تاریخ انتشار : ۳۰ فروردین ۱۳۹۷-۷:۰۵ ق.ظ
کد خبر : 290323
نسخه چاپی نسخه چاپی

بارندگی‌ها همچنان ۴۴ درصد نسبت به پارسال کمتر است

با وجود بارش باران و برف در روزهای اخیر، میزان بارندگی‌ها در سال آبی جاری (۹۷-۹۶) نسبت به سال آبی گذشته همچنان ۴۴٫۲ درصد کمتر است.

به گزارش ۸دی،شرکت مدیریت منابع آب ایران ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا بیست و هفتم فروردین سال آبی ۹۷-۹۶ را بیش از ۱۱۶٫۸ میلیمتر اعلام کرد.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت که ۲۰۷٫۶ میلیمتر بود، ۴۳٫۷ درصد و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که ۲۰۹٫۵ میلیمتر بود، ۴۴٫۲ درصد کاهش داشته است.

حجم بارش‌ها از اول مهر تا ۲۷ فروردین، ۱۹۲٫۴۹ میلیارد مترمکعب گزارش شده است.

جزئیات کاهش بارندگی‌ها در حوضه‌های آبریز اصلی

به طور کلی، ایران دارای ۶ حوضه آبریز اصلی است که این حوضه‌ها شامل «دریای خزر»، «خلیج فارس و دریای عمان»، «دریاچه ارومیه»، «فلات مرکزی»، «مرزی شرق» و «قره قوم» است.

بارش‌ها امسال نسبت به سال آبی گذشته، به جز حوضه آبریز دریاچه ارومیه، در همه حوضه‌ها کاهش یافته و نسبت این کاهش‌ها از ۲٫۶ درصد در حوضه دریای خزر تا ۵۴٫۷ درصد در حوضه خلیج فارس و دریای عمان در نوسان است.

بیشترین کاهش بارندگی‌ها مربوط به حوضه خلیج فارس و دریای عمان است که با ۱۵۷٫۴ میلی متر ارتفاع، نسبت به دوره مشابه پارسال که ۳۴۷٫۴ میلی متر بود، ۵۴٫۷ درصد و نسبت به متوسط دراز مدت که ۳۳۱٫۵ میلی متر بود، ۵۲٫۵ درصد کاهش داشت.

بعد از حوضه «خلیج فارس و دریای عمان»، حوضه آبریز «فلات مرکزی» با بیشترین افت بارش روبرو شد که با ۶۴٫۸ میلیمتر ارتفاع، نسبت به پارسال که ۱۴۲٫۶ میلیمتر بود، ۵۴٫۶ درصد و نسبت به متوسط دراز مدت که ۱۳۹٫۳ میلی متر بود،۵۳٫۵ درصد کاهش یافت.

«مرزی شرق» نیز از دیگر حوضه‌هایی است که در سال آبی امسال شاهد بارش‌های کمتری نسبت به قبل از آن بود؛ از ابتدای سال آبی ۹۷-۹۶ تا ۲۷ فروردین ماه، ارتفاع بارش‌ها در این حوضه آبریز ۲۸٫۳ میلی متر گزارش شد که نسبت به سال آبی قبل از آن ۵۰٫۸ درصد و نسبت به میانگین دراز مدت ۶۸ درصد کاهش یافت.

حوضه آبریز «قره قوم» از نظر کاهش بارندگی‌ها در رتبه چهارم قرار گرفت؛ از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ارتفاع بارش‌ها در این حوضه آبریز ۹۶٫۳ میلیمتر گزارش شد که نسبت به سال آبی قبل از آن که ۱۶۹٫۵ میلی متر بود، ۴۳٫۲ درصد و نسبت به متوسط ۴۹ ساله نیز که ۱۷۵٫۱ میلی متر بود، ۴۵ درصد افت کرد.

حوضه آبریز «دریای خزر» نیز تاکنون شاهد کاهش بارندگی بوده است؛ به این شکل که ارتفاع بارندگی‌ها در این حوضه آبریز تاکنون ۲۷۲٫۵ میلیمتر بوده که نسبت به دوره مشابه پارسال که ۲۷۹٫۹ میلی متر بود، ۲٫۶ درصد و نسبت به متوسط ۴۹ سال گذشته که ۲۹۴٫۲ میلی متر بود، ۷٫۴ درصد کاهش داشته است.

در این میان، بارندگی‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه افزایش یافت و با ۱۴٫۹ درصد رشد، از ۲۴۴٫۱ میلیمتر در سال گذشته به ۲۸۰٫۴ میلیمتر افزایش پیدا کرد.


منبع : ایرنا
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه