تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۲-۹:۵۹ ق.ظ
کد خبر : 25489
نسخه چاپی نسخه چاپی
بدقولی عجیب در اجرای توافق ژنو

پول‌های آزادشده به ایران هنوز به ایران نرسیده است!!!

پس از آنکه مشخص شد تاریخ‌های تعیین شده برای بازپرداخت پول‌های بلوکه شده ایران، جزء ایام تعطیل تقویم میلادی است، این بار برگی دیگر از بدقولی غربی‌ها در اجرای توافقات ژنو نمایان شد: پول‌های آزاد شده به ایران نرسید.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از فارس، در توافقاتی که برای انتقال ۴.۲ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران انجام شده بود، جریان آزادسازی پول‌ها باید از اول فوریه آغاز می‌شد.

نحوه آزادسازی ۴.۲ میلیارد دلار به شرح زیر بود.

اول فوریه ــ ۵۵۰ میلیون دلار، اول مارس ــ ۴۵۰ میلیون دلار مشروط به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند که ایران رقیق کردن نیمی از ذخیره اورانیوم تقریباً ۲۰ درصد غنی‌شده خود را که متعهد به رقیق سازی آن بوده است تکمیل کرده است.

۷ مارس ــ ۵۵۰ میلیون دلار، ۱۰ آوریل ــ ۵۵۰ میلیون دلار، ۱۵ آوریل ــ ۴۵۰ میلیون دلار -مشروط به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند که ایران رقیق سازی تمام ذخیره اورانیوم تقریباً ۲۰ درصد غنی‌شده خود را که متعهد به رقیق‌سازی آن بوده، تکمیل کرده است.

همچنین در ۱۴ مه ــ ۵۵۰ میلیون دلار، ۱۷ ژوئن ــ ۵۵۰ میلیون دلار و در نهایت ۲۰ ژوئیه ــ ۵۵۰ میلیون دلار -مشروط به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند که ایران تمای تعهداتش را انجام داده است.

عراقچی معاون وزیر امور خارجه ۱۲ بهمن ماه در گفت‌وگویی از برداشت قسط اول در روز دوشنبه خبر داد و در همان روز دوشنبه هم بانک مرکزی با انتشار خبری، اعلام کرد که معادل ۵۵۰ میلیون دلار دارایی‌های ایران نزد بانک مرکزی ژاپن از طریق نشنال بانک سوییس به فرانک سوییس تبدیل و به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شد.

مدتی پیش موعد پرداخت دومین قسط دارایی‌های ایران فرا رسید اما هنوز خبری مبنی بر واریز ۴۵۰ میلیون دلار منتشر نشده است.

به گزارش فارس، این در حالی است که پیگیری‌ها حکایت از عدم انتقال قسط اول به داخل کشور دارد. عراقچی گفته بود: برای انتقال پول‌های بلوکه شده ایران یک کانال ویژه بانکی در سه کشور ژاپن، کره و سوئیس ایجاد می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد قسط اول این پول‌های آزاد شده به حساب بانکی در سوئیس واریز شده اما تا کنون امکان انتقال آن به ایران فراهم نشده است.

گفته می‌شود علت عدم انتقال این وجوه به کشور، مشکل نقل و انتقال و مبادلات بانکی بوده است؛ به نحوی که بانک مذکور به اندازه‌ای کارایی ندارد که قابلیت انتقال این میزان پول را داشته باشد. به عبارت دیگر این بانک فقط مجاز به نقل و انتقال سقف مشخصی از پول بوده و احتمالا به این ترتیب اقساط ۸ گانه، مجددا تقسیط خواهد شد.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه