تاریخ انتشار : ۳۱ فروردین ۱۳۹۳-۱۲:۵۳ ق.ظ
کد خبر : 30363
نسخه چاپی نسخه چاپی
ایران هسته ای نوشت:

ایران اکسیدسازی مواد ۵ درصد خود را هم آغاز کرد

ایران ۱۰ روز است تبدیل بخشی از ذخیره اورانیوم ۵ درصد خود به اکسید را هم آغاز کرده است.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از جهان، ایران هسته ای نوشت: اطلاعات فنی موجود نشان می دهد ایران ۱۰ روز است تبدیل بخشی از ذخیره اورانیوم ۵ درصد خود به اکسید را هم آغاز کرده است.

اغلب تصور می شود توافق ژنو صرفا از ایران خواسته است ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد خود را اکسید کند اما بندی مهم درون این توافقنامه وجود دارد که از ایران می خواهد به محض آماده شدن کارخانه تبدیل اورانیوم ۵ درصد به دی اکسید اورانیوم (UO۲)، همه مواد ۵ درصدی را هم که در این فاصله تولید کرده اکسید کند.

در این بند مقرر شده است که ایران به محض آغاز به کار خط تبدیل UF۶ به UO۲ باید مواد ۵ درصدی را هم که از تاریخ ۳ آذر ۹۲ (۲۴ نوامبر ۲۰۱۳) –روز امضای توافق ژنو- به این سو تولید کرده اکسید کند یا در واقع، عملا از بین ببرد.

این کار در مرکزی به نام EUPP انجام می شود.

پاراگراف ۵۴ از گزارش GOV/۲۰۱۴/۱۰ می گوید: «مرکز EUPP تاسیساتی برای تبدیل UF۶ غنی شده تا پنج درصد اورانیوم-۲۳۵ به پودر UO۲ است».

آژانس در بند viii از گزارش GOV/INF/۲۰۱۴/۶ اعلام کرده که ایران از تاریخ چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ (۹ آوریل ۲۰۱۴) این عملیات را آغاز خواهد کرد.

این تاریخ مربوط به ۱۰ روز پیش است.

در همان بند آژانس می گوید ایران اعلام کرده حدودا ۵/۷ تن UF۶ ۵ درصد را به این فرآیند تزریق خواهد کرد.

تحلیلگران می گویند اگر فرض کنیم یکی از مهم ترین اهداف طرح اقدام مشترک توافق شده در ژنو کنترل مواد هسته ای ایران (چه ۵ و چه ۲۰ درصد) این امر اکنون کامل شده است و ایران باید از این پس و تا زمانی که توافق ژنو برقرار است، نه فقط مواد ۲۰ درصد بلکه مواد ۵ درصد خود را هم اکسید کند و در واقع از بین ببرد.

این امر نه تنها ذخیره مواد هسته ای ایران را که ارزشمند ترین دارایی هسته ای ایران است مورد آسیب جدی قرار می دهد بلکه این کار را در ازای امتیازهایی انجام می شود که اولا بسیار ناچیز بوده و ثانیا اکنون معلوم شده همان امتیازهای ناچیز هم واقعی نبوده و ایران آنها را دریافت نکرده است.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه