تاریخ انتشار : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷-۱۲:۱۰ ب.ظ
کد خبر : 291542
نسخه چاپی نسخه چاپی

دفنگاه زباله ی سراوان سبز می شود

با کنترل تکثیر حشرات موذی و کاهش آلایندگی زباله‌ها که با تثبیت خاک و استفاده از شیرابه‌های آن‌ها به وسیله‌ی گونه‌ی گیاهی «وتیور» انجام می‌شود، چندی نخواهد گذشت که دفنگاه زباله دیگر دغدغه‌یی برای اهالی منطقه ایجاد نخواهد کرد

به گزارش ۸دی، «علیرضا حاجی‌پور» در توضیح اجرای طرحی جدید که از ۱۵ اسفندماه امسال همزمان با روز درختکاری و هفته‌ی منابع طبیعی در لندفیل سراوان انجام شده است، گفت: مطالعه و اجرای این طرح به وسیله‌ی دکتر «افشین پورعلی» از همکاران این سازمان انجام گرفته است.

وی ادامه داد: پس از تحقیق و بررسی روی بیست گونه‌ی گیاهی دو گونه‌ی «وتیور» و «جونی پروس» برای کاشت روی پشته‌های خاکی در دفنگاه انتخاب شدند.

حاجی‌پور گفت: این گیاهان سبب تثبیت خاک لندفیل شده و با آبیاری و نگهداری در مدتی مشخص با رشد و نمو خود سبب سبز شدن محل دفنگاه زباله و خارج شدن این‌ مکان از وضعیت گذشته می‌شود.

وی ادامه داد: گونه‌ی گیاهی «وتیور» که نقش اساسی در پالایندگی دارد، با ریشه‌های انبوه خود سبب استحکام خاک می‌شود و مقاومت بسیاری هم در برابر شیرابه‌ها و آلودگی دارد هم‌چنین فرصت و امکانی مناسب برای رشد و نمو «سرو رونده» که در کنار آنها کاشته شده‌اند، ایجاد می‌کند.

رئیس سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت همچنین گفت: در مجموع این دو گونه‌ی گیاهی که به فاصله‌ی ۲۰ متر «سرو رونده» و دو متر «وتیور» روی پشته‌های خاکی کاشته می‌شوند و رشد و نمو این گیاهان چندی نخواهد گذشت که محل دفنگاه سراوان کاملاً سرسبز می‌شود.

حاجی‌پور اظهار کرد: البته موضوع مهم‌تر از کاشت این گیاهان، نگهداری آن‌هاست که برای تحقق این هدف با خرید یک‌دستگاه کمپرسی و تجهیز آن به تانکر آب می‌کوشیم با آبیاری منظم از خشک شدن گونه‌های گیاهی کاشته شده جلوگیری شده و شرایط مطلوب نگهداری گیاهان به وجود آید.

وی با اشاره به این‌که اجرای این طرح تا پایان فروردین ماه ۱۳۹۷ تکمیل می‌شود، خاطرنشان کرد: هم‌راستا با اجرای این طرح با کنترل تکثیر حشرات موذی و کاهش آلایندگی زباله‌ها که با تثبیت خاک و استفاده از شیرابه‌های آن‌ها به وسیله‌ی گونه‌ی گیاهی «وتیور» انجام می‌شود، چندی نخواهد گذشت که دفنگاه زباله دیگر دغدغه‌یی برای اهالی منطقه ایجاد نخواهد کرد و تا زمان راه‌اندازی زباله‌سوز مشکلات و سختی‌های مردم کاهش یابد.


منبع : ایسنا
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه