تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۳۹۷-۶:۱۸ ق.ظ
کد خبر : 307190
نسخه چاپی نسخه چاپی
مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی:

رتبه اول تا سوم جهانی ایران در تولید ۴ محصول خشکباری

یک مقام مسئول گفت: ایران از لحاظ تولید گردو، پسته، فندق و بادام رتبه اول تا سوم جهانی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ۸دی،‌ شکراله حاجی وند، مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به اینکه ایران در تولید ۴ محصول خشکباری رتبه اول تا سوم جهانی را داراست، اظهار کرد: ایران از نظر سطح زیرکشت گردو رتبه دوم و تولید رتبه سوم جهانی را به خود اختصاص داده است  .

وی سطح زیرکشت گردو و تولید جهانی را به ترتیب ۱.۱ میلیون هکتار و ۳.۷ میلیون تن اعلام کرد و افزود: سطح زیرکشت گردو سال ۹۵ در ایران ۱۵۷ هزار هکتار و تولید ۲۵۲ هزارتن و سال گذشته سطح زیر کشت ۱۶۶ هزار هکتار با تولید ۲۶۲ هزارتن بود.

حاجی وند میزان تولید گردو برای امسال را ۲۰۰ هزارتن اعلام کرد و گفت:  باوجود آنکه سرانه تولید گردو در ایران ۳ کیلو بوده اما مصرف سرانه این محصول در کشور کمتر از این رقم معادل بیش از دو کیلو است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سطح زیر کشت جهانی بادام ۱.۸ میلیون هکتار و تولید ۳.۲ میلیون تن است، بیان کرد: ایران از لحاظ سطح زیر کشت بادام، مقام پنجم و تولید رتبه دوم جهانی را داراست.

وی سطح زیرکشت بادام در سال ۹۵، ۱۹۹ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: سال گذشته از مجموع ۲۱۲ هزار هکتار سطح زیرکشت بادام، ۱۸۳ هزارتن محصول تولید شد که امسال پیش بینی می شود تولید این محصول خشکباری به سبب سرمازدگی اخیر حدود ۱۴۲ تا ۱۴۳ هزارتن باشد.

مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد با بیان اینکه مشکلی در تولید بادام در کشور وجود ندارد، افزود: هم اکنون تولید سرانه بادام در کشور بیش از دو کیلو بوده ؛ این درحالی است که مصرف سرانه حدود یک کیلو و نیم است.

این مقام مسئول با بیان اینکه ایران از نظر سطح زیر کشت فندق مقام هفتم و تولید چهارم جهانی را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: سال ۹۵ از مجموع ۲۴ هزار هکتار سطح زیر کشت حدود ۲۳ هزارتن و سال گذشته از ۲۷ هزار هکتار سطح زیر کشت ۲۷ هزارتن فندق تولید شد که امسال به سبب سرمازدگی اخیر تولید فندق به بالای ۱۵ هزارتن نخواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه از نظر رتبه تولید پسته با آمریکا در حال رقابت هستیم، بیان کرد:  مجموع سطح زیر کشت پسته جهانی ۶۴۰ هزار هکتار و تولید یک میلیون و ۵۷ هزارتن است که از این میزان تولید در سال ۹۵،  ۳۰۵ هزارتن و سال گذشته ۲۸۷ هزارتن به ایران اختصاص داشت.

به گفته حاجی وند؛ با توجه به رقابت شدید تولید پسته میان ایران و آمریکا بسته به شرایط اقلیمی، رتبه اول و دوم به این دو کشور اختصاص دارد.

مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد در پایان سخنان خود مجموع صادرات گردو در سال گذشته را کمتر از ۳ هزارتن، بادام ۴ هزار و ۶۴۰ تن، فندوق  ۶۹ تن و پسته را ۱۳۰ هزارتن اعلام کرد.


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه