تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۶-۳:۴۵ ب.ظ
کد خبر : 255333
نسخه چاپی نسخه چاپی
یادداشت؛

تصمیمی که باعث افول قدرت مطلقه آمریکا در جهان می‌شود

با مخالفت جامعه بین‌المللی و بسیاری از شرکای استراتژیک ایالات متحده با تصمیم دونالد ترامپ، شاهد منزوی شدن بیشتر آمریکا در عرصه بین‌المللی و افول قدرت مطلقه او در جهان هستیم.

به گزارش ۸دی، الهام حسام کارشناس ارشد روابط بین‌الملل در واکنش به تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی نوشت:

دو سال پس از پایان جنگ جهانی دوم، سازمان ملل متحد در ۲۹ نوامبر ۱۹۴۷ میلادی طرح تقسیم خاک فلسطین به دو کشور اسراییل و فلسطین را صادر کرد و اداره بیت‌المقدس «اورشلیم» را به‌صورت بین‌المللی درآورد و در پی این تصمیم در می ۱۹۴۸ رژیم اسراییل با صدور منشور استقلال، اعلام موجودیت کرد. از نخستین ساعات تشکیل اسراییل تا به امروز این رژیم از نقاط ضعف عمیقی رنج می‌برد که با شناخت بهتر آن‌ها می‌توان به رفتارهای خشونت‌آمیز و خودخواهانه سرکردگان آن پی برد.

مهم‌ترین ابر چالش این رژیم را می‌توان بحران دایمی عدم مشروعیت دانست. رژیم اسراییل به دلیل عدم برخورداری از وجهه مناسب و تنها در پی یک توافق بین‌المللی پا به عرصه جغرافیای منطقه گذاشت و بالطبع مورد پذیرش همسایگان و سایر دولت‌های منطقه‌ای قرار نگرفت. حمایت‌های تاریخی بریتانیا از زمان تشکیل و پس‌ازآن پشتیبانی‌های سیاسی اقتصادی و نظامی دولت ایالات‌متحده از رژیم اسراییل، قرارداد کمپ دیوید، نزدیکی به برخی دولت‌های ارتجاعی منطقه ازجمله رژیم سعودی به‌عنوان کدخدای دولت‌های عرب حاشیه خلیج فارس، تأسیس پایگاه در کشوری همچون آذربایجان و غیره نیز نتوانست رویای شیرین مشروعیت را به حقیقتی قابل لمس برای این رژیم مبدل سازد.

کمبود مساحت ارضی و عدم برخورداری از عمق استراتژیک دفاعی، کمبود رودهای سطحی و آب‌های آشامیدنی را می‌توان به‌عنوان چالش دیگر رژیم اسراییل دانست. این کمبودها باعث گردیده تا سرکردگان این رژیم همواره سیاست جنگ‌های پیش‌دستانه با هدف قصب خاک را در دستور کار خود داشته باشند. در پی این تجاوزات، اسراییل از شرق، مرزهای خود را تا رود اردن گسترش داده و جنگ‌های گاه‌وبیگاه در بلندی‌های جولان نیز از پی همین ضعف ناشی می‌شود. در کنار تمامی این‌ها گسترش شهرک‌سازی‌ها در سرزمین‌های اشغالی را نیز می‌توان از جمله مسکن‌های موقت این رژیم در برابر بحران ارضی دانست.

چالش دیگری که رژیم اسراییل همواره با آن روبروست و ارتباط تنگاتنگی با حیات این رژیم دارد، رنج ناشی از کمبود جمعیت یهود در منطقه و جهان است. جالب است بدانیم که قریب به ۱۴ میلیون نفر در سراسر دنیا پیروان دین یهود را تشکیل می‌دهند که از این تعداد حدود ۶ میلیون در سرزمین‌های اشغالی و ۵ میلیون نفر نیز در خاک ایالات‌متحده ساکن هستند. از سویی دیگر ۸۰ درصد جمعیت یهودیان سرزمین‌های اشغالی در سه شهر بیت‌المقدس، حیفا و تل‌آویو ساکن بوده که با وقوع هرگونه جنگ و آتش‌افروزی خسارات و آسیب‌های غیرقابل جبرانی به پیکره این رژیم وارد می‌کند.

با توجه به حضور پررنگ صهیونیست‌ها در چرخه اقتصاد ایالات‌متحده و در اثر فشار لابی‌های این رژیم به دولتمردان آمریکا، سرانجام در سال ۱۹۹۵ میلادی نمایندگان کنگره آمریکا قانون به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم اسراییل را تصویب نمودند. این درحالیست که از تاریخ تصویب این قانون، هر یک از روسای جمهور آمریکا در بازه‌های زمانی شش ماهه اجرای آن را به تعویق انداخته و صرفاً از آن در راستای شعار حمایت از اسراییل استفاده می‌نمودند. دونالد ترامپ نیز در دوران تبلیغات ریاست جمهوری خود برای جلب نظر و حمایت‌های مالی لابی‌های صهیونیستی در جهت تأمین هزینه کمپین انتخاباتی‌اش، قول به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل و همچنین انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس را داد که سرانجام در روز چهارشنبه ۶ دسامبر ۲۰۱۷ به این وعده خود عمل نمود.

قریب ۷۰ سال از تشکیل رژیم نامشروع اسراییل می‌گذرد و در طی این مدت این رژیم تلاش‌های فراوانی در جهت تصرف کامل بیت‌المقدس نموده است که از آن جمله می‌توان به استفاده از سلاح‌های جنگی ضدبشری علیه فلسطینیان، ایجاد زیرساخت‌های جمعیتی و اقتصادی، ساختن معبد سلیمان در زیر مسجدالاقصی اشاره نمود.

در پی مخالفت جامعه بین‌المللی و بسیاری از شرکای استراتژیک ایالات متحده با تصمیم دونالد ترامپ، شاهد منزوی شدن بیشتر آمریکا در عرصه بین‌المللی هستیم. جهان دوران گذار خود را شاهد است، گذاری که افول قدرت مطلقه آمریکا در عرصه بین‌المللی را نوید می‌دهد و شاهد جهانی خواهیم بود که دیگر آمریکا هژمون محسوب نمی‌شود.

سرکردگان رژیم اسراییل نمی‌دانند که فلسطینیان به مقاومت شهره هستند. مقاومت از گذشته تا به امروز در خون آن‌ها جاریست. مقاومت نسل به نسل در بین فرزندانشان چرخیده و همچنان کاربردی‌ترین سلاح برای بازپس‌گیری آب‌وخاکشان از چنگال مستکبران صهیونیست است.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه