تاریخ انتشار : ۲ بهمن ۱۳۹۶-۷:۲۰ ب.ظ
کد خبر : 266957
نسخه چاپی نسخه چاپی

چرا به فشار خون بالا مبتلا می‌شویم؟

بیماری فشار خون از جمله بیماری‌های مزمن است، یعنی در بیشتر موارد سال‌ها و گاهی تا پایان عمر با بیمار می‌ماند و یکی از مهم‌ترین اصولی که باید به بیماران آموخت.

به گزارش ۸دی، روش صحیح زندگی شامل تغذیه صحیح یعنی خوردن میوه، سبزی و غذاهای دریایی فراوان، فعالیت ورزشی روزانه و جلوگیری از افزایش وزن است که باعث می‌شود درصد زیادی از افراد به فشار خون مبتلا نشوند و البته در شروع بیماری فشار خون نیز با همین تمهیدات می‌توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت.

مصرف صحیح نمک نیز یکی از راه‌های کنترل فشار خون است زیرا درصد زیادی از مبتلایان به فشار خون با کم کردن نمک مصرفی می‌توانند تاحد زیادی فشار خونشان را کاهش دهند‌. برای این منظور نخست باید غذاها با نمک کمتری پخته شوند. دوم این‌که از مصرف غذاهای شور مثل ترشیجات، خیار‌شور و… اجتناب شود و بهتر است برسر سفره از نمکدان استفاده نشود.

علت فشار خون چیست؟

در ۸۰ درصد موارد هیچ علت مشخص و قابل درمانی برای این بیماری پیدا نمی‌شود. در این موارد فشار خون را بنیادی یا اساسی می‌نامیم و فقط با روش‌های دارویی و غیر دارویی آن‌را کاهش می‌دهیم. این مطلب به این معنی است که در۲۰ درصد بیماران دچار فشار خون، بیماری خاصی که عامل فشار خون باشد یافت می‌شود و می‌توان با درمان آن بیماری موجب خشکیدن ریشه فشار خون و درمان نهایی بیمار شد. یکی از بیماری‌های مهم عامل فشار خون تنگی رگ‌های کلیه هاست، این بیماری باعث فشار خون شدید می‌شود که به سختی و با مصرف چند نوع دارو قابل کنترل است. بنابر این وقتی فشار خون شدید است و به دارو جواب نمی‌دهد باید با آنژیوگرافی رگ‌های کلیه وجود تنگی در این رگ‌ها را بررسی بکنیم. از دیگر بیماری‌های عامل فشار خون، توموری به نام فئوکروموسیتوم است که در غده فوق کلیه تشکیل می‌شود. به دلیل رهاشدن ناگهانی آدرنالین این بیماران که در حالت عادی مشکلی ندارند، ناگهان دچار حملات شدید تپش قلب، عرق کردن و فشار خون شدید می‌شوند. راه درمان این بیماری جراحی و در آوردن تومور است.

پر کاری تیروئید از عوامل فشار خون است که باعث تند شدن ضربان قلب و بالارفتن فشار خون می‌شود . با درمان بیماری تیروئید فشار خون این بیماران هم کنترل می‌شود. زیادی کورتیزون در بدن و خوردن کورتون به مدت طولانی نیز از عوامل فشار خون هستند.

کلمات کلیدی :
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه