تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۶-۶:۴۸ ق.ظ
کد خبر : 282084
نسخه چاپی نسخه چاپی

بن سلمان: ایران تا رسیدن به عربستان فاصله دارد/ من ثروتمندم

ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی مدعی شد که ایران با رسیدن به برابری با عربستان فاصله دارد.

به گزارش ۸دی،«محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی در اولین مصاحبه تلویزیونی‌اش با یک شبکه خبری آمریکایی، درباره مسائل مختلف اظهار نظر کرده است.

بن‌سلمان در پاسخ به سوال مجری شبکه خبری سی‌بی‌اس، درباره نقش عربستان سعودی در حمله به برج‌های دو قلوی نیویورک در تاریخ ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ گفت: «در حملات ۱۱ سپتامبر، اسامه بن لادن (رهبر سابق القاعده) ۱۵ سعودی را در راستای هدفی آشکار به خدمت گرفت. طبق اسناد سیا و تحقیقات کنگره، اسامه بن لادن می‌خواست بین خاورمیانه و غرب و بین عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا اختلاف ایجاد کند.»

 بن سلمان همچنین مدعی شد قوانین سخت‌گیرانه در کشور عربستان از سال ۱۹۷۹ آغاز شده و نسل او، قربانی این جریان شده است.

او در جواب مجری که عربستان قبل از سال ۱۹۷۹ چگونه بوده گفت: «ما همانند سایر کشورهای خلیج زندگی بسیار عادی‌ای داشتیم. زنان رانندگی می‌کردند؛ در عربستان تئاتر وجود داشت. زنان همه جا کار می‌کردند؛ تا حوادث سال ۱۹۷۹، آدم‌هایی عادی بودیم که مانند هر کشور دیگری در دنیا توسعه پیدا می‌کردیم.»

ولیعهد عربستان در بخش دیگری از اظهاراتش، درباره دستگیری شمار زیادی از اقتصاددانان، روحانیون و نواندیشان و سرکوب آنها گفت: «عربستان سعودی به موازین حقوق بشر معتقد است. در واقع ما به مفهوم حقوق بشر معتقدیم، اما در نهایت استانداردهای عربستان سعودی همان استانداردهای آمریکا نیست. نمی‌خواهم بگویم کمبودهایی نداریم. حتما داریم، اما طبیعتاً برای رفع این نقائص کار می‌کنیم.»

بن سلمان همچنین مدعی شد با بازداشت شمار زیادی از شاهزاده‌های ثروتمند توانسته ۱۰۰ میلیارد دلار از سرمایه‌های عربستان را باز گرداند.

او در پاسخ به اینکه چه مقدار پول بازگردانده شده است گفت: «رقم آن بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار است ولی هدف اصلی ما این رقم یا هیچ رقم دیگری نبود. برنامه ما گرفتن پول نبود، بلکه مجازات فساد بود و ارسال این پیام که هر کسی فساد کند با او طبق قانون برخورد خواهد شد.»

محمد بن سلمان، در خصوص گزارش‌ها درباره اینکه خود او علی‌رغم برنامه‌های ادعایی‌اش برای مبارزه با فساد زندگی اشرافی دارد گفت: «زندگی خصوصی‌ام چیزی است که می‌خواهم آن را برای خودم نگه دارم و نمی‌خواهم توجه دیگران را به آن جلب کنم. اگر بعضی روزنامه‌ها می‌خواهند چیزی درباره آن بگویند به خودشان مربوط می‌شود. درباره هزینه‌کردهای شخصی‌ام باید بگویم من آدم ثروتمندی هستم و فقیر نیستم. گاندی یا ماندلا نیستم. من یکی از اعضای خاندان حاکمیت هستم که صدها سال قبل از بنیان‌گذاری عربستان سعودی، وجود داشته‌اند. ما مالک قطعه زمین‌های بسیار بزرگی هستیم و زندگی شخصی من، همان‌چیزی است که ۱۰ یا ۲۰ سال پیش بود.»

محمد بن سلمان بار دیگر ادعاها درباره ایران را هم تکرار کرده و این کشور را به تلاش برای گسترش نفوذش در یمن متهم کرده است.

ولیعهد عربستان ادعا کرد: «ایدئولوژی ایران به بخش‌هایی از یمن نفوذ کرده بود. در آن زمان، این گروه شبه‌نظامی (اعضای انصارالله) در حال برگزاری مانورهای نظامی و مستقر کردن موشک درست در مجاورت مرز ما بودند. فکر نمی‌کنم آمریکا بخواهد روزی شاهد حضور شبه‌نظامیانی در مکزیک باشد که موشک به سمت واشنگتن، نیویورک و لس‌آنجلس شلیک می‌کنند.»

وی گفت: «متأسفانه، ایران در حال ایفای نقشی مخرب است. حکومت ایران روی ایدئولوژی صرف بنا شده است. بسیاری از عوامل القاعده در این کشور محافظت می‌شوند و ایران از تحویل آنها به قانون و استرداد آنها به ایالات متحده امتناع می‌کند.»

بن سلمان در پاسخ به اینکه آیا رقابت با ایران بر سر اسلام است گفت: «ایران، رقیب عربستان سعودی نیست. ارتش ایران جزو پنج ارتش برتر در جهان اسلام نیست. اقتصاد ایران از اقتصاد عربستان بزرگتر نیست. ایران با رسیدن به برابری با عربستان، فاصله دارد.»

ولیعهد عربستان در پاسخ به این سوال که آیا کشورش برای مقابله با ایران به سلاح‌های هسته‌ای نیاز دارد گفت: «عربستان سعودی خواستار دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای نیست، اما اگر ایران سلاح هسته‌ای تولید کند، ما هم همین کار را خواهیم کرد.»


منبع : فارس
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه