تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۶-۸:۱۲ ق.ظ
کد خبر : 265230
نسخه چاپی نسخه چاپی

لبنان به اقدامات سفیر عربستان واکنش نشان داد

طی روزهای اخیر حرف و حدیث ها درباره تلاش «ولید الیعقوب» سفیر تازه عربستان سعودی در بیروت افزایش یافته است.

به گزارش ۸دی،«جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان در سخنانی که برخی آن را اشاره تلویحی بهعربستان سعودی دانستند، از آغاز تحرکات خارجی برای دخالت در انتخابات پارلمانی پیش رو در لبنان گفت و هشدار داد که سفیران کشورها نباید در امور داخلی لبنان دخالت کنند.

انتخابات پارلمانی لبنان قرار است روز ۶ ماه مه (۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) برگزار شود.

باسیل که یکشنبه در جمعی در شهر عکار در شمال لبنان سخن می گفت، تصریح کرد: روزهایی که سفرا، نمایندگان پارلمان ما را انتخابات می کردند گذشت، امروز خود مردم لبنان نمایندگانشان را انتخاب می کنند.

وی تاکید کرد که همه کسانی که در عرصه دیپلماتیک فعالیت دارند باید حد و مرز خود را بدانند و از دخالت در مسائل داخلی لبنان اجتناب کنند.

گرچه وزیر خارجه لبنان توضیح نداد که سفیران کدام کشور یا کشورهایی در لبنان به دنبال دخالت در مسائل انتخاباتی لبنان هستند اما طی روزهای اخیر حرف و حدیث ها درباره تلاش «ولید الیعقوب» سفیر تازه عربستان سعودی در بیروت افزایش یافته است.

روزنامه «البناء» در مطلب امروز (دوشنبه) خود مخاطب سخنان باسیل را عربستان دانست.

روزنامه «الاخبار» نیز اخیرا در گزارشی به نقل از دیپلمات های عرب از تلاش عربستان سعودی برای تاثیرگذاری بر انتخابات لبنان با هدف یکپارچه کردن جریان ۱۴ مارس (مخالف حزب الله) خبر داد.

این روزنامه از سفر قریب الوقوع هیاتی عالیرتبه سعودی به لبنان خبر داد که قرار است با «سعد الحریری» نخست وزیر این کشور گفت و گو کند تا نظر او را برای اولویت قراردادن گروه های ۱۴ مارس و در صدر آنها حزب «نیروهای لبنان» به رهبری «سمیر جعجع» در فعالیت های انتخاباتی اش جلب کند.

دو ماه پیش و در جریان استعفای بحث برانگیز سعد الحریری نیز موضوع دخالت عربستان در امور داخلی عربستان مطرح شد. بسیاری از جمله «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان استعفای او را زیر فشار مقام های سعودی دانستند.


منبع : افکارنیوز
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه