تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۳۹۷-۸:۱۶ ق.ظ
کد خبر : 306296
نسخه چاپی نسخه چاپی
معاون سابق وزارت بهداشت:

طرح ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت استمرار خواهد داشت

چندی پیش معاون آموزشی وزارت علوم در یک نشست خبری از اعلام راهکارهای این وزارتخانه برای یکپارچگی نظام آموزش وزارت علوم و بهداشت خبر داده بود، در این رابطه معاون سابق وزارت بهداشت با اشاره به دستاوردهای مثبت ادغام آموزش پزشکی در حوزه درمان، تاکید کرد: بر اساس قوانین و سیاست های کلان ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری طرح ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت استمرار خواهد داشت.

به گزارش ۸دی، دکتر محمد آقاجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیضمن اشاره به گذشت حدود ۳۳ سال از ادغام آموزش پزشکی در حوزه های خدماتی پزشکی درمانی، اظهار کرد: این ادغام از سال ۱۳۶۴ یعنی بیش از ۳۳ سال پیش صورت گرفته و در حال حاضر به یک امر کاملا نهادینه تبدیل شده است. اصولا این مسال یک ارزش افزوده بزرگی برای حوزه سلامت ایجاد کرده که خیلی از کشورها از آن محرومند.

وی با بیان اینکه در این شیوه آموزشی تربیت دانشجویان و متخصصین متناسب با نیازهای حوزه سلامت انجام می شود، عنوان کرد: بنده در سفر به خیلی از کشورهای آسیایی و اروپایی شاهد این بودم که از این طرح به عنوان آرزو یاد می کردند. حتی در کشورهای خاورمیانه، آرزوی مسئولین  بهداشت و درمان این بود که روزی بتوانند اختیار آموزش عالی گروه پزشکی را برعهده بگیرند تا بتوانند متناسب با نیاز حوزه سلامت نیرو تربیت کنند.

 معاون سابق وزارت بهداشت با بیان اینکه ادغام آموزش پزشکی با حوزه درمان هم به لحاظ رشته ای و هم به لحاظ تعداد و نوع آموزش و مهارت ها دستاورد بزرگی برای کشور بوده است، گفت: در سیاست های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری نیز همین مساله به صراحت مطرح شده و هم اکنون به یک فرهنگ نهادینه در کشور تبدیل شده. البته هر طرح بزرگ ملی بعد از گذشت چند دهه باید مورد نقد و واکاوی قراربگیرد و مشکلات آن برطرف شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به برخی از نواقص طرح ادغام، عنوان کرد:  گاهی اوقات نظام ارائه خدمات برای آموزش و پژوهش و گاهی آموزش و پژوهش برای نظام ارائه خدمات نظام پزشکی بهداشت و درمان مشکلاتی ایجاد می کنند که این نواقص باید با برنامه ریزی بهتر مرتفع شود.


منبع : ایسنا
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه