تاریخ انتشار : ۳ خرداد ۱۳۹۷-۸:۰۰ ق.ظ
کد خبر : 300518
نسخه چاپی نسخه چاپی

پیش فروش خودرو منوط به دریافت مجوز

معاون سازمان حمایت مصرف‌‌کنندگان گفت: نمایندگی‌های مجاز فروش خودرو تنها پس از اخذ مجوز از وزارت صنعت، مجاز به پیش‌فروش خودرو هستند.

به گزارش ۸دی، معاون سازمان حمایت مصرف‌‌کنندگان گفت: نمایندگی‌های مجاز فروش خودرو تنها پس از اخذ مجوز از وزارت صنعت، مجاز به پیش‌فروش خودرو هستند.

وحید منایی، معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان با اشاره به مفاد ماده (۵) آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو گفت: عرضه‌کننده قبل از اقدام به پیش‌فروش خودرو، موظف به اخذ مجوز مربوط شامل تعداد خودروی قابل عرضه از معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت است، بنابراین شرکت‌های دارای نمایندگی رسمی پس از اخذ مجوز مذکور مجاز به پیش‌فروش خودرو هستند.

وی افزود: در این باره لیست شرکت‌های دارای مجوز پیش‌فروش خودرو در سامانه این سازمان به نشانی http:/ / www.cppo.ir بارگذاری شده است.وی بیان کرد: ضمنا مطابق مصوبه شماره ۱۶۵۲۷۲/ ت۵۵۱۸۶ هـ مورخ ۲۲/ ۱۲/ ۱۳۹۶ هیأت وزیران، واردات خودرو ازسوی شرکت‌های غیر نماینده مجاز نبوده بنابراین این شرکت‌ها به هیچ وجه مجاز به پیش‌فروش خودرو نیستند.

منایی تصریح کرد: این سازمان مکررا و در اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌های متعدد به شرکت‌های غیرنماینده موضوع عدم وجاهت پیش‌فروش خودرو را اعلام کرده و در این باره نسبت به اطلاع‌رسانی موضوع به مصرف‌کنندگان جهت خودداری از عقد قرارداد پیش‌خرید خودرو با شرکت‌های فاقد نمایندگی رسمی اقدام کرده است.وی گفت: علاوه‌بر آن، لیست شرکت‌های دارای نمایندگی رسمی واردات نیز در سامانه مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران به نشانی http:/ / www.gatc.ir قرار دارد.

منایی تصریح کرد: با توجه به اینکه اتحادیه صنف دارندگان نمایشگاه و فروشندگان خودروی تهران متولی صدور مجوز فعالیت شرکت‌های صنفی غیرنماینده در حیطه فعالیت خودرو است و شرکت‌های دارای پروانه فعالیت از اتحادیه مذکور ملزم به رعایت قوانین نظام صنفی هستند، بنابراین موضوع برخورد با شرکت‌های متخلف در زمینه پیش‌فروش خودرو جهت اعمال قانون منطبق بر قوانین نظام صنفی به اتحادیه مذکور منعکس شده است.


منبع : دنیای اقتصاد
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه