تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۶-۵:۰۳ ب.ظ
کد خبر : 266037
نسخه چاپی نسخه چاپی

لاوروف از غرب انتقاد کرد

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد، کشورهای غربی چشم خود را به روی استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط تروریست‌ها در سوریه بسته‌اند و نمی‌خواهند آن را محکوم کنند.

به گزارش ۸دی، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در جلسه شورای امنیت با موضوع «منع اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی» با بیان اینکه غرب نمی‌خواهد استفاده تروریست‌ها از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را محکوم کند، گفت، کشورهای غربی در راستای اهداف خود ترجیح می‌دهند دولت سوریه را متهم کنند.

لاوروف گفت، دستیابی تروریست‌ها در سوریه و عراق به فناوری‌های ساخت مواد شیمیایی نگران‌کننده است و این خطر با وجود تعداد زیاد تروریست‌هایی که به این فناوری دست یافته‌اند، فراتر از خاورمیانه است.

وی افزود، تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت یا حداقل محکومیت اقدامات تروریستی در سوریه و عراق طی سه سال اخیر پیشنهاد شد اما متاسفانه مخالفانی از کشورهای اروپایی وجود دارند که چشمشان را به روی استفاده از تسلیحات شیمیایی بسته و در راستای منافع استراتژیک خود ترجیح می‌دهند آتش اتهام‌ها را به سمت دمشق بگیرند.

لاوروف در ادامه گفت، باید به سازوکاری برای تحقیق در رابطه با استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه دست یافت، به معاهدات بین المللی در این باره احترام گذاشت و از همگان خواست به قطعنامه ۱۵۴۰ پایبند باشند. قطعنامه ۱۵۴۰ شورای امنیت از همه کشورها می‌خواهد تسلیحات شیمیایی را در اختیار گروه‌های غیروابسته به کشورها قرار نداده و گروه‌های تروریستی را از دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی و مواد مرتبط با آن باز دارند.

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه شورای امنیت باید در مقابل نقض قطعنامه‌ ۱۵۴۰ چه در سوریه و عراق و چه در کشورهای دیگر واکنش نشان دهد، تاکید کرد، پس از بررسی اجرای این قطعنامه در سال میلادی گذشته، بار دیگر شورای امنیت بر آن تاکید کرد.

لاوروف تصریح کرد: در انتظار توافق بر سر معاهده بین المللی مبارزه با اقدامات تروریستی و استفاده از تسلیحات بیولوژیک هستیم. پیشنهاد دادیم که کنفرانس خلع سلاح در ژنو تشکیل و هرچه سریع‌تر رایزنی‌ها در این باره آغاز شود.

وی افزود، وضعیت کنونی مستلزم پشت سر گذاشتن همه تناقض‌ها، حفظ مکانیزم‌های همکاری و توجه به منافع همه کشورهاست.

همچنین وزیر خارجه روسیه خواهان اتحاد تلاش‌های جامعه بین الملل پیرامون اجرای برجام شد.


منبع : ایسنا
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه