تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۶-۱۱:۴۹ ب.ظ
کد خبر : 258388
نسخه چاپی نسخه چاپی

سه باور اشتباه درباره حاملگی

عضو هیات رییسه مجلس با تاکید بر اینکه ما نمی توانیم هم یارانه مردم را قطع کنیم و هم قیمت حامل های انرژی را افزایش دهیم، از اقدام دولت مبنی اعلام نرخ جدید بنزین و گازوییل انتقاد کرد و گفت: مجلس تحت تاثیر این مسایل قرار نگرفته و در یک فضای عقلایی در مورد معیشت مردم تصمیم گیری خواهد کرد.

به گزارش ۸دی، زمانی که زنان خبر بارداری خود را به دوستان و خانواده می‌دهند، با موجی از توصیه و نصیحت روبرو می‌شوند. اما در اکثر مواقع این توصیه‌ها مبنای علمی ندارند. در اینجا به سه مورد از رایج‌ترین توصیه‌های بی‌اساس بارداری می‌پردازیم:

متأسفانه کالری اضافی تأثیری بر رشد جنین ندارد. حتی در سه‌ماهه دوم زنان علاوه بر ۲۰۰۰ کالری توصیه‌شده در روز، تنها به ۲۰۰ کالری بیشتر نیاز دارند. ۲۰۰ کالری برابر با یک دونات یا یک قاشق مایونز است.

زنان حتی می‌توانند بدون آسیب رساندن به جنین رژیم بگیرند. درواقع رژیم‌های سالمی که هدفشان کاهش وزن نیست، هم برای مادر و هم برای کودک مفیدند.

آزمایشی بر روی هفت هزار زن باردار انجام شد که نشان داد کسانی که از رژیم غذایی پیروی می‌کردند، به‌طور متوسط ۳.۸۴ کیلوگرم کمتر از دیگر زنان وزن اضافه کردند.

در این مطالعه به برخی زنان رژیم غذایی متعادل داده شد و به برخی دیگر رژیم غذایی کم گلوکز. این رژیم‌ها تأثیری بر وزن نوزادان هنگام تولد نداشت، اما به میزان قابل‌توجهی خطر پری- اکلامپسیا (یکی از رایج‌ترین عوارض بارداری مرتبط با اختلال فشارخون) را کاهش داد.

از بین رفتن درد قاعدگی

میزان درد زنان در دوران قاعدگی بسیار متفاوت است و نیمی از زنان خوش‌شانس هرگز درد را تجربه نمی‌کنند. اما تصور رفع درد قاعدگی پس از زایمان برای آن‌هایی که هرماه درد شدیدی را تحمل می‌کنند بسیار خوشایند است. اما خلاص شدن از شر درد به این سادگی نیست.

شدت درد قاعدگی در طول سال‌های عمر تغییر می‌کند و معمولاً با بالا رفتن سن کم می‌شود. این مسئله سبب شده مردم کاهش درد را با بچه‌دار شدن مرتبط بدانند. اما در سال ۲۰۰۶ یک گروه مطالعاتی در تایوان زنان بالای چهل سال را موردبررسی قرارداد و به این نتیجه رسید که با افزایش سن درد قاعدگی کمتری تجربه کردند، بااینکه هیچ‌یک بچه‌دار نشدند.

به‌منظور ایجاد قطعیت و شفافیت بیشتر، همان گروه از محققان بیش از ۳۵۰۰ زن را به مدت هشت سال تحت نظر گرفتند. در این دوران برخی بچه‌دار شدند و در مواردی پس از تولد نوزاد، درد قاعدگی کمتری را تجربه می‌کردند. اما برای همه این‌طور نبود. در ۵۱ درصد از زنانی که تحت جراحی سزارین قرار گرفتند و ۳۱ درصد از زایمان‌های طبیعی، درد قاعدگی بعد از زایمان نیز ادامه داشت.

بنابراین زایمان ممکن است به برخی از زنان کمک کند، اما متأسفانه نه به همه. محققان معتقدند زایمان طبیعی در کاهش درد قاعدگی مؤثرتر است، زیرا آسیب‌های ماهیچه‌های لگن عصب‌های رحم را از بین می‌برد و در نتیجه درد احساس نمی‌شود.

پزشکان معتقدند زنانی که حتی پس از زایمان طبیعی نیز درد دارند، احتمالاً از یک بیماری زمینه‌ای مانند آندومتریوز رنج می‌برند. البته مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۶ نشان داد که درد قاعدگی تا حدودی به ژن نیز بستگی دارد.

اجتناب از پرواز

شرکت‌های هواپیمایی به زنانی که در ماه‌های آخر بارداری هستند اجازه پرواز نمی‌دهند. اما این ممنوعیت به دلیل خطر برای مادر یا جنین نیست؛ بلکه اگر مادر در هواپیما دچار زایمان زودرس شود، شرایط دشواری برای خدمه هواپیما به وجود می‌آید.

اما بیشتر مطالعات درباره پرواز در ماه‌های اولیه بارداری بر روی مهمانداران هواپیما انجام می‌شود. مطالعه‌ای در سال ۱۹۹۹ در فنلاند انجام شد که زنگ خطر را به صدا درآورد. این مطالعه نشان داد در سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۴ خطر سقط‌جنین میان مهمانداران اندکی افزایش‌یافته است. اما نکته جالب اینجاست که خطر سقط بین سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷ اندکی کاهش یافت.

حتی در سال‌هایی که خطر سقط افزایش یافت، معلوم نبود که دلیلش پرواز است یا فشار کار. در سال ۲۰۱۵ گروهی از مهمانداران هواپیما با معلمان مدرسه مقایسه شدند، خطر سقط‌جنین در آن‌ها بالاتر نبود. زمانی که محققان سوابق دو میلیون مهماندار را بررسی کردند، فهمیدند آن‌هایی که دارای بیشترین اختلال در خواب بودند بالاترین خطر سقط‌جنین را داشتند.

بنابراین بازهم به نظر می‌رسد مشکل از پرواز نیست، بلکه اختلال در ریتم طبیعی خواب است

منبع: فرادید

دیدگاه ها غیر فعال شده اند

آخرین اخبار

در حاشیه