تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۲-۱۰:۰۵ ب.ظ
کد خبر : 25876
نسخه چاپی نسخه چاپی
در نشست اداری استان گیلان

معصومه ابتکار: اعتبارات خوبی به محیط زیست گیلان تخصیص یافته است

ابتکار اعتبارات تخصیص یافته به محیط زیست گیلان را خوب ارزیابی کرد و گفت: بخش خصوصی آمادگی فعالیت در بخش مدیریت پسماند را دارد.

به گزارش ۸دی نیوز، معصومه ابتکار در نشست اداری استان در سالن اجتماعات غدیر استانداری گیلان ،با تاکید بر بررسی چالش هادر حوزه محیط زیست اظهار کرد: همه مسئولان در حوزه محیط زیست پاسخگو هستند.

وی با بیان اینکه محیط زیست یک مبحث فرابخش است گفت:حافظ از محیط زیست باید سرلوحه فعالیت های اجرایی در سطوح مختلف  باشد.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با اشاره به میثاقی که رئیس جمهور از همه مسئولان کشور گرفت افزود: یک بند از این میثاق حفاظت از محیط زیست است.

ابتکار با تاکید بر اینکه هر توسعه ای با عناصر حیات در ارتباط است اظهار کرد: تا به امروزبرنامه هایی که در حوزه محیط زیست کشور بررسی شد این امر را مورد توجه قرارنداده است.

 وی میزان  بهره برداری از منابع زیستی نسبت به توان زیستی کشور را بسیار نامطلوب عنوان کرد و گفت: ایران سه و نیم برابر منابع زیستی کشور برداشت می کند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به کمبود منابع زیرزمینی ،منابع خاک و آب در کشور اظهار کرد:آلودگی زیست محیطی در گیلان باید با برنامه ریزی اصولی و مدون رفع شود.

ابتکار با تاکید بر اینکه کشور نیازمند چرخشی اساسی در سیاست های زیست محیطی است گفت:چرخشی که توسعه را به همراه داشته باشد بدون مدیریت زیست محیطی میسر نیست

وی با اشاره به دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: کشاورزی در زمین های اطراف دریاچه از۱۵۰ هکتار به ۷۵۰هکتار توسعه یافت اما این توسعه به قیمت هنگفتی تمام شد.

رئیس سازمان محیط زیست کشوربا بیان اینکه در ارومیه توسعه به معنای افزایش وزن تولیدات کشاورزی اتفاق افتاد خاطرنشان کرد: اما محیط زیست منطقه را با چالشی بزرگ مواجه ساخت.

وی بابیان اینکه اگر فکر اساسی نکنیم، انزلی به عاقبت ارومیه دچار می‌شودتصریح کرد: محیط زیست در اقتصاد  نقش مهمی دارد و اگر به فکر آینده ایران  باید به هشدارهای محیط زیست و بحران‌های آن توجه داشته باشیم.

ابتکار با بیان اینکه معنای ثروت و فقر باید بازنگری شود گفت: ما در کتابهای درسی از ثروت ایران صحبت می کنیم در حالی که در کشور ژاپن کتاب درسی دانش آموزان از این نقطه آغاز می شود که ثروت ما تلاش مردمان ماست.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه این معنای اقتصاد مقاومتی است اظهار کرد: سیاستی که مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی ابلاغ کردند همین نگاه را دارد.

ابتکار با تاکید بر اینکه همه علائم طبیعت ایران علام هشدار و بیماری حاد در محیط زیست است گفت: در گیلان علائم تالاب انزلی ،سواحل دریای خزر،علائم خطر و هشدار است.

وی با تاکید بر اینکه در ارتباط با سواحل و آمایش سرزمین نیازمند برنامه ریزی دقیق هستیم افزود: طرح های گردشگری طبیعی و منابع طبیعی در گیلان باید گسترش یابد.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه در کشاورزی پایدار رویکرد ما از آب های زیر زمینی باید بازنگری شود اظهار کرد: الگوی کشت باید مبتنی بر آبها مجازی برنامه ریزی شود

ایتکار  با تاکید بر اینکه پسماند در گیلان از هشدار گذشته و در دل بحران است خاطرنشان کرد: تغییر رویکرد باید ایجاد شود تا اشتباهات گذشته اصلاح شود.

وی با بیان اینکه در توکیو مبحث پسماند خانگی بی معناست افزود: تهران درآمد خوبی از پسماند خانگی ایحاد می شود واز پسماند خانگی  در حدود ۷ هزار تن کمپوست تولید می شود.

ابتکار اعتبارات تخصیص یافته به محیط زیست گیلان را خوب ارزیابی کرد و افزود: بخش خصوصی آمادگی فعالیت در بخش مدیریت پسماند را دارد.

رئیس سازمان محیط زیست الگوپذیری از کشورهای توسعه یافته دنیا که در مسائل زیست محیطی هم جایگاه خوبی دارند در  از توان داخلی اثرگذار است اظهار کرد:سازمانه ها مردم نهاد و شورای اسلامی شهر و روستا باید برای معضل پسماند منطقه خود برنامه ریزی داشته باشند

وی با تصریح بر اینکه دولت گفتمانی را در جامعه نهادینه می کندکه  فضا برای طرح دیدگاه‌ها و پاسخگویی با نگاه علمی برای حل مشکلات و برون‌رفت از چالش‌های موجود فراهم شود گفت: توجه به محیط زیست و منابع باید مورد توجه قرار گیرد تا حرکت به سمت شاخص‌های اقتصادی با تدبیر انجام شود.

يک ديدگاه

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه