بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۲-۱۱:۲۷ ق.ظ
کد خبر : 25547
نسخه چاپی نسخه چاپی
اقلا از بانک مرکزی مشاوره میگرفتید

بانک کوچک سوئیسی که حتی یک پنجم قسط اول پول ندارد متولی پرداخت مطالبات می‎شود!!!

نکته مهم اینست که اگر هماهنگی مختصری میان تیم مذاکره کننده و بانک مرکزی برقرار می‎شد، به جای معرفی این بانک کوچک سوئیسی، بانک‎های کارگزار در چین، روسیه و ترکیه معرفی شده بودند که حتی اگر دریافت اسکناس محقق نمی‎شد، قابلیت آزاد سازی وجه در قالب مصارف وارداتی میسر می‎شد.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از رجا، بر اساس توافق صورت گرفته با طرف آمریکایی که پس از مذاکرات ژنو با عنوان «Fact Sheet» منتشر و البته از سوی مسئولان وزارت خارجه در ابتدا تکذیب شد، قرار بر این بوده است که  ۴.۲ میلیارد دلار از وجوه ایران در بانک‎های خارجی طی ۶ قسط جهت مصارف ارزی کشور منتقل و استفاده شود.

به گزارش رجانیوز، در این راستا مقرر شد تا ۵۵۰ میلیون دلار در ماه ژانویه (دی ماه گذشته) آزاد شود. اما به نظر می‎رسد، بی تدبیری صورت گرفته در این زمینه از سوی برخی مسئولین ایرانی و عدم مشورت و هماهنگی با بانک مرکزی و کارشناسان تحریم باعث شده تا علی رغم گذشت بیش از ۲ ماه از اجرای توافقنامه هنوز اولین قسط ۵۵۰ میلیون یورویی نیز آزاد نشود.

Files_Upload_113740

این در حالی است که علی رغم تلاش برای برقراری سکوت خبری داخلی در این زمینه، برخی منابع خارجی[۱] توضیحات قابل توجهی را در این زمینه منتشر کرده اند. بر این اساس قرار بود ۵۵۰ میلیون دلار از محل ذخائر ارزی ایران در یک بانک ژاپنی به حساب کارگزاری بانکهای مسکن، کارآفرین، کشاورزی، پاسارگاد، سامان، پارسیان و خاورمیانه واریز شود. اما به دلیل اینکه از ۸ بانک کارگزار اروپایی معرفی شده از سوی تیم مذاکره کننده ایرانی، هیچکدام به جز یک بانک کوچک سوئیسی حاضر به همکاری در این زمینه نشده، ۵۵۰ میلیون دلار به حساب یک بانک کوچک سوئیسی که سرمایه آن به ۱۰۰ میلیون دلار هم نمیرسد، واریز شده است!

از آنجا که این بانک کوچک، به دلیل اندک بودن سرمایه، توان ارائه اسکناس و طلا به ایران ندارد و اصولا خدمات پالت اسکناس جز از بانکهای بزرگ برنمیآید، سرنوشت این پول به سرنوشت پولهای مسدود شده قبلی دچار میشود و فقط محل نگهداری آن از بانک ژاپنی به بانک سوئیسی تغییر یافته است.

اینکه چرا بانک مرکزی تحت فشار وزارت خارجه حاضر به پذیرش این بانک کوچک شده و چه کسی پاسخگوی کلاهبرداری احتمالی بانک مذکور خواهد بود، مشخص نیست.

نکته مهم اینست که اگر هماهنگی مختصری میان تیم مذاکره کننده و بانک مرکزی برقرار می‎شد، به جای معرفی این بانک کوچک سوئیسی، بانک‎های کارگزار در چین، روسیه و ترکیه معرفی شده بودند که حتی اگر دریافت اسکناس محقق نمی‎شد، قابلیت آزاد سازی وجه در قالب مصارف وارداتی میسر می‎شد.

هر چند کل رقم ۵۵۰ میلیون دلار در برابر مصرف ۶۰ میلیارد دلاری سالانه کشور (هفته ای ۱ میلیارد دلار) به هیچ وجه رقم قابل ملاحظه‎ای نیست  و اگر چه بزرگترین امتیازات هسته ای ممکن را ایران در این مذاکرات با حداقل ممکن معاوضه کرده است،  اما به نظر می‎رسد لازم است دولت تدبیر و امید، تدبیر جدی و جدیدی بیاندیشد تا با هماهنگی وزارت خارجه و بانک مرکزی همان حداقل امتیاز دریافتی نیز در سه ماه باقیمانده از توافق محقق شود!

دکتر علی سوادکوه زاده

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه