تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۳۹۶-۸:۵۲ ب.ظ
کد خبر : 256466
نسخه چاپی نسخه چاپی
رئیس مجلس در همایش گرامیداشت میرزا کوچک:

میرزا کوچک در ایران تکثیر شده است / تفرقه عامل شکست نهضت جنگل شد

رئیس مجلس گفت: امروز میرزا کوچک‌های دیگری در کشور تکثیر شده‌اند و بر عقیده خود خواهند ایستاد و اجازه تعرض به کشورشان را نخواهند داد.

به گزارش ۸ دی، علی لاریجانی عصر امروز در همایش بزرگداشت میرزا کوچک خان جنگلی در سالن بانک صادرات مرکزی رشت با بیان اینکه استان گیلان نمایندگان فعال و پرتلاشی دارد اظهار داشت: امیدوارم دغدغه‌های مطرح‌شده در جلسه شورای اداری در خصوص حوزه آب و پسماند گیلان مورد توجه لایحه بودجه دولت قرار بگیرد و در قانون بودجه تدابیری در این خصوص صورت بگیرد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی میرزا را شخصیتی تأثیرگذار و جذاب برای تاریخ معاصر خواند و تصریح کرد: در تاریخ، تمام ابعاد نهضت جنگل روشن نشده است و احتیاج به تحقیق بیشتر دارند.

وی برخی خلأها را عامل قرائت‌های گوناگون نهضت جنگل خواند و افزود: در چند دهه قبل جریان‌هایی در ایران تلاش می‌کردند بزرگان دینی را طور دیگری تفسیر کنند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه برخی منابع و اسناد مربوط به نهضت جنگل هنوز از جاهای مختلف جمع نشده است گفت: میرزا در شرایط حساس تاریخی قیام کرد برخی می‌خواهند قیام میرزا را مارکسیستی نشان دهند چرا ‌که وی به لنین نامه نوشته بود اما این دلیلی بر چپ‌گرا بودن میرزا نیست.

 رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جنگ جهانی دوم ایران تحت سلطه اجانب قرار گرفته بود تصریح کرد: برخی کشمکش‌های داخلی موجب ایجاد آشفتگی در داخل کشور شد و لذا عدم تحقق جنبش مشروطه‌خواهی را رقم زد.

 وی با بیان اینکه میرزا شخصیت ساخته‌شده‌ای داشت بیان کرد: میرزا بسیار ازخودگذشته بود.

 لاریجانی با اشاره به دعوت شهید مدرس از میرزا کوچک جنگلی برای حضور در تهران  و گفت: این دعوت برای مبارزه با استکبار از سوی شهید مدرس نشان می‌دهد شخصیت میرزا بسیار خودساخته و تأثیرگذار بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وطن‌پرستی میرزا کوچک بسیار کمیاب بود خاطرنشان کرد: ۸۰۰۰ شهید گیلانی که تقدیم انقلاب اسلامی شد نشان دهنده این است که گیلانیان شاگردان میرزا کوچک خان جنگلی هستند و به خوبی تربیت یافته‌اند.

وی با بیان اینکه روحانیت جلودار اکثر نهضت‌های اسلامی بوده است اظهار کرد: در یک‌صد سال اخیر نهضت‌هایی که در ایران شکل گرفت با رهبری و جلوداری روحانیت بود، نهضت تبریز، نهضت تنباکو و نهضت جنگل با محوریت روحانیت و علما شکل گرفت.

 لاریجانی، اسلامی بودن را یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های نهضت جنگل دانست و تصریح کرد: درست است که نهضت جنگل با شهادت میرزا کوچک خان جنگلی پایان یافت اما یک جریان فکری را برای گیلان و ایران به وجود آورد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی با اعتراض به رفتار شنیع صهیونیست در مسئله فلسطین گفت: اشغالگران نسبت به هیچ‌یک از قراردادهای خود پایبند نیستند.

وی با تأکید بر اینکه غرب باید زندگی میرزا کوچک را بفهمد افزود: امروز میرزا کوچک‌های دیگری در کشور تکثیر شده‌اند و بر عقیده خود خواهند ایستاد و اجازه تعرض به کشورشان را نخواهند داد.

 لاریجانی با بیان اینکه محبان اهل بیت در برابر ظلم مستکبرین آرام نخواهند نشست بیان کرد: در راه مبارزه گاهی افراد از ایدئولوژی خود دور می‌شوند و راه خود را تغییر می‌دهند اما محبان اهل بیت در عقیده خود خواهند ماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: میرزا کوچک خان جنگلی پای حرف‌های خود ایستاد اما ایجاد تفرقه در این نهضت موجب شد نهضت میرزا دچار ضربه‌های زیادی از داخل شود.

وی با بیان اینکه نفوذ و توانمندی ایران در منطقه قابل قیاس با گذشته نیست اظهار کرد: به میزانی که توانمندی ایران در منطقه بیشتر شود دشمنان برای توسعه و دسیسه‌چینی اقدام می‌کنند تا قدرت ایران را متزلزل کنند.

 لاریجانی با اشاره به تمایل میرزا کوچک جنگلی به اتحاد کشورهای اسلامی گفت: اگر کشورهای اسلامی باری را که به غرب می‌دهند به کشورهای اسلامی همسایه می‌دادند رژیم صهیونیستی جرئت تعرض به کشورهای اسلامی منطقه را پیدا نمی‌کرد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی روحانیت را نهادی ریشه‌دار خواند و تصریح کرد: اگر جریان روحانیت درست فهمیده شود می‌توان بهتر دید که این جریان در بین شیعیان جریانی ریشه‌دار است و میرزا این مطلب را به‌درستی درک کرده بود و راه دیانت را در پیش گرفت.

انتهای پیام/

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه