تاریخ انتشار : ۳۰ فروردین ۱۳۹۷-۶:۱۰ ق.ظ
کد خبر : 290292
نسخه چاپی نسخه چاپی
نماینده اسبق مردم رشت در مجلس :

تبعیضی در اسلام در بین زن و مرد وجود ندارد/رعایت تقوا هیچ قیدی به جنسیت ندارد

نماینده اسبق مردم رشت در مجلس با تأکید بر اینکه تبعیضی در اسلام در بین زن و مرد وجود ندارد گفت: خداوند فرصت نقش‌آفرینی را برای همگان به‌دوراز قید جنسیت فراهم کرده و هر کس بر اساس توانایی خود می‌تواند در جامعه مؤثر باشد.

به گزارش ۸دی،هاجر تحریری نیک صفت  در رشت با بررسی جایگاه زنان در فعالیت اجتماعی و سیاسی از نگاه اسلام اظهار کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید که ما شمارا از زن و مرد آفریدیم، اما این مسئله مایه برتری  و تفاخر هیچ‌یک از شما نخواهد بود بلکه  تقوا موجب گرامی‌تر بودن شما نزد خدا است.

وی با تأکید بر اینکه رعایت تقوا هیچ قیدی به جنسیت ندارد افزود: پروردگار زمینه کمال انسان را از طریق رعایت تقوا برای زن و مرد به‌طور یکسان فراهم کرده و عدم قید جنسیت در رعایت تقوا به این معناست که انسان‌ها فارغ از جنسیت بر مبنای شایستگی‌های خود می‌توانند از این موهبت برخوردار باشد.

نماینده مردم رشت در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به بانوان بزرگی که در تفکر اسلام و شیعه در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی نقش‌آفرین بودند گفت: نقش حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) در تاریخ اسلام نشان‌دهنده این است که زنان هم می‌توانند به کمال برسند و قید جنسیت مانع رسیدن کمال انسان نخواهد شد.

نیک صفت با اشاره به نقش حضرت زینب (س) در حوادث بعد عاشورا مبنی بر انجام رسالت تبلیغی تصریح کرد: مقامی که حضرت زینب (س) به لحاظ معنوی به آن دست پیداکرده بودند بسیار بزرگ بوده و این مقام به سبب داشتن شایستگی بزرگ روحی به ایشان رسیده است، ازاین‌رو رسالت بزرگ عاشورا را بر عهده داشتند و روح بزرگ حضرت زمینه‌ساز نقش‌آفرینی و به پایان رساندن رسالتشان را فراهم کرد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با تعریف نقش فردی، اجتماعی و سیاسی زنان در هستی  بیان کرد: در انجام نقش‌های مختلف فردی، اجتماعی و سیاسی هر انسانی متناسب بااستعداد خود بدون قید جنسیت می‌تواند نقش‌آفرینی کند.

وی با اذعان به اینکه  اگر زنان ویژگی‌های انسانی خود را تقویت کنند می‌توانند در زمینه‌های مختلف فعالیت نمایند گفت: حضرت زینب (س) به‌عنوان یک زن برای  مقابله با دستگاه جور و ستم ایستادگی کرد و کاری کرد که بسیاری از مردان نیز قادر به انجام آن نبوده‌اند.

نماینده مردم رشت در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه تبعیضی در اسلام در بین زن و مرد وجود ندارد افزود: خداوند فرصت نقش‌آفرینی را برای همگان به‌دوراز قید جنسیت فراهم کرده و هر کس بر اساس توانایی خود می‌تواند در جامعه مؤثر باشد.

نیک صفت با بیان اینکه آنچه در اسلام وجود دارد پذیرش تفاوت‌ها میان زن و مرد است خاطرنشان کرد: تفاوت با تبعیض متفاوت است، زنان  و مردان ویژگی‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند که این ویژگی‌ها تفاوت‌هایی را ایجاد کرده است.

نماینده مردم رشت در هفتمین دوره  مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تفاوت‌ها نه نشانه ضعف است و  نه نشانه  قدرت تصریح کرد: تفاوت‌ها متناسب با جنسیت، رسالتی است که زنان در کنار مردان قرار می‌گیرند بنابراین نباید از زن بودن اظهار شرمندگی کرد و نه از آن به‌عنوان زن‌سالاری و به‌عنوان یک امتیاز در مقابل مردان بهره گرفت.

نیک صفت با تأکید بر اینکه آنچه در وجود مردان است نه برای آن‌ها امتیاز است و نه ضعف برای انسان‌ها محسوب می‌شود اظهار کرد: زن و مرد مکمل یکدیگر در هستی بوده و برمبنای آن نقش‌آفرینی می‌کنند.

وی با بیان اینکه خداوند یک سری ویژگی‌های مشترک بین زن و مرد قرار داده است گفت: در تاریخ اسلام و اتفاقاتی که در طول تاریخ رخ‌داده و اسلام نیز به آن مهر تائید زده است، حضور و نقش غیرقابل‌انکار زنان است که گل سرسبد آن نقش بزرگ، حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) در طول تاریخ هستند.

نماینده مردم رشت در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این دو بانوی بزرگوار علاوه بر فعالیت درزمینهٔ مادری، همسری، خانوادگی، معنوی، در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی  نقش مؤثر و فعالی داشتند افزود: در تاریخ دیده می‌شود که این دو بانوی بزرگوار از بسیاری مردان نیز بالاتر بوده و حضرات معصومین نیز این نکته را تأکید کرده‌اند.

وی با بیان اینکه این نکات مهم درباره زنان می‌تواند زبانی‌برنده در مقابل بداندیشان نسبت به اسلام به زنان مسلمان اعطا کند تصریح کرد: توجه به این نکات مهم می‌تواند نقطه امیدی را به جامعه زنان دهد تا بر مبنای آن زنان خود را دست‌کم نگرفته و بدانند که انسانیت به معنای واقعی در وجود  همه انسان‌ها  فارغ از قید جنسیت وجود دارد و زنان باید آن قله را بپیمایند و به پایین قله بسنده نکنند.


منبع : فارس
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.
  • پربازدیدترین ها
  • پربحث‌ترین ها

آخرین اخبار

در حاشیه