تاریخ انتشار : ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷-۷:۲۷ ب.ظ
کد خبر : 298610
نسخه چاپی نسخه چاپی
رئیس شورای اروپا:

با داشتن دوستی چون ترامپ، به دشمن نیاز نداریم/او ما را از توهم خارج کرد

 رئیس شورای اروپا با بیان اینکه ترامپ اروپا را از توهم خارج کرده، گفت اروپایی‌ها باید آماده باشند که خود به صورت مستقل درباره موضوعات مختلف اقدام کنند.

به گزارش۸دی، «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا روز چهارشنبه در اظهاراتی بی‌سابقه رئیس‌جمهور آمریکا را دوستی بدتر از دشمن توصیف کرد و گفت تصمیمات او موجب شده که اروپا از این توهم که می‌تواند از آمریکا کمک بگیرد، خارج شود.

وی در آستانه دیدار سران اتحادیه اروپا در شهر «صوفیه» بلغارستان، در توییتر نوشت: «با نگاهی به تصمیمات اخیر “دونالد ترامپ” شاید کسی به این فکر بیافتد که “با داشتن چنین دوستانی، دیگر به دشمن نیاز نداریم.” اما واقعا، اتحادیه اروپا باید قدردان باشد. به لطف او، ما از توهم خلاص شدیم. ما دریافتیم که “کس نخارد پشت من، جز ناخن انگشت من”.»

تاسک ساعتی پیش هم در دیدار با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرد. او در یک نشست خبری در صوفیه نیز گفت اروپا همچنان باید پیوندهای خود با آمریکا را حفظ کند، اما «باید برای سناریوهایی که لازم است در آن خودمان [به صورت مستقل] وارد عمل شویم، آماده باشیم. ما پتانسیل کافی را برای مقابله با این چالش داریم، اما باید اتحاد سیاسی و عزم بیشتری به خرج دهیم.»

وی افزود: «هیچ دلیلی وجود ندارد که اروپا در برابر هرکس دیگری مضطرب و نگران باشد. اروپایی بودن، مایه افتخار است. ما متعهد و ملزمیم که سرمان را بالا بگیریم، هم در برابر دشمنان و هم با دوستانمان. نشست ما تقریبا در مورد این موضوع خواهد بود.»

قرار است در نشست امروز سران اتحادیه اروپا موضوعات مختلف از جمله گزینه‌های اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران مورد بررسی قرار گیرد. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیشب پس از دیدار با وزرای خارجه ایران، آلمان، فرانسه و انگلستان سرفصل‌های طرح اروپا برای حفظ ایران در برجام را برشمرد. مقابله با تحریم‌های نفتی و بانکی از جمله رئوس این طرح است. ایران تأکید کرده تنها در صورتی به حضور در برجام ادامه می‌دهد که اروپا منافع اقتصادی ایران از برجام را آنطور که هنگام انعقاد این توافق متصور بود، تضمین کند.


منبع : فارس
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه