تاریخ انتشار : ۳۱ فروردین ۱۳۹۳-۱۲:۳۱ ق.ظ
کد خبر : 30354
نسخه چاپی نسخه چاپی
در گفتگوی میدانی با مردم:

مانور نیازمند جلوه دادن مردم در شأن ملت ایران نیست

در خلال کمک های اقتصادی دولت، باید شأنیت مردم حفظ شود، بعد از توزیع سبد کالا و تازه شده خاطره صف های طولانی دهه ۶۰، مانور نیازمند ج%D

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از دیار باران، ثبت نام مرحله دوم هدفمندی یارانه از چهارشنبه ۲۰ فروردین آغاز شد. سرپرست هر خانوار بر اساس رقم سمت راست شماره کارت ملی خود در مهلت ۱۰ روزه اعلام شده ثبت نام خود را انجام دادند و افراد جا مانده از ثبت نام هم، امروز و فردا ۳۰ و ۳۱ فروردین ماه اقدام به ثبت می کنند.

در روزهای قبل از آغاز سال جدید بحث شروع ثبت نام در دور دوم هدفمندی یارانه ها آغاز شد. دولت با کمک از رسانه ها از مردم و افرادی که دارای شرایط مناسب مالی مناسب بودند خواست از دریافت یارانه انصراف دهند و اعلام کرد انصراف مردم از یارانه باعث کمک بیشتر به اقشار آسیب پذیر و نیازمند جامعه و رفاه و آبادانی بیشتر کشور خواهد شد.

با وجود اعلام پی در پی و تبلیغات رسانه ها و گفت وگو با شخصیت های سیاسی، ورزشی و هنرمندان مبنی بر انصراف آنان از ثبت نام و دریافت یارانه، تعداد کثیری از مردم طبق نظر دولت خود را نیازمند دریافت ثبت نام دانستند. البته در این بین جای آمارهای مستند را نباید خالی گذاشت و به زودی مشخص می شود چند درصد مردم با ثبت نام در دور دوم ثبت نام یارانه، خود را ملزوم به دریافت یارانه پرداختی دولت دانستند.

در این جا دو نکته اساسی جای بسی تأمل دارد.

۱ـ  بعد از توزیع سبد کالا و تازه شدن خاطره صف های طولانی دهه ۶۰، مانور نیازمند جلوه دادن مردم در شأن ملت ایران و افراد متقاضی یارانه نیست.

۲ـ طبق نظر دولت اگر افراد به درستی اطلاعات فرم را پر نکنند و مشخص شود که اطلاعات ثبت شده خلاف واقع بوده، سه برابر هزینه دریافتی جریمه خواهند شد. در اینجا جریمه شدن یا نشدن مورد بحث ما نیست، اما گر قوانین اسلامی را هم در نظر بگیریم جزای هر عملی به اندازه همان عمل در نظر گرفته می شود. اعلام جریمه شدن سه برابری افراد خاطی به نظر می رسد با قوانین اسلامی همخوانی ندارد.

خبرنگار «دیارباران»، با توجه به مباحث مطرح شده در این مطلب، با افرادی که برای دریافت یارانه ثبت نام کرده اند گفت و گوی صمیمانه ای انجام داده است که در ادامه می آید:

یکی از افراد متقاضی یارانه در پاسخ به سؤالی درباره ثبت نام یارانه و ارزیابی شرایط، گفت: از شرایط اجرای ثبت نام راضی نیستم، ماهی ۴۵ هزارتومن کجای زندگی مرا می گیرد که بخواهم از آن انصراف بدهم.

وی با ناراحتی ادامه داد: یارانه ای که پرداخت می شد گوشه کمی از مشکلات خانواده ام را رفع می کرد و با زیادتر شدن هزینه ها امکان انصراف دادن از یارانه را غیر ممکن می دانم.

یک خانم خانه دار با اعلام نارضایتی از نحوه برخورد دولتمردان و تبلیغات گسترده تلویزیون، گفت: دولت می گوید افرادی که در مرحله دوم یارانه ثبت نام نکند را رایگان بیمه می کند. سوال من این است: یعنی دولت از خانوارهایی که تاکنون نتوانستند خود را بیمه کنند هم انتظار دارد از دریافت یارانه انصراف دهند.

وی از اطلاق عنوان “نیازمند” به مردم که مکررا توسط دولتمردان و تبلیغات رسانه ها انجام می شود انتقاد کرد و گفت: برخی خانواده ها آبرومند هستند و صورت خود را با سیلی سرخ نگه می دارند، بنابراین اطلاق این واژه ها در شأن مردم ایران اسلامی نیست.

یک آقای بازنشسته دولت با اشاره به ثبت نام خود در مرحله دوم یارانه، اعلام کرد: ما ثبت نام را انجام داده ایم و همه ایرانی ها هم باید یارانه بگیرند، این حق ماست و می خواهیم با هزینه های دریافتی از یارانه، پول آب و برق و گاز را که اخیراً افزایش یافته است را پرداخت کنیم.

وی ادامه داد: ما که نیازمند نیستیم که مسئولان ما را نیازمند تلقی می کند و در سایت مربوطه می گوید: شما “نیازمند” دریافت یارانه هستید. این یک توهین به مردم است.

وی در ادامه صحبت های خود، گفت: تلویزیون هنرمندان و ورزشکاران را برای انصراف از یارانه نشان می دهد در حالی که دریافت یارانه یا عدم دریافت آن تأثیری بر زندگی آنان ندارد.

یکی از افراد متقاضی دریافت یارانه هم تبلیغات گسترده محیطی را در ثبت نام یارانه، تأثیرگذار دانست و بیان کرد:  ابتدا تصمیم گرفته بودم از دریافت یارانه انصراف دهم اما در هر گوشه ای از شهر نوشته شده: “در این محل ثبت نام یارانه انجام می گیرد.” و تبلیغات به نوعی بوده است که مرا بیشتر علاقمند به ثبت نام کرد.

وی اضافه کرد: برای ثبت نام به یکی از مراکز معتبر رفته بودم اما برای ثبت نام هر نفر از اعضای خانواده دو هزار تومان دریافت می کرد و هزینه ثبت نام مرا هم ۸ هزار تومان اعلام کرد اما وقتی با اعتراض من روبرو شد، گفت : همین که هست. نمیخواهی برو جای دیگر! سرانجام با شکایت من و پیگیری یکی از مسئولان امر، جلوی این فرد گرفته شد و از او خواسته شد که هزینه های اضافی دریافتی از مردم را به آن ها بازگرداند.

در پایان با توجه به برخی از مشکلات و نگرانی های مردم از افزایش هزینه های روزمره و اقتصادی خود، از دولت انتظار می رود که برای رفع این نگرانی ها و ابهامات بیشتر تلاش کند و به بهبود شرایط کمک کند تا مردم دغدغه و نگرانی های کمتری از شرایط داشته باشند.

البته نکته حایز اهمیت این است که در خلال کمک های اقتصادی دولت باید شأنیت مردم حفظ شود و غفلت و سهل انگاری های عده ای بازیچه و خوراک رسانه های خارجی و دولتمردان غربی از جمله وندی شرمن  ها و… نشود.

یادمان نرفته بعد از توزیع سبد کالا و مشکلات خاصی که این طرح پیش آورده بود چه تصاویری از ایران اسلامی به سراسر دنیا مخابره می شد و دولتمردان غربی چه جملات سخیفی که لایق خودشان بود را به مردم شریف ایران اسلامی نسبت می دادند.

يک ديدگاه

  1. محسن پور گفت:

    بره مردم زیر بار فشار گرانی له بوبوستن. دولت سریعتر حرکتی کنه. تو فرهنگی که کس به کس نیه. تو اقتصاد نفهمیدیم چطو چطو ایسه؟ این چه وضعی ایسه؟ ۴۵ تومن به کجا رسه؟ دولت چکودن دری؟ دولت باید بشوه جلوی فساد و اختلاس کشور درون بگیره و کار فرهنگیه انجام بده

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه