تاریخ انتشار : ۲ تیر ۱۳۹۷-۷:۳۵ ب.ظ
کد خبر : 307766
نسخه چاپی نسخه چاپی

تقلبی بودن طلا را تشخیص دهید

تقلبی بودن طلا، آن هم با توجه به قیمت بالای طلا بسیار خطرناک است. فرض کنید که طلا خریداری کرده اید و بعد متوجه تقلبی بودن آن می شوید.

به گزارش ۸دی، تقلبی بودن طلا می تواند یک کابوس جدی باشد. اما گروهی از پژوهشگران موفق شده اند با کمک لیزر مشکل تشخیص تقلبی بودن طلا را حل کنند و بنابراین دیگر نیاز به روش های پیچیده نیست.

درواقع پژوهشگران موفق به ساخت دستگاهی شدند که مجهز به یکی از فناوریهای پیشرفته دنیا در زمینه‌ اندازه‌گیری فوق دقیق بوده و به کمک نفوذ اشعه‌های پرانرژی الکترومغناطیسی در درون نمونه‌های طلای قرار داده شده در داخل آن، اطلاعاتی از درون جسم آنها همچون ساختار و جنس عناصر بکار رفته در آنها را استخراج می‌کند.

در مرحله بعدی نیز در چند ثانیه کوتاه با پردازش و تحلیل این اطلاعات به‌دست‌آمده، نوع و درصد تک‌تک عناصر تشکیل‌دهنده‌ آن نمونه را با دقتی بالا تعیین کرده و در نهایت عیار طلای به‌کار رفته در ساخت آن نمونه را با دقتی در حد هزارم درصد به کاربر ارائه می‌دهد.

اما این دستگاه صرفا مختص سنجش عیار طلا نیست. این دستگاه قابلیت آن را دارد تا به تحلیل و عیارسنجی قطعات ساخته شده از سایر فلزات گران‌بها همچون نقره، پلاتین، پلادیوم و رودیوم پرداخته و عیار دقیق آنها را نیز تعیین کند.

دستگاه های آنالایزر برای اندازه‌گیری خواص شیمیایی و فیزیکی سیالات فرآیندی به کار می‌روند و از لحاظ عملکرد به دودسته online و offline تقسیم می‌شوند.

این دستگاه‌ها عمدتاً به صورت پیوسته کمیت مورد نظر را اندازه‌گیری می‌کنند و اطلاعات حاصله توسط یک ترانس دیوسر به اتاق کنترل برای رؤیت اپراتور انتقال می‌یابد.
به نظر می رسد جواهر سازها نیز دیگر دردسر چندانی ندارند، چرا که فناوری و فرآیندی که آنالایزر بر مبنای آن عیار طلا را تعیین می‌کند؛ مطمئن، سریع و کاملاً غیر مخرب است همچنین علاوه بر طلا، آنا لیزر قابلیت تحلیل و عیارسنجی قطعات ساخته‌ شده از سایز فلزات گران‌بها همچون نقره، پلاتین، پلادیوم و رودیوم را دارد.

کلمات کلیدی : ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه