بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۲۷ فروردین ۱۳۹۳-۱:۵۴ ب.ظ
کد خبر : 29930
نسخه چاپی نسخه چاپی
رئیس اداره محیط زیست شهرستان سیاهکل خبر داد:

۲ شکارچی مرال در سیاهکل دستگیر و به ۱۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند

تعداد دو نفر از شکارچیان با سابقه که مبادرت به شکار غیرمجاز یک رأس مرال نر در منطقه شکار ممنوع دیلمان ‌ـ درفک حوزه استحفاظی شهرستان سیاهکل کرده بودند دستگیر شدند.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از در سیاهکل، تعداد دو نفر از شکارچیان با سابقه که مبادرت به شکار غیر مجاز یک رأس مرال نر در منطقه شکار ممنوع دیلمان‌ ـ درفک حوزه استحفاظی شهرستان سیاهکل کرده بودند، دستگیر شدند.

وی در رابطه با چگونگی دستگیری این دو نفر گفت: این متخلفان با مخفی کردن لاشه کامل مرال زیر شاخ و برگ مترصد فرصت برای انتقال لاشه بودند که با محاصره منطقه و ردیابی آنها توسط مأموران یگان حفاظت این اداره مشاهده، دستگیر و با مقاومت و تهدید به ایجاد درگیری متواری شدند.

این مسئول افزود: متخلفان پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی و با توجه به شواهد و مدارک موجود و تحقیقات معموله و حساسیت خاص مقا‌م‌های قضایی این شهرستان به موضوع، جرم پس از طی مراحل قانونی پرونده توسط قاضی شعبه ۱۰۱ دادگاه عمومی و جزایی سیاهکل مورد رسیدگی قرار گرفت.

میرزایی در رابطه با محکومیت این شکارچیان گفت: هر کدام از متخلفان به دلیل شکار غیر مجاز یک رأس مرال محکوم به ۱۴ ماه حبس تعزیری و متعاقب آن محکوم به پرداخت ۳۲ میلیون ریال ضرر و زیان وارده شدند.

وی تأکید کرد: این حکم به‌جا و کم سابقه نشان از انتقال حساسیت زیستگاه‌ها و زیست‌مندان ارزشمند گیلان به دستگاه قضایی و فهم عمیق این دستگاه نسبت به محیط زیست استان است، حساسیتی که بدون تردید می‌تواند پشتوانه عظیم و مستحکمی برای حیات وحش استان قلمداد و راهبرد ارزشمندی برای نجات آن تلقی شود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان سیاهکل خاطرنشان کرد: مرال یا گوزن گیلان یکی از ارزشمندترین پستانداران کشور است که اکنون از گونه‌های در معرض خطر انقراض محسوب می‌شود. در ۵۰ سال گذشته به دلیل شکار بی‌رویه و تخریب وسیع زیستگاه‌های جنگلی در شمال کشور جمعیت آن به شدت رو به افول گذاشته به گونه‌ای که جمعیت این پستاندار ارزشمند کشور به صورت چشمگیری کاهش یافته است.

میرزایی ابراز کرد: پشتیبانی دستگاه قضایی و یاری‌های حوزه عمومی جامعه و مشارکت مردم می‌تواند خطری که در کمین این گونه بی‌نظیر و دیگر گونه‌های جانوری استان نشسته است را کاهش داده و به بازسازی جمعیت آنها کمک کند.

کلمات کلیدی : ، ، ، ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه