تاریخ انتشار : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷-۱۰:۳۱ ق.ظ
کد خبر : 288198
نسخه چاپی نسخه چاپی

نقش تلگرام در گرانی ارز؛ چرا نرخ دلارِ تک نرخی، ۴۲۰۰ تومان اعلام شد؟

رئیس کل بانک مرکزی به نقش شکبه های مجازی و تلگرامی در افزایش اخیر نرخ دلار پرداخت و در این خصوص که چرا برای دلار تک نرخی، رقم ۴۲۰۰ تومان محاسبه شد، توضیح داد.

به گزارش ۸دی،‌ ولی‌الله سیف در برنامه تیتر امشب که از شبکه ۶ سیما پخش شد با تشریح پشت‌پرده گرانی دلار در ماه‌های اخیر،‌ اظهار داشت: ویژگی مثبت اقتصاد ما در ۵ سال گذشته اقتصاد باثبات پیش‌بینی‌پذیر بوده است ولی از ۶ماهه دوم سال ۹۶ این فضا ملتهب شد.

وی با بیان اینکه بخشی از التهاب در بازار ارز ناشی از فضاسازی‌های دشمنان خارجی بوده است، افزود:‌ برهمین اساس باید در داخل کشور خیلی مراقب باشیم و ما هم تلاشمان ارائه اطلاعات شفاف به مردم است.

سیف بار دیگر به نقش شبکه‌های اجتماعی در التهاب‌آفرینی دلار اشاره و تصریح کرد: افزایش قیمت هیچ منشأ اقتصادی اصلاً و ابداً‌ نداشته است.

* گزارش رئیس‌کل از روز اول دلار ۴۲۰۰تومانی

این عضو کابینه دولت یازدهم درباره نحوه اجرای ارز تک‌نرخی ۴۲۰۰تومانی در بازار ارز در روز جاری اظهار داشت: امروز روز اول اجرای این تصمیمات بود و قرار شد بانک مرکزی دستورالعمل‌ها را ارائه و مقدمات اجرا را فراهم کند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره اثرات دلار ۴۲۰۰تومانی در بازار آزاد هم این‌طور توضیح داد که این سیاست موجب شد تا دلار به ۴۹۰۰ تا ۵۱۰۰ تومان هم نزول داشته باشد. البته اینها مهم نیستند چراکه مبنای اصلی ما نرخ ۴۲۰۰تومانی است.

* سیف در دفاع از دلار ۴۲۰۰تومانی: بهترین تصمیم ممکن را گرفتیم

وی با بیان اینکه نرخ تورم نیز یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند در اجرای این سیاست اثرگذار باشد, گفت:‌ ما اجازه نمی‌دهیم مجدداً‌ انباشتی از عدم تعادل و نارضایتی ایجاد شود که فضا را به‌هم بریزد.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه بهترین تصمیم ممکن برای بازار ارز با دلار تک‌نرخی ۴۲۰۰تومانی گرفته شده است، ادامه داد: این سیاست در درجه اول شفافیت دارد و از هر گونه احتمال فعالیت‌های پولشویی جلوگیری می‌کند.

وی ضمن اشاره به اینکه ارز  یک ثروت ملی است که باید آگاهانه به کالاها و نیازهایی تخصیص داده شود که منجر به رشد اقتصادی شود،‌ گفت: همچنین ساختار نظارتی مناسبی برای بانک مرکزی در بازار به‌همراه خواهد داشت ضمن آن‌که یکسان‌سازی نرخ ارز با این مدل سیاست گذاری اجرایی شده است.

* نرخ جدید مبنای گشایش اعتباری در بانک‌ها شد/ مبنای محاسبه دلار ۴۲۰۰تومانی چه بود؟

سیف با بیان اینکه به بانک‌ها ابلاغ شد که مبنای گشایش اعتباری برای واردات کالا به کشور همان نرخ ۴۲۰۰تومانی است، اظهار داشت: نظام بانکی هر گونه گشایش اعتباری را با نرخ ۴۲۰۰ تومان باید انجام دهد البته متناسب با تغییرهای اقتصادی و فضای اقتصاد کلان نرخ به‌روز می‌شود.

سیف به تحرکات بازار عید در تعطیلات نوروز اشاره و تصریح کرد: به‌صورت خاصی در این ایام بازار ملتهب شد.

وی درباره مبنای محاسبه ۴۲۰۰ تومان گفت: یک ارز ۳۸۰۰ تومان داشتیم، ضمن آنکه یک ارز در سامانه سنا داشتیم که نشان می‌دهد ما نرخی بین ۳۸۰۰ تا ۴۸۰۰ تومان در بازار باید داشته باشیم و در نهایت به ۴۲۰۰ تومان رسیدیم، البته این نرخ تثبیت‌شده نیست.

* ضوابط جدید ارز مسافرتی، دانشجو و بیمار

رئیس کل بانک مرکزی درباره زمان ابلاغ ضوابط فروش ارز مسافرتی، بیمار و دانشجویی گفت: تراز منابع و مصارف به این صورت که بخشی از نیازها کالایی است و بخشی خدماتی  و بخشی هم غیرواقعی! ما برای بخش خدماتی و کالایی برنامه‌ریزی کردیم و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

سیف با تأکید بر اینکه خروج سرمایه از کشور باید ضابطه‌مند شود، افزود: در مورد بیماران و دانشجویان دستورالعملی وجود داشت که کماکان سر جای خود است، البته کمی بازنگری شده که فردا اول وقت ابلاغ می‌کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره ارز مسافرتی اعلام کرد:‌ برای کشورهای همسایه ۵۰۰ یورو، برای کشورهای دور ۱۰۰۰ دلار در نظر گرفتیم به‌عاملیت بانک‌های ملی و ملت تا به‌سرعت مسافران نیاز ارزی خود را تأمین کنند.

وی با ابراز اینکه ضوابط اجرایی به‌زودی و نهایت ظرف فردا و پس‌فردا کامل می‌شود، گفت: هر کسی می‌تواند ۱۰ هزار یورو در منزل داشته باشد ولی بالاتر از آن قاچاق محسوب می‌شود. ارز همراه مسافر بحث دیگری است که بیش از ۵ هزار یورو مجاز نیست.

* برنامه جدید بانک مرکزی برای سکه/ زمان و قیمت پیش‌فروش تغییر کرد

این عضو کابینه دوازدهم درباره تأثیر ارز تک‌نرخی در قیمت سکه گفت: این بازارها به‌هم مرتبط هستند؛ الآن که دلار ۴۲۰۰ تومان شده همه عواملی که تحت تأثیر دلار بالاتر بودند الآن باید تعدیل شوند. به‌محض اعلام این خبر ۲۰۰ هزار تومان سکه ارزان شد و به دامنه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید بنابراین سکه باز هم ارزان می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه از برنامه جدید این بانک برای بازگشت آرامش به بازار طلا خبر داد و گفت:‌ تغییراتی در زمان و قیمت پیش‌فروش سکه اعمال کردیم که از فردا بانک ملی براساس آن، نسبت به ثبت‌نام مردم اقدام خواهد کرد.

سیف افزود: برهمین اساس پیش‌فروش سکه با سررسید یک‌ماهه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه‌ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش‌ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، ۹ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، ۱۲ماهه یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و دوساله یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان انجام خواهد شد.

وی تأکید کرد: قیمت‌های پیش‌فروش سکه ثابت نخواهد بود چراکه با روند بازار تعدیل خواهیم کرد.

* برنامه بانک مرکزی برای خروج ارزهای خانگی چیست؟

سیف با اشاره به سایر تمهیدات درنظر گرفته‌شده برای خروج ارزهای خانگی و ورود در نظام بانکی گفت: طبق بخشنامه‌ای که در اسفند ماه ابلاغ شد و امروز نیز تأکید کردیم، به بانک‌ها اجازه دادیم سپرده‌گیری ارزی کنند و بانک مرکزی سپرده‌ها را تضمین خواهد کرد٬ همچنین ترتیبی دادیم که بانک‌ها علاوه بر نرخ سودی که به سپرده‌گذار می‌پردازند مبلغی اضافه از بانک مرکزی سود بگیرند.

رئیس کل بانک مرکزی با اظهار اینکه سپرده‌گذاری ارزی ریسک نگهداری منابع ارزی در خانه‌ها را نیز برطرف می‌کند، گفت: مردم به‌دلیل بدعهدی که در گذشته شده بود تردید دارند اما بانک مرکزی اکنون سپرده‌ها را تضمین می‌کند و مردم نباید نگرانی داشته باشند.


منبع : تسنیم

يک ديدگاه

 1. جواد گفت:

  آقای ولی‌الله سیف شما ازاستراتژی جنگ ازری غافل هستید؛!!
  دولت محترم شما از استراتژی جنگ ارزی غافل هستید؛!!
  نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی شما از استراتژی جنگ ارزی غافل شده اید!!!
  ای غافلین ؛
  راهبردهای امام جامعه ،مقام معظم رهبری را اجرائی نمائید؛
  برای گرفتن راه کار و چگونگی به متخصصین جنگ ارزی اندیشکده یقین مراجعه نمائید؛
  اطمینان داشته باشید موضوع نوسانات قیمت ارز و سکه روبه حل شدن خواهد رفت.
  اگر دلسوز مملکت هستید؛
  اگرمی خواهیدمشکل حل شود؛
  اگرولایتمدارهستید؛
  اگرحفظ ارزش پول ملی کشور برایتان مهم است؛
  به اندیشکده یقین مراجعه نمائید و راه کاربگیرید.
  ومن الله التوفیق

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه