تاریخ انتشار : ۴ تیر ۱۳۹۷-۸:۰۰ ق.ظ
کد خبر : 308108
نسخه چاپی نسخه چاپی
یک مقام مسئول کارگری مطرح کرد

پیشنهاد طرح دوباره دستمزد در شورای عالی کار

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران معتقد است منعی برای طرح دوباره دستمزد در شورای عالی کار در شرایط فعلی وجود ندارد و اگر کارفرمایان توان پرداخت ندارند، دولت باید به میدان بیاید و از کارگران حمایت کند.

به گزارش ۸دی، هادی ابوی ، درباره بررسی مجدد دستمزد در شورای عالی کار ابراز عقیده کرد و گفت: تعیین دستمزد کارگران در شورای عالی کار و در پایان سال صورت می‌گیرد ولی به لحاظ حقوقی منعی ندارد که اگر در شرایط جدیدی قرار گرفتیم، دستمزد دوباره در شورای عالی کار بررسی و تجدیدنظر شود.

وی ادامه داد: همه ساله بر مبنای تورم موجود در انتهای سال برای دستمزد سال بعد کارگران تصمیم‌گیری می‌کنیم، بدون آنکه نوسانات بازارهای داخلی و شرایط اقتصاد را پیش‌بینی کرده باشیم.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران متذکر شد: نوسانات نرخ ارز و تحریم‌های ظالمانه در بسیاری از بازارهای داخلی تاثیرگذار بوده و موجب افزایش هزینه‌ها در بعضی از بخش‌ها شده است؛ به نحوی که این مساله معیشت حداقل‌بگیران که دریافتی ناچیزی دارند را تحت تاثیر قرار داده است و جامعه کارگری حق دارد به‌عنوان یک مطالبه بازنگری مزد را مطرح کند.

به گفته ابوی، در شورای عالی کار همواره با پیشگویی، حداقل‌های کارگران تصویب می‌شود و کارگران باید مرتاض باشند تا چرخ زندگیشان بچرخد.

این مقام مسئول کارگری در عین حال طرح بازنگری دستمزد در شورای عالی کار را یک پیشنهاد دانست که هنوز در دستور شورای عالی کار قرار نگرفته است و ابراز امیدواری کرد که با توجه به آنکه سفره کارگران کوچک‌تر شده اعضای شورای عالی کار در این زمینه به اتفاق نظر برسند.

او همچنین درباره موضع کارفرمایان در قبال چنین پیشنهادی، گفت: شرایط کارفرمایان را قبول داریم و می‌پذیریم که به دلیل برخی هزینه‌ها ناتوان از پرداخت باشند و حتی تهدید به اخراج نیروی کار کنند ولی واقعیت این است که در شرایط غیرمعمول به جز کارفرمایان، دولت و حاکمیت هم باید به میدان بیایند و به وظیفه خود در قبال کارگران عمل کنند.

به اعتقاد ابوی کارگران هم از بیت‌المال سهم دارند و دولت باید در شرایطی که کارفرمایان توان پرداخت ندارند، برای جلوگیری از فشار بر طبقات محروم تدبیر اساسی بیاندیشد و مشابه بیمه بیکاری، کارگران را حمایت کند.

 شورای عالی کار در اسفندماه سال گذشته با افزایش ۱۹.۵ درصدی مزد کارگران موافقت کرد و پایه حقوق کارگران را به یک میلیون و۱۱۶ هزار تومان افزایش داد. مصوبه افزایش مزد پس از تعطیلات عید در حالی به اجرا درآمد که بسیاری از بازارهای داخلی و کالاهای اساسی تحت تاثیر نوسانات شدید نرخ ارز قرار گرفتند و کارگران افزایش حدود ۲۰ درصدی حداقل مزد را احساس نکردند.


منبع : ایسنا
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه