بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین ۱۳۹۳-۱۱:۰۷ ق.ظ
کد خبر : 29279
نسخه چاپی نسخه چاپی
واکنش نمایندگی ایران در سازمان ملل

اقدام آمریکا در صادر نکردن روادید برای سفیر ایران نقض قانون است/ پیگیری اعتراض تهران از مراجع دیپلماتیک

نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد در نخستین واکنش به اعلام رسمی کاخ سفید مبنی بر خودداری از صدور روادید حمید ابوطالبی اعلام کرد: این تصمیم آمریکا نابخردانه و نقض آشکار حقوق بین الملل است.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از مهر، بلافاصله بعد از اعلام رسمی کاخ سفید که از خودداری صدور روادید برای حمید ابوطالبی خبر داد، نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد در یادداشتی خبری تاکید کرد: این تصمیم نابخردانه، نقض آشکار حقوق بین الملل و در تعارض با تعهدات کشور میزبان سازمان ملل متحد است.

در این یادداشت آمده است: این اقدام همچنین برخلاف حق ذاتی کشورهای مستقل در تعیین نمایندگان دائم خود در سازمان ملل است.

نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد در پایان تاکید کرده است: جمهوری اسلامی ایران هرگونه اقدام دیپلماتیک لازم را برای اعتراض به این عمل غیرقانونی انجام خواهد داد.

سکوت سازمان ملل درقبال امتناع آمریکا از صدور روادید نماینده جدید ایران

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل با خودداری از اظهارنظر درباره امتناع آمریکا از صدور روادید نماینده جدید کشورمان نزد این سازمان گفت: هنوز هیچ یک از طرفین یعنی ایران و آمریکا، سازمان ملل را به طور رسمی در جریان این موضوع قرار نداده اند.

استفان دوجاریک در نشست خبری روزانه خود در پاسخ به سئوال خبرنگار واحد مرکزی خبر در نیویورک بار دیگر موضع قبلی سازمان ملل را تکرار کرد و گفت: این موضوعی دوجانبه میان ایران و آمریکاست و سازمان ملل دخالتی در آن ندارد.

موضعگیری سخنگوی دبیرکل سازمان ملل درحالیست که آمریکا طبق موافقتنامه دوجانبه میان واشنگتن و سازمان ملل معروف به “قرارداد مقر” متعهد شده است که تسهیلات لازم را برای صدور روادید همه نمایندگان کشورهای جهان فراهم کند.

نشست خبری روزانه سخنگوی دبیرکل سازمان ملل یکساعت قبل از اعلام نظر رسمی سخنگوی کاخ سفید برگزار شد که در آن جی کارنی به طور رسمی اعلام کرد آمریکا برای حمید ابوطالبی روادید صادر نخواهد کرد.

سخنگوی بان کی مون در این نشست خبری ابراز امیدواری کرده بود که این موضوع از طریق تعامل دوجانبه ایران و آمریکا حل و فصل شود.

خبرنگاری در نیویورک از سخنگوی سازمان ملل پرسید: طبق توافقنامه سازمان ملل با آمریکا موسوم به قرارداد مقر، مسئولیت سازمان ملل در قبال خودداری آمریکا در صدور روادید برای نماینده جدید کشورها چیست؟

استفان دوجاریک در پاسخ گفت: توافق با کشور میزبان روشن و سندی منتشر شده آن در دسترس همگان است و توصیه می‌کنم به آن مراجعه‌ کنید زیرا مسئولیت‌های سازمان ملل و آمریکا در آن تصریح شده است، اما درباره این موضوع خاص، من نظری ندارم!

خبرنگار خبرگزاری اینرسیتی نیز در این نشست خبری موضوع امتناع آمریکا از صدور روادید ابوطالبی را پیگیر شد.

وی خطاب به سخنگوی بان کی مون گفت: علاوه بر نماینده جدید ایران، ماجرای حضور یاسر عرفات در سال ۱۹۸۸ میلادی نیز با وجود اسناد رسمی و منتشر شده سازمان ملل، کشور میزبان گفت که تعهد و الزامی برای صدور ویزا ندارد و حضور چنین کسی را در آمریکا نمی‌پذیرد، آیا موضع سازمان ملل دربرابر کشور میزبان و در قبال بیان چنین اظهاراتی تغییر کرده است؟

استفان دوجاریک بجای پاسخ به این سؤال گفت: توافق کشور میزبان کماکان بدون تغییر باقی مانده و این سندی است که بلافاصله پس از تأسیس سازمان ملل امضا شده و طبق آن مقر اصلی این سازمان در نیویورک است.

وی افزود: اما اظهار نظر یادشده، پس از درخواست برای ابراز نظر قانونی کشور بوده است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد مجددا تأکید کرد: در جریان موضوع اخیر یعنی نماینده جدید جمهوری اسلامی ایران، سازمان ملل هنوز به نحو رسمی در جریان این امر قرار داده نشده است.

پس از چندین ماه تعلل دولت آمریکا نسبت به صدور ویزا برای حمید ابوطالبی، نماینده پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای حضور در سازمان ملل متحد، حساسیت‌های سیاسی در این زمینه به بیشترین میزان رسیده است.

کاخ سفید ظهر جمعه به وقت شرق آمریکا رسما اعلام کرد که به نماینده جدید ایران روادید نخواهد داد.

پیش از این نیز علاوه بر نامه نگاری برخی سناتورهای آمریکایی به وزارت خارجه این کشور، مجالس سنا و نمایندگان آمریکا هم طرحی را تصویب کردند که تفسیر آن به ممنوعیت ورود حمید ابوطالبی به خاک آمریکا منجر شده است.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه