تاریخ انتشار : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷-۱۲:۴۱ ب.ظ
کد خبر : 288692
نسخه چاپی نسخه چاپی

۸۰۰ هزار تن سیب‌زمینی در انبارها باقی مانده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: ۸۰۰ هزار تن محصول سیب‌زمینی هم‌اکنون در انبارها بدون فروش باقی مانده است.

به گزارش ۸دی،«خلیل نیکشاد» در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اردبیل اظهار کرد: براساس سند توسعه صادرات استان که ما در بخش کشاورزی تدوین کردیم امیدواریم با لینک سند توسعه صادرات در سایر بخش‌ها بتوانیم در کوتاه مدت و میان مدت موانع و مشکلات توسعه صادرات محصولات کشاورزی را برطرف کنیم.

وی به جایگاه استان در تولید غلات، سیب‌زمینی و بخش دام و طیور برای صادرات به کشورهای همسایه اشاره و خاطرنشان کرد: باید با در نظر گرفتن مشوق‌های صادراتی به سمتی حرکت کنیم تا مشکلات و موانع موجود یکی پس از دیگری برطرف شده و امکان تقویت بخش صادرات به خوبی فراهم آید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل به تولید ۸۰۰ هزار تن سیب‌زمینی در استان اشاره کرد و گفت: ۷۰ درصد محصولات صادراتی ما را در بخش کشاورزی سیب‌زمینی تشکیل می‌دهد که نوسانات قیمت ارز مشکلاتی را برای صادرکنندگان به وجود آورده و هم‌اکنون ۸۰۰ هزار تن از این محصولات در انبارها باقی مانده است.

نیکشاد در ادامه به تحقیق و بررسی تیم‌های کارشناسی و دانشگاهی در باب نقاط ضعف و قوت کشت، داشت و برداشت سیب‌زمینی اشاره کرد و افزود: به مانند سایر دشت‌ها ما در دشت اردبیل در تولید سیب‌زمینی با مشکلاتی روبرو هستیم، اما به نسبت همدان و اصفهان مشکلات ما در تولید سیب‌زمینی پائیزه بسیار کمتر است در حالی که در همدان و اصفهان انواع بیماری‌ها به ویژه باکتری‌های خاص، تولید سیب‌زمینی را با تنش‌هایی روبرو کرده است.

وی ادامه داد: ۸۰ درصد تولید سیب‌زمینی ما از نوع آگاریاست که اغلب در صنایع تبدیلی هم‌چنین صادرات مورد توجه قرار گرفته و در تازه‌خوری نیز اقبال از این سیب‌زمینی بسیار بالاست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل میانگین مصرف سیب‌زمینی در کشور را ۴۶ تا ۵۰ کیلوگرم و در کشورهای اروپایی ۲۴ کیلوگرم دانست وگفت: حتی در سیب‌زمینی وارداتی از بلژیک و هلند نیز برخی آفات و بیماری‌هایی را شاهد بودیم که با توجه به آلوده بودن برخی اراضی سیب‌زمینی این شرایط طبیعی به نظر می‌رسد.

نیکشاد در خصوص تأمین بذر سیب‌زمینی مورد نیاز کشاورزان تصریح کرد: ما هیچ مشکلی در تأمین بذر و سایر نهاده‌های کشاورزی نداریم و آمادگی برای تأمین سایر نهاده‌ها در ایام کشت محصول سیب‌زمینی وجود دارد.

وی به فعالیت مرکز تحقیقات کشاورزی در تولید بذر متناسب با شرایط اقلیمی اردبیل اشاره کرد و گفت: دو رقم پیش از این معرفی شده و چهار رقم جدید نیز قرار است معرفی شود و ما در تولید مینی‌تیوبر با ۲.۵ میلیون عدد در سطح کشور جزو استان‌های مطرح هستیم.


منبع : ایسنا
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه