ملت‌ها حق وتو که یک‌طرفه است را قائل می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها پشت پرده گروه‌‌های تکفیری و راه‌اندازی آن‌ها هستند، اظهار داشت: براساس اعترافاتی که از سوی خود سران این کشور صورت گرفته آن‌ها در تشکیل داعش و القاعده نقش داشته‌اند تا از این طریق وحدت میان مسلمانان و تمدن اسلامی را مورد هدف خود قرار دهند.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نیز در این نشست اظهار داشت: ظاهر بسیاری از واژگانی که آمریکایی‌ها به‌کار می‌گیرند زیبا و فریبنده است اما در باطن آن‌ها در حد شعار باقی مانده و بسیار پوچ و تهی هستند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: کلماتی مانند حقوق‌بشر که از سوی آمریکایی‌ها به کار گرفته می‌شود بسیار فریبنده است و باید توسط نسل جوان ما مورد تبیین قرار بگیرد و پشت پرده این شعارها و گفتمان‌ها روشن شود.

پژمانفر ادامه داد: امروز شاهدیم که در تمامی دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران آن‌ها از هیچ تلاشی برای ضربه‌زدن و خدشه‌دار کردن جمهوری اسلامی ایران فروگذار نکرده‌اند که البته با هوشیاری و بصیرت ملت به اهداف خود نرسیده‌اند.

وی گفت: رویکرد اصلی باید این باشد که ذات و ماهیت بسیاری از شعارهای آمریکایی مثل حقوق‌بشر و یا آزادی برای نسل جوان ما تبیین شود تا با ماهیت واقعی این واژگان و کارکرد آنها آشنا شوند.


منبع : تسنیم
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه