تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۶-۱۱:۳۷ ب.ظ
کد خبر : 257892
نسخه چاپی نسخه چاپی

تاثیر آب درمانی برای درمان مشکلات اندام ها

آب درمانی نوعی روشی درمانی مخصوص برای رفع مشکلات فیزیوتراپی و کاردرمانی می باشد. هدف از آب درمانی کم شدن درد بیمار و بالا بردن توان حرکتی مفاصل و توان اندام ها با استفاده از آب است.

به گزارش ۸دی به نقل از بهداشت، آب درمانی نوعی روشی درمانی مخصوص برای رفع مشکلات فیزیوتراپی و کاردرمانی می باشد. هدف از آب درمانی کم شدن درد بیمار و بالا بردن توان حرکتی مفاصل و توان اندام ها با استفاده از آب است.

 

آب درمانی نوعی روشی درمانی مخصوص برای رفع مشکلات فیزیوتراپی و کاردرمانی می باشد. هدف از آب درمانی کم شدن درد بیمار و بالا بردن توان حرکتی مفاصل و توان اندام ها با استفاده از آب است.

تاثیرات آب درمانی

این روش برای درمان مشکلات اندام با چند مکانیسم مختلف است

گرم کردن اندام برای کاهش درد

سبک شدن وزن پس از غوطه ور شدن در آب و تسهیل حرکت دادن اندام

مقاومت آب در برابر حرکت اندام و کمک به تقویت عضلات آن

آرامش روحی بیمار که تاثیر زیادی بر کاهش درد های اندام می گذارد

کم شدن درد

در آب درمانی غالبا آب گرم مورد استفاده قرار می گیرد. گرمای موجود در آب باعث بالارفتن سرعت جریان خون در پوست و عضلات می شود و تنش داخلی عضلات را کاهش می دهد. درد اندام ها به هر دلیلی که باشد غالبا با گرما کمتر می گردد به همین دلیل استفاده از آب گرم باعث کم شدن دردهای عضلانی، مفصلی و استخوانی می گردد. البته این تاثیر گرما طولانی نیست و غالبا پس از مدتی که حرارت اندام به حالت اولیه بر می گردد درد دوباره احساس می شود. آب گرم را می توانید با دوش، وان  و یا استخرهای آب گرم در مجاورت اندام قرار دهید و از گرمای آن  بهره مند شوید.

استفاده از آب گرم برای کم شدن دردهای اندام سابقه دیرینه دارد. از قدیم الایام آب گرم های معدنی جایی برای مراجعه بیماران برای کم شدن دردهایشان بوده است.

از آب گرم می توانید برای کم شدن دردهای اندام در بسیاری از بیماری ها مثل آرتروز و انواع روماتیسم ها بهره ببرید..

حرکات کششی بهتر

یکی از اصلی ترین مراحل رفع مشکلات استخوان ها، مفصل ها و دیگر بافت های اندام بکار بردن فیزیوتراپی است و مهمترین اقدام فیزیوتراپ افزایش دامنه حرکات مفصل ها و افزایش توان عضلات است. این روش با استفاده از نرمش های ویژه انجام می شود. بخشی از این نرمش ها که به منظور افزایش دامنه حرکتی مفاصل موثر است  حرکات کششی می باشند.

حرکات کششی که در فیزیوتراپی برای بهتر شدن دامنه حرکتی مفصل و کم شدن خشکی آن ها صورت می گیرد می تواند دردناک باشد. با انجام  این حرکات در آب گرم تحمل بیمار افزایش یافته  و احساس درد ناشی از حرکت مفصل کاهش می یابد. در این روش مفاصل بیمار بیشتر و بهتر حرکت می کنند و در نتیجه آن افزایش سریعتر و بهتر دامنه حرکتی مفصل مشاهده می گردد.

تقویت عضلات

با غوطه ور شدن بدن در آب وزن بدن کمتر می شود. برخی بیماران به دلیل مشکل مفصل و درد ناشی از آن به راحتی نمی توانند راه بروند. در آب وزن بیمار کاهش می یابد و به همین دلیل فشار کمتری به مفاصل اندام تحتانی اعمال می شود. وقتی مفصل وزن کمتری را احساس می کند توانایی حرکتی بیشتری پیدا می کند و حرکات نرمشی و تقویتی بیشتری را انجام می دهد.

فایده دیگر آب مقاومت آن در برابر حرکت اندام است. زمانی که فرد در آب غوطه ور می شود و سعی دارد اندام خود را حرکت دهد مقاومت آب را در برابر حرکت اندام حس می شود. این مقاومت بسیار خوب است. مقاومت در برابر حرکت اندام باعث تقویت بیشتر عضلات خواهد شد. مثل فردی که برای تقویت عضلات خود از وزنه استفاده می کند. با این فرق که مقاومت آب کمتر از وزنه است.

می توان آن را با تغییر سرعت حرکت اندام تغییر داد

در همه جهات جریان دارد

گرمای خوبی به همراه دارد و بنابراین آستانه تحمل بیمار را افزایش می دهد

در اکثر بیماری های سیستم حرکتی تقویت عضلات اندام می تواند درد بیمار را به میزان زیادی رفع کند. به عنوان مثال در کمردرد تقویت عضلات ستون مهره و شکم و در اغلب دردهای زانو تقویت عضلات چهارسر ران به صورت قابل توجهی می تواند باعث کاهش درد بیمار شود. انجام حرکات نرمشی زیر نظر فیزیوتراپ در آب در این زمینه کمک فراوانی به بیمار خواهد کرد.

برنامه حرکات آب درمانی دیسک کمر  درمان ها و تمرینات مختلفی دارد که در یک استخر صورت می گیرد و می توانند به طور ویژه برای کاهش درد کمر در بخش تحتانی برنامه ریزی شود. این تمرینات تاثیر ویژه ای بر عضلات می گذارند و عضلات را برای پیشگیری از افزایش درد کمر در آینده تقویت می کنند. روش آب درمانی بخصوص در مواردی سودمند است که به دلیل افزایش درد کمر، کم شدن تراکم استخوانی، ناتوان بودن بیمار یا موارد دیگر انجام یک برنامه تمرینات بر روی زمین امکان پذیر نباشد.

کلمات کلیدی : ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه