تاریخ انتشار : ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷-۸:۲۸ ب.ظ
کد خبر : 291035
نسخه چاپی نسخه چاپی

معرفی شایع ترین بیماری پوستی و راه های درمان آن

دبیر اجرایی کنگره قاره‌ای درماتولوژی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد اگزماهای تماسی از نوع آلرژیک و ۸۰ درصد از نوع تحریکی است،‌ گفت:اگزما شایعترین بیماری پوستی است که علت بیشتر مراجعات به پزشکان را شامل می شود.

به گزارش ۸دی، دکتر منصور نصیری کاشانی در آستانه کنگره قاره‌ای درماتولوژی با بیان اینکه اگزما نوعی حساسیت پوستی است که به شکل التهاب، ضایعات خارش‌ دار و قرمزی در نواحی که در تماس با ماده بیرونی است، ایجاد می‌شود، گفت:درمان این بیماری علاوه بر پیشگیری بستگی به وسعت و انتشار آن دارد که پزشک پس از بررسی های لازم داروی تزریقی، خوراکی یا پمادی تجویز می‌کند.

وی با بیان اینکه شایعترین اگزمای تماسی، اگزمای تحریکی است که با تماس با آب و ‌شوینده‌ها ایجاد می‌شود، گفت: قرمزی، خارش، ترک، ضخیم شدن پوست و ایجاد دانه‌های ریز آبدار خارش‌دار از نشانه‌های این نوع اگزما است.

دبیر اجرایی کنگره قاره‌ای درماتولوژی اضافه کرد: اگزما انواع مختلف شامل اگزماهای تماسی از نوع تحریکی و اگزماهای تماسی از نوع آلرژیک دارد که علایم مشابه به یکدیگر دارند و افتراق این دو مشکل از یکدیگر سخت‌ است.
نصیری کاشانی گفت: از هر ۱۰ نفر که با مواد تحریک کننده و ایجادکننده اگزما در تماس هستند، یک نفر ممکن است دچار اگزمای تماسی از نوع آلرژیک شود و پزشکان همیشه به طور دقیق موفق به افتراق و تشخیص این دو مورد نمی شوند و از طریق پنچ آزمایش نوع اگزما را تشخیص می‌دهند.

وی افزود: در آزمایش های تشخیصی برخی از مواد راکه سبب حساسیت می‌شوند، طی ۴۸ ساعت به پوست چسبانده و واکنش پوست را ارزیابی می‌کنند تا از این طریق نوع اگزما را تشخیص دهند.

متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه در اگزما، مساله پیشگیری حائز اهمیت است، گفت: فردی که اگزما دارد، باید تماس خود را با موادی همچون شوینده‌ها و گردوخاک کاهش دهد و از این مواد دوری کند.

دبیر اجرایی کنگره قاره‌ای درماتولوژی خاطرنشان کرد: در مواردی که بیماری اگزما محدود باشد، داروهای پمادی و اگر گسترده و وسیع باشد، داروهای تزریقی و خوراکی تجویز می شود.

کنگره قاره‌ای درماتولوژی در روزهای پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه در سالن همایش‌های صدا و سیما به همت مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود.


منبع : میزان
کلمات کلیدی : ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه