بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۳۱ فروردین ۱۳۹۳-۱۲:۲۶ ق.ظ
کد خبر : 30341
نسخه چاپی نسخه چاپی
برخورد سیاسی با موضوع اقتصاد !

آقای نوبخت! پیش بینی تورم ۵۵۰ درصدی را به خاطر دارید؟

محمد باقر نوبخت که آن روز معاون مرکز تحقیقات استراتژیک بود، در مصاحبه ای رکورد احمد توکلی را شکست و تورم ناشی از هدفمندی یارانه ها را ۵۵۰ در صد پیش بینی کرد.

به گزارش ۸دی نیوز، محمد باقر نوبخت که آن روز معاون پژوهش های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک بود، در مصاحبه ای رکورد احمد توکلی را شکست و تورم ناشی از هدفمندی یارانه ها را ۵۵۰ در صد پیش بینی کرد. نوبخت گفت: «در صورت آزادسازی قیمت ها و نقدی کردن یارانه ها شاهد تورم ۵۵۰ در صدی در کشور خواهیم بود… اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها با شیوه نادرست آثار سوئی بر اقشار کم درآمد جامعه دارد… این طرح به طور حتم بار تورمی سنگین همراه خواهد بود که در صورت عدم کنترل موجب فشار به اقشار کم درآمد خواهد شد.»
برخورد سیاسی با موضوع اقتصاد و برنامه های کلان اقتصادی کشور بدون شک یکی از مهمترین معضلات حال حاضر جمهوری اسلامی است. جریانات سیاسی بعضا در راستای رقابت های سیاسی، به ارائه تفسیر های عجیب و غریب از برنامه های تحولات اقتصادی می پردازند که تبعات آن روشن است. در این زمینه طرح عظیم هدفمندی یارانه ها یکی از مهمترین قربانیان رویکرد سیاست زده در اقتصاد است.

از ماه ها پیش از اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها توسط دولت نهم، بسیاری از کارشناسان اقتصادی وابسته به گروه های سیاسی مخالف دولت می کوشیدند با بزرگنمایی برخی از آثار این طرح، ضمن تشویش اذهان عمومی دولت را از تصمیم شجاعانه خود منصرف کنند. شاه بیت این مخالفت ها نیز ارائه پیش بینی های هولناک از نرخ تورم پس از هدفمندی یارانه ها بود. احمد توکلی در ان مقطع روزی نبود که با یکی از شبکه های صدا و سیما مصاحبه نکند و مردم را از تورم ۱۵۰ درصدی نترساند. در آن مقطع اما دیگر کارشناسان و اقتصاد دانانی هم بودند که احمد توکلی در برابر سیاست زدگی و قدرت تخیل بالای آن ها چیزی به حساب نمی آمد. محمد باقر نوبخت که آن روز معاون پژوهش های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک بود، در مصاحبه ای رکورد احمد توکلی را شکست و تورم ناشی از هدفمندی یارانه ها را ۵۵۰ در صد پیش بینی کرد. نوبخت گفت: «در صورت آزادسازی قیمت ها و نقدی کردن یارانه ها شاهد تورم ۵۵۰ در صدی در کشور خواهیم بود… اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها با شیوه نادرست آثار سوئی بر اقشار کم درآمد جامعه دارد… این طرح به طور حتم بار تورمی سنگین همراه خواهد بود که در صورت عدم کنترل موجب فشار به اقشار کم درآمد خواهد شد.»/دولت بهار

کلمات کلیدی :

۲ ديدگاه

 1. خودش اصیل گفت:

  ما بحول و قوه الهی تو این انتخابات از لیدر فرهنگی خود در نواحی استان(جمع ناحیه)که دائما در حال گفتگو هستن!!!! با شعار “چه طو چه طو ایسه” استفاده می کنیم.این وضعیت مصداق بارز “کس یه کس نیه” است.

 2. محسن پور گفت:

  نوبخت جان جوک بگوفتی بره. آخه ۵۵۰ رو از کجا آوردی؟ نکنه خوایی پدر ملت رو این دفعه در آری؟ و رکورد احمدی نژاد ره زنی؟ من که نگران ایسم. هم از مسائل اقتصادی و هم از مسائل فرهنگیه استان. تو فرهنگیه استان که کس به کس نیه! ما نفهمیدیم چه طو چه طو ایسه؟ بودجه های فرهنگی کجا شوون؟ نکنه خرج فرشتگان شوون؟!!!

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه