تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۶-۷:۲۰ ب.ظ
کد خبر : 265348
نسخه چاپی نسخه چاپی

نام ترکیه در آستانه حذف شدن از فهرست کشورهای آزاد

موسسه غیر دولتی «خانه آزادی» در گزارش سالیانه خود نمره آزادی ترکیه را کاهش داد.

به گزارش ۸دی؛ موسسه غیر دولتی «خانه آزادی» اعلام کرد حقوق سیاسی و مدنی در ترکیه تحت حکومت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور طی سال های اخیر تضعیف شده است و ترکیه دیگر یک کشور آزاد محسوب نمی شود.
ترکیه دیگر یک کشور آزاد نیست
بر اساس گزارش «آزادی در جهان» که موسسه غیر دولتی «خانه آزادی» مستقر در واشنگتن  هر سال منتشر می کند ترکیه دیگر یک کشور آزاد نیست. این کشور برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ در فهرست کشورهای آزاد قرار گرفت ولی به واسطه اینکه حقوق سیاسی و مدنی آن  طی ۴ سال اخیر در سراشیبی سقوط قرار گرفته، نام این کشور از فهرست کشورهای آزاد جهان حذف شده است.
در این گزارش آمده است: سیاست های اردوغان در برخورد با مخالفان پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۵ و برگزاری همه پرسی در سال ۲۰۱۷ که موجب افزایش قدرت رئیس جمهور می شد، تاثیر چشمگیری در خروج نام ترکیه از فهرست کشورهای آزاد جهان دارد. از سوی دیگر، اقدامات اردوغان در اخراج شهرداران و جایگزینی آنها با گزینه های مورد نظر خود از میان متحدانش، و همچنین بازداشت فعالان حقوق بشر و معرفی آنها به عنوان دشمنان ترکیه، آزادی در این کشور را زیر سوال برده است.
ترکیه دیگر یک کشور آزاد نیست
«مایکل آبراموویتز»، رئیس موسسه خانه آزادی معتقد است عبور ترکیه از مرحله «کمی آزاد» به «بدون آزادی» به معنای قرار گرفتن در سراشیبی خروج از آزادی است. او گفت: نمره ترکیه از سال ۲۰۱۴ به دلیل سرکوب یک سری اعتراضات در خصوص آزادی رسانه ها، احزاب سیاسی، دستگاه قضا و نظام انتخاباتی کاهش یافت و با  کنترل شخصی اردوغان بر دولت و جامعه، آزادی در این کشور تضعیف شده است.
دولت ترکیه تاکنون واکنشی به این گزارش نشان نداده است.
در این گزارش همچنین تصویری مبهم از وضع آزادی در سراسر جهان تداعی شده است که نشان می دهد طی ۱۲ سال گذشته «آزادی» در جهان رو به کاهش بوده است.  علاوه بر ترکیه، ۷۰ کشور دیگر جهان با بحران در حقوق سیاسی و مدنی مواجه هستند. حدود ۳۹ درصد از جمعیت ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفری جهان در کشورهای کاملا آزاد زندگی می کنند. ۲۴ درصد از جمعیت جهان در کشورهای نیمه آزاد و ۳۷ درصد  در کشورهای غیرآزاد به سر می برند.
بر اساس این گزارش فقط ۳۵ کشور جهان موفق شدند امتیاز خود را در زمینه آزادی افزایش دهند.
موسسه خانه آزادی در بررسی های خود به این نتیجه رسید که نمره آزادی در آمریکای تحت حکومت دونالد ترامپ کاهش یافته است. کشورهای حوزه اسکاندیناوی مانند فنلاند، سوئد و نروژ  با امتیاز ۱۰۰ از کشورهای کاملا آزاد محسوب می شوند. عربستان و اریتره نیز در کنار ترکیه از کشورهای بدون آزادی هستند.

منبع : ایرنا
کلمات کلیدی : ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه