تاریخ انتشار : ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷-۵:۳۶ ب.ظ
کد خبر : 292253
نسخه چاپی نسخه چاپی

حق انتشار اولین سلفی یک میمون به او تعلق نگرفت

به تازگی یک دادگاه فدرال در آمریکا برای بررسی شکایت یک ارگان برای استفاده بدون اجازه از سلفی یک میمون تشکیل شد و اعلام نمود که این شکایت منتفی است چرا که عکس‌های گرفته شده توسط حیوانات جز اموال شخصی ‌آنها نبوده و به عموم انسانها تعلق دارد.

به گزارش ۸دی، داستان از این قرار است که سال ۲۰۱۱، یک عکاس مناظر طبیعی به نام «دیوید اسلیتر» برای عکس‌برداری به جنگل‌های اندونزی سفر کرد. او در این سفر به یک میمون بامزه به نام ناروتو برخورد و سعی کرد که از وی عکس بگیرد. به همین دلیل تلاش نمود که نور و تجهیزات لازم را آماده کند تا بتواند عکس مطلوبی از ناروتو تهیه کند.

این عکاس در حال آماده کردن تجهیزات خود بود که ناروتو دوربین را دستکاری کرد و بدین ترتیب اولین سلفی یک میمون توسط ناروتو ثبت شد. این سلفی‌ها توسط اسلیتر فروخته شد و پس از انتشار سروصدای زیادی به پا کرد.

این مسئله موجب شد که سازمان حمایت از حیوانات PETA (بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی در برابر جانوران) از عکاس شکایت کند. PETA مدعی شده بود از آنجایی که ناروتو این عکس‌ها را از خود گرفته است، حق فروش این تصاویر به او تعلق داشته و عکاس از اموال این میمون سوء استفاده کرده است.

دادگاه تشکیل شده برای این موضوع پس از شنیدن اظهارات دو طرف اعلام نمود:

«قوانین کپی رایت شامل این میمون نمی‌شود، چرا که قانون کپی رایت مختص انسان‌ها طراحی شده و نمی‌توان آن را به حیوانات نیز تعمیم داد. کسی نمی‌داند که آیا حیوانات علاقه دارند که از حق کپی رایتشان دفاع کرده یا یک حساب بانکی برای واریز پول عکسایشان باز کنند. به همین دلیل است که نمی توان آنها را جزو این قانون به حساب آورد.»

۲۵ درصد درآمد‌ حاصله از این عکس به ناروتو رسید
PETA در جواب به این قاضی اعتراض کرد و گفت که در هیچ تبصره‌ای از قانون کپی رایت آمریکا ذکر نشده که شاکی باید انسان باشد. با این حال اسلیتر حاضر شد ۲۵ درصد درآمد‌ش از عکس یاد شده را به حفاظت از میمون‌های هم نژاد ناروتو اختصاص دهد. این مسئله موجب شد که قضیه به خوبی تمام شود و ارگان PETA از شکایت‌های خود دست بردارد.

کلمات کلیدی : ، ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه