تاریخ انتشار : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳-۱۱:۴۴ ق.ظ
کد خبر : 30842
نسخه چاپی نسخه چاپی
مسرور در نشست در مسکو:

روابط بین ایران و روسیه گسترش می یابد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: منطقه آزاد انزلی از ظرفیت های قانونی و پتانسیل های فراوانی برای گسترش مراودات دو جانبه برخوراست.

به گزارش ۸دی نیوز،  رضا مسرور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در نشست همکاریهای تجاری ایران و ورسیه که در مسکو برگزار شد، با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در شمال کشور است افزود: منطقه  آزاد انزلی از  ظرفیت های قانونی و پتانسیل های فراوانی برای گسترش مراودات دو جانبه برخوراست.

1

وی افزود : معافیت مالیاتی و کاهش معافیت از پرداخت عوارض گمرگی در صورت سرمایه گذاری تجار روس در انزلی بهمراه آزادی ورود و خروج سرمایه در مناطق آزاد ایران یکی از مزایای این منطقه برای تجار کشور روسیه است.

مسرور در خصوص مبادلات تجاری دو کشور از مسیر منطقه  آزاد انزلی گفت :در سال گذشته مجموعا ۱.۵ میلیارد دلاراز مبادلات تجاری دو کشور از مسیر این منطقه صورت گرفته، که با توجه به علاقه مندی دو طرف به گسترش همکاریها، اجرای قانون کالای همراه مسافر در منطقه آزاد انزلی و تحولات بین المللی اخیر این مبادلات تجاری قابل گسترش است.

وی تأکید کرد : با مزایای بازرگانی خلق شده از سوی این سازمان در منطقه آزاد انزلی طی چند ماهه اخیر  پیش بینی می گردد با توسعه روابط، حجم مبادلات تجاری  دو کشور در سال جاری تا ۵۰ در صد افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه سرمایه گذاری های مناسبی در زمینه گسترش زیر ساخت های حمل و نقل جاده ای- دریایی – ریلی  در سالهای اخیر در این منطقه  انجام شده، تصریح کرد: حمل کالا از اروپا به آسیای جنوب شرقی از کریدور شمال جنوب( نوستراک)  که از مسیر انزلی و آستاراخان عبور می کند از نظر هزینه و زمان بسیار مقرون به صرفه تر از مسیرهای موجود است و ما علاقه مندیم این مسیر را  با توجه به پتانسیل های موجود فعال تر نماییم.

مسرور سازمان متبوع خود را به منظور تشکیل کارگروه مشترک برای فعال کردن کریدور شمال جنوب اعلام کرد و افزود : با توجه به بازار ۳۵۰ میلیونی و رو به رشد کشورهای cis ، گسترش همکاریهای منطقه آزاد انزلی با مناطق آزاد کشور روسیه از الویت های این سازمان است.

وی با اشاره به سفر استاندار آستاراخان به انزلی در هفتم اردیبهشت ماه اضافه نمود : دریای خزر ظرفیت مناسبی برای سرمایه گذاری گردشگری است که در این زمینه علاقه مندیم با فعالین اقتصادی کشور روسیه در زمینه سرمایه گذاری مشترک همکاری داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در پایان با اظهار امیدواری در خصوص رفع موانع بازرگانان به منظور توسعه مبادلات با تعاملات دو جانبه مسئولان دو کشور اظهار داشت : در اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حوزه خزر در آستاراخان مزیت ها و ظرفیت های فراوان منطقه انزلی به عنوان پایلوت گسترش همکاری های دو کشور در حاشیه جنوبی خزر را به صورت مبسوط ارائه می شود.

در این نشست که  در آستانه اجلاس وزیران خارجه کشورهای ساحل دریای خزر برگزارشد  رحیم پور معاون وزیر امور خارجه، اسدالله عسگراولادی رییس اتاق بازرگانی ایران وروسیه، سنایی سفیر ایران در مسکو و مسئولان اتاق های بازرگانی استان های شمالی ایران، ویکتور ملنیکوف رییس شورای بازرگانی روسیه و ایران، اعضای هیأت مدیره اتاق ایران- روسیه، هیات تجاری ایران، بازرگانان روسیه و جمعی از روسای بانک های روسیه حضور داشتند و
دو طرف بر گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی و رفع مشکلات موجود در مسیر توسعه این همکاری ها تأکید کردند.

کلمات کلیدی : ، ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه