تاریخ انتشار : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷-۴:۵۹ ب.ظ
کد خبر : 292612
نسخه چاپی نسخه چاپی
آیت الله نوری همدانی:

اخذ دیرکرد توسط بانک‌ها حرام است/بانک‌ها سبب تعطیلی کارخانه‌ها می شوند

آیت الله نوری همدانی در دیدار با وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دیرکردی که بانک ها اخذ می‌کنند، حرام است، گفت: این دیرکردها موجب تعطیلی برخی کارخانه ها شده است.

به گزارش ۸دی، آیت الله نوری همدانی در دیدار با وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در قم بیان کرد: امام خمینی بارها در صحیفه نور تاکید کرده‌اند که انسان‌ها نسبت به زیر دست خودشان مسئول هستند؛ هر کسی که در محیطی مشغول به فعالیت است، حقوقی دارد و باید این حقوق رعایت شود.

وی با بیان اینکه مردم سپر دین در برابر دشمن هستند، گفت: همین مردم موفق شدند استبداد و طاغوت را شکست بدهند و انقلاب کنند و در ۸ سال جنگ تحمیلی در برابر دشمن ایستادند و خدمت به این مردم شریف ترین عبادت است.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه قشر کارگر، یک قشر محترم است و باید به آن ها توجه شود، عنوان کرد: در بعضی از نامه هایی که به دست من رسیده است، کارگران از به تاخیر افتادن حقوق خود ناراضی بودند؛ باید به این موضوع توجه شود که حقوق کارگران نباید به تاخیر بیافتد، اگر حقوق آن ها عقب بیفتد با مشکلات زیادی روبه رو می‌شوند و به همین دلیل باید طوری عمل کرد که حقوقشان سر موقع پرداخت شود و اگر گاهی هم عذر موجهی برای تاخیر در پرداخت وجود دارد، به مردم توضیح داده شود تا ناراحتی ایجاد نشود.

وی ادامه داد: موضوع دیگر بحث تفاوت حقوق و دستمزد است؛ اگر این تفاوت دستمزد متناسب با علم، فرهنگ و زحمت باشد، مشکلی ندارد ولی اگر حقوق ارتباط با زحمت و خدمت نداشته باشد و بیش از حد گزاف باشد، مشکل‌آفرین است و باید در این مورد عدالت رعایت شود.

نوری همدانی با بیان اینکه اگر یک کارخانه تعطیل شود، کارگران زیادی بیکار می‌شوند، عنوان کرد: ریشه بسیاری از این تعطیلی کارخانه ها، بانک ها هستند؛ بانک ها در ابتدا برای راه انداری کارخانجات با اعطا وام کمک می‌کنند ولی سپس با تاخیر در پرداخت قسط، دیر کرد دریافت می‌کنند که بارها تاکید شده است که دیر کرد حرام است و نوعی ربا محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در کشور های غربی ۹۹درصد مردم زیر سلطه یک درصد سرمایه داران و بانکداران هستند و این سرمایه داران، دولت ها را سر کار میاورند ولی در اسلام اینگونه موارد جایی ندارد.


منبع : ایسنا
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه