تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۲-۱۰:۲۲ ق.ظ
کد خبر : 24949
نسخه چاپی نسخه چاپی
عجب اسناد محرمانه ای!!!

وقتی اسناد محرمانه مذاکرات ژنو در سبزی فروشی های شفت عرضه میشود+ تصاویر

حرفهایمان دوباره بر می گردد سر توافق ژنو! گویا چند روز پیش تصادفا متن انگلیسی توافق ژنو را جایی پیدا کرده بود.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از صبح شفت، رفته ام سبزی بخرم؛ جوانی دارد سبزی ها را دسته دسته درون کاغذ و روزنامه می گذارد و می دهد دست مشتری. از آنجا که عادت دارم عنوان و متن روزنامه ها را بخوانم، تا وقتی که نوبت به من برسد وقتم را با خواندن عناوین می گذرانم.

-«ادعای عجیب: بیست میلیون می دهند روی آنتن می روند»

«روسیه: تحریم های جدید آمریکا مستقیما توافق ژنو را نقض می کند»…

-نوبت من که می شود ، سبزی فروش،  سبزی دلخواهم را جدا می کند، کاغذی را بر می دارد که متنی به انگلیسی در آن نوشته شده است. سبزی را درونش می گذارد و گره اش می زند. نگاهم که به متن درج شده در کاغذ می افتاد؛ انگلیسی را دست و پا شکسته می فهمم. از خواندن متن،تعجب می کنم.

رو به جوان سبزی فروش می کنم و با خنده شیطنت آمیزی می گویم:این سند محرمانه اینجا چه می کند؟ این که متن محرمانه توافق ژنو است!

جوان سبزی فروش، تیز، سرش را سمت من بر می گرداند و با تعجب نگاهم می کند.

می خواهم برایش توضیح دهم : متن توافق ژنو است، همین توافقی که در ژنو برای…

حرفم را قطع می کند و می گوید: می دانم، توافق ایران با کشورهای عضو گروه ۱+۵ ؛ خودم هم ترجمه اش کرده ام!

حالا این منم که با تعجب نگاهش می کنم!

-دیگر بدون اینکه خودمان بخواهیم، سر درد و دلمان باز شده است.

۳۲ ساله است؛ از راه  سبزی فروشی هزینه معاش خود و خانواده اش را در می آورد. نمی دانم چرا وقتی می گوید دارای مدرک کارشناسی ارشد است ، تعجب می کنم. مگر نه اینکه دیگر دیدن این موارد باید برایم عادی شده باشد؟… نمی دانم…

-حرفهایمان دوباره بر  می گردد سر توافق ژنو! گویا چند روز پیش تصادفا متن انگلیسی توافق ژنو را جایی پیدا کرده  بود.

خودش می گوید: نگاهم که به واژه های انگلیسی خورد ، ذهنم برگشت به سالهای درس خواندن و دانشگاه رفتن و سختی هایی  که برای کسب علم به جان خریدم. خواستم دور بیندازمش ، ولی چشمم که به تاریخ بالای متن و عنوان ژنو خورد، انگار دستم سست شد: Geneva, 24November 2013. تاریخ توافق ژنو بود. از آنجایی که همه جا سخن از محرمانه بودن توافقات بود، حس کنجکاوی ام بدجور تحریک شده بود؛ چند شب  بعد سر فرصت نگاهی اجمالی  به آن انداختم.

gمیان حرفهایش گریزی به  دانشگاهش می زند و با خنده می گوید که جزء “بچه درس خوان ها” بوده است و ادامه می دهد: انگلیسی ام بد نبود. چیزهایی از آن توافق دستم آمد، ولی متن انگلیسی پر بود از نکات گنگ از آن سر در نمی آوردم. فردای آن روز بساطم را زودتر جمع کردم و سری به یک کافی نت زدم. که کاش نمی زدم! کاش محرمانه می ماند…

-باز هم  می خندد. اما به وضوح می توانستی غم عمیقی را در چشم هایش ببینی!

-به او گفتم : ما هم اولش فکر می کردیم که توافق بر مدار محرمانه بودن و محرمانه نبودن می چرخد،ولی  چند روز بعد که تشت رسوایی در امریکا افتاد و صدای مهیبش تا ایران هم به گوش رسید، تازه فهمیدم، بحث، بحثِ محرم و نامحرم بودن، بوده است. گویا اروپا و امریکا و اسرائیل محرم بوده اند و …

-جمله ام را تمام می کند : و ما هم نا محرم… (اینبار دیگر نمی خندد و چهره اش پر می شود از تاسف…)

-مشتری ها برای خرید سبزی ها می آیند و می روند، مجال صحبت کردن نیست. در حال پیچیدن روزنامه ای کهنه دور سبزی هایش است که می گوید: متن توافقنامه را که خواندم، ترس برم داشت، نکند کلاهی به این پهنا سرمان رفته باشد؟…

دوباره با لبخندی ، غمش را جمع و جور می کند و می گوید: ما در ریاضی دو شرط کافی و لازم داریم. تحریم ها هست، فشار اقتصادی هست، اما برای وقوع مشکلاتی که اکنون کشور با آن مواجه است، تحریم ها، شروط لازم اند، اما شرط کافی نیستند. شرط کافی، میزان مسئولیت پذیری مسئولان و نحوه انتخاب دغدغه ها است که اصیل و ارزشی بودن یا نبودن آنها، باعث پیشرفت یا سقوطمان می شود… مثلا  اگر در مورد بیکاری جوانان تحصیل کرده بگوییم کار نیست و چرخ صنعت نمی چرخد که دروغ گفته ایم، چه طور است که دیپلمه هایی که دستشان به جاهایی وصل  است و “توافقات” را “طوافغات” می نویسند و “طفافقات” می خوانند، پشت میزهای آنچنانی می نشینند و عده ای دیگر مثل من، سوادشان را گذاشته اند در کوزه؟ متاسفانه…

-آهی می کشد و حرفش را نا تمام می گذارد.

-می خواهم چیزی بگویم ولی حس می کنم که دیگر راغب نیست دل پر دردش را بیش از این چنگ بزند.

یاد سخنان رهبر انقلاب می افتم:«راه برطرف کردن مشکلات اقتصادى کشور ، نگاه به بیرون نیست، نگاه به برداشتن تحریم دشمن و مانند اینها نیست… مشکلات کشور را تنها یک چیز حل میکند، آن هم عبارت است از نگاه به ظرفیّتهاى درونى… »

-در پایان با همان لبخند مملو از غمش می گوید:  قبلا می شد که بگوییم «درست است که از اسب افتاده ایم اما از اصل نه»؛ اما حالا نمی دانم چه بگویم… می ترسم که « هم از اسب افتاده باشیم و هم از اصل»…

۱۴ ديدگاه

 1. آسمان گفت:

  خیلی جالب بود

 2. سجاد گفت:

  بعضی ها هم NPT را ام پی تی و MPT با دست خط مبارک می نویسند و مدعی خیلی چیز ها ها هستند!!
  در اینکه وضعیت کشور سالیان سال است که همراه با بیکاری و … است حرفی نیست . اینکه جوانان تحصیل کرده بیکارند مشکلی مربوط به دوره فعلی نیست و کم لطفی است در این مدت کم از حضور دولت چنین نقد غیر دلسوزانه مطرح شود؟
  حال سوال این است سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران توسط چه مقامی تبیین می شود و سوال بعد چه مقاماتی مجری این تصمیمات هستند؟
  بدیهی است که نمی توان مسئولیت استراتژی چینی در سیاست خارجی را تنها بر عهده دولت نهاد این نه در حال کشور صادق بوده و نه در دوره های قبل منظور این است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی آن هم در سطح کلانی چون انرژی هسته ای و… همیشه توسط شخص اول کشور راهبری می شده است.
  اینکه نگاه به درون باشد را رهبر معظم انقلاب تبیین فرمودند و در سخنان اخیر به این نکته که دولتمردان ما هم به این نتیجه هم رسیدند، اشاره داشته اند…. حالا شما غیر این چیز دیگری را می خواهید بگویید مختارید
  در خصوص مفاد توافق ژنو انشاله انگلیسی دوست مصاحبه کننده و مصاحبه شونده همانند برخی از دولتمردان سابق نباشد … موضوع توافق ژنو بحث باز کردن ژئوپلیتیک کشور جهت بازنمود و بازشناخت جمهوری اسلامی ایران در جهان است… اینکه رژیم صهیونیستی به شدت از این موضوع اظهار نگرانی می کند و شایعه آفرینی های آن در مدت اخیر خود بیانگر این مساله است آیا برای عزیزان مخالف توافق جای سوال پیش نمی آورد.
  عزت ایران اسلامی و اقتدار آن نه در سایه تهدید بلکه در سایه تعامل و به کرسی نشاندن منافع ملی در سایه اتحاد و دیپلماسی به دست می آید

 3. سجاد گفت:

  یکی از مسائل مهمی که در کشور متاسفانه از قدیم وجود دارد حرف مفت است…. سوال اینجاست که آیا یک دکترای روابط بین الملل، حقوق سیاسی و یا غالب رشته های علوم انسانی، شایستگی اظهار نظر در مورد مسائل مربوط به کاردانی رشته معماری، یا نرم افزار یا الکترونیک یا…. را دارد یا خیر؟ که جواب خیر است آنوقت عموماً تمام مردم ایران حق درک و اظهار نظر در ماسائل مربوط به دیپلماسی خارجی را دارند! مثلا همه می توانند در مورد متنی که ترجمه آن هم بسیار مناقشه بر انگیز بوده ایراد بگیرند….
  جای سوال دیگر این است که اسناد محرمانه در شفت در سبزی فروشی یافت شده مصاحبه کننده نفرموده در بازار دوشنبه یافت شده یا در مغازه؟ چون اگر در دوشنبه بازار بوده باشد احتمال اینکه متن سند در روستاهای تابعه یا شهرستان های مجاور کشف شده باشد وجود دارد!!!!!
  مصاحبه کننده محترم نفرمودند متن سند رو چگونه تشخیص داده اند؟ تطبیق با اصل داده اید؟ بر اساس متن های منتشره در سایت ها بیان کرده اید ؟ خوب اینکه سند نشد. شما فتوکپی سند مالکیت منزلتان را سند تلقی می کنید؟!!!
  مساله بعد ظرف مکان و زمان است عزیزان منتقد به هیچ وجه خود را در ظرف مکان و زمان بچه های انقلابی(تعبیر رهبر معظم انقلاب برای مذاکره کنندگان) نمی توانند قرار دهند بلکه آنان غالبا از خارج گود ندای لنگش کن را سر می دهند؟ چرا در این دولت بحث انرژی هسته ای با دستگاه دیپلماسی کشور یکی شد؟! چرا این اجازه به وزارت امور خارجه داده شد؟ چرا در دولت قبل داده نشد؟!!
  آیا رهبر معظم انقلاب نفرمودند: این دیپلمات‌ها بچه‌های خود ما و بچه‌های انقلابند و ماموریت سختی بر عهده دارند و هیچ کس نباید ماموری را که مشغول کاری است تضعیف کند. و عزیزان متخصص ما در سایر تخصص ها مثل ریاضیات پزشکی و… عجب دلسوزانه نقد می کنند نقدی آکنده از بوی جعفری و پیازچه ….

 4. حدیث گفت:

  جناب آقا ، اگه مذاکره کننده ها ،فرزندان واقعا انقلابی این مملکت بودند این فضاحت ببار نمی آمد بنده خدا رهبرم چه خون دلی میخوره ،بیچاره خونواده های شهدا چه حرصی میخورند؟

  • سجاد گفت:

   ما که خونواده شهدا هستیم حرص نمی خوریم شما اگر ادله دارید بفرمایید … دغدغه های شما قبول اما صحیح نیست که احساسات خود را به رهبر معظم انقلاب نسبت می دهید.

 5. حدیث گفت:

  جناب آقا شما حتما براتون فرقی نمیکنه که حرص نمی خورید اما امثال من که با خونواده های مذهبی و خونواده شهید برخورد دارم و غم اونا رو می بینم اینو میگم در ضمن شما اگه یه مقدار حتی کمی بصیرت داشته باشید به فرمایشات حضرت آقا گوش داده باشید میفهمید که کسی احساسات خودش رو به رهبری نسبت نمیده و اصلا رهبری نیازی به اینکار نداره جنابعالی فکر نکنید که ما با دولت ور هستیم چون به تبعیت از رهبرمون وظیفه داریم از دولت حمایت بکنیم اما نمی تویم به کارهای اشتباه اونا احسنت و ماشاالله بگیم (اللهم عجل لولیک الفرج)

 6. سجاد گفت:

  خیلی جالبه برای بنده که فرزند شهید هستم موضعات انقلاب فرقی نمی کنه!!!!! شما که با خانواده شهدا حشر و نشر دارید اینقده حساسید بعد آنوقت بنده حقیر بی خیالم؟!!!! احسنت بر شما … حضرت آقا فرمودند من دیپلمات نیستم و حرفم را صریح می زنم…. نفرمایید تعارف کردند که واقعا این حرف ها به آقا نمی چسبد…. بازهم شما ادله نیاوردید و احساساتی عمل کردید.
  شما چرا آنوقتی که رئیس جمهور سابق مادر یه بنده خدایی را در آغوش گرفت حرص نخوردید؟! چرا زمانی که یکی از وزرای امور خارجه اش به دلیل یک مساله بزرگ در سفر عزل شد حرص نخوردید… در زمانی که پول های بیت المال به برخی از کشورهای امریکای جنوبی داده شد حرص نخوردید و….
  مساله توافق ژنو مساله پوپولیستی نیست که انتظار داشته باشید نظر سنجی مردمی در مورد اون انجام بشه
  شما احسنت و ماشاله نفرمودید شما گفتید فضاحت خوب این فضاحت رو از کدام استدلال آوردید؟ آیا حضرت آقا فرمودند؟ منتسبین به آقا فرمودند؟ شما فرمودید و تعمیم به آقا دادید؟
  خواهر عزیز مسائل دیپلماسی خارجی به این راحتی ها هم که شما فکر می کنید نیست

 7. حدیث گفت:

  برادر گرامی و فرزند عزیز شهید، حرفای شما که جناحی تر و احساساتی تر هست دولت قبل که اونهمه خدمت کرد (طبق فرمایشات رهبری نه احساسات من)شما خدماتش رو ندیدید من و شما ناظر ایشون تو آمریکای جنوبی که نبودیم ببینیم هزینه ی بیخود کرده باشه،بعد راجع به حرفتون در مورد مادر شهید باید بگم این وصله ها به آقای دکتر نمی چسبه،عزل وزیر خارجه در سفرش هم مقصر خود وزیر بوده بخاطر گذاشتن افراد نالایق در برخی از سفارتخانه های ایران در کشور های دیگه تذکر بهش داده بودند اما اون کاری نکرد و میدانست که برکنار خواهد شد به همین دلیل به سفر کاری رفت که این کار به تاخیر بیفته ، بله منم میدونم که مسائل دیپلماسی خارجی آسان نیست در ضمن لزومی نداره که شما برای اثبات حرفاتون به من و … تهمت بزنید رهبر فرزانه ما از بنده و شما باهوشتر و سیاستمدارتر هست نیاز نداره کسی اعتقادات سیاسیش رو به ایشون نسبت بده شما هم بجای کری خوندن دعا کن اوضاع کشور اصلاح بشه من زمان جنگ دانش آموز بودم مشکلات رو به خوبی لمس کردم میدونم که غالب مردم چه سختیهایی کشیدند اوضاع نابسامان فرهنگی و اقتصادی امروز حق ما نیست ان شا الله با عزم ملی همه ما در سال نو ،همه امور اصلاح بشه.

 8. سجاد گفت:

  سرکار خانوم شما لطفا مطالب بنده رو با دقت بخونید
  ۱- من کجا خدمات دولت قبل را نفی کردم؟
  ۲-اینکه ۴ قطعنامه علیه ایران در دوره ایشان صادر شد و ایشان آن جمله معروف آب…….میسوزه را که در شان یک مسلمان نیست چه رسد به رئیس جمهور یک مملکت اسلامی را گفتند افتخار است؟!!!
  ۳-سیاست نظام اسلامی بدواً رسیدگی به کشور های مسلمان اول همسایه و بعد غیر همسایه است (بند ۱۶ اصل سوم قانون اساسی و اصل ۱۱ قانون اساسی) حال شما بفرمایید تیرگی شدید روابط ایران با بسیاری از این کشور های اسلامی چرا در این دولت اتفاق افتاده و منفعت خرج بیت المال در کشور های آمریکای جنوبی که به عبارتی حیاط خلوت امریکا می باشد چگونه است؟
  ۴- در مورد مادر شهید؟!! دقیقاً من مادر شهید گفتم یا گفتم مادر یه بنده خدایی؟!!! مرحوم هوگو چاوز رو شما شهید میشمرید؟!!!!!!
  ۵- بنده هم می دونم وزیر مورد نظر خارجه به دلایل مختلف تند تند سفر می رفت اما در هیچ جای دنیا ندیدم که وزیر امور خارجه خیر برکناریش رو از رئیس جمهور کشور دیگه بشنوه!!!!
  ۶- آنجایی که بنده تهمت زدم کجا بود؟
  ۷- دعا وظیفه به حق هر مسلمانیه ما هم دعا می کنیم
  ۸- در دوران جنگ بنده هم دانش آموز بودم و هم اکنون دانشجوی دکترا Ph..D ولی در صحبتهام کُری نخوندم من شاگرد استادی هستم که دستیار مقام معظم رهبری هست و بسیاری از مسائلی که گفتم رو بر اساس یافته های خودم و بیانات ایشون خدمت شما ارایه می کنم.
  ۹- بنده حاضر نیستم از رهبری برای این مسائل هزینه کنم اما وقتی بزرگوارانی چون شما از بیانات ایشون خرج می کنید بنده هم لاجرم به ایشان استناد می کنم .
  ۱۰- تبریک سال جدید و آرزوی موفقیت برایتان دارم

 9. حدیث گفت:

  برادر گرامی تبعیت از رهبری و به یاد داشتن حرفای ایشون به معنای خرج کردن صحبتهای ایشون نیست شما که دانشجوی دکترا هستید باید باهوشتر از این حرفها باشید،من در نوشته ام نگفتم چاوز شهید شده و اصلا به اون بیچاره چی کار دارم بعد ما در دولت قبل با کدوم همسایه روابط تیره و تار داشتیم اگه اینجوری بود چرا اونا دم به دقیقه ایران میومدند و قرارداد امضا می کردندبعدش الان بودجه بیت المال درست و بجا هزینه میشه؟ در این دوره در همین مدت، ایران کم تهدید شده؟ درسته که ما بیدی نیستیم که به این بادها بلرزییم ولی نباید به دشمنان قسم خورده ایران هم روی خوش نشون بدیم و هر روز یک سوژه جدید دست اونا بدیم برای جنابعالی هم آرزوی توفیق روز افزون دارم خداوند همه شهدا و پدر شهیدتون رو با مولا مون امام علی (ع) محشور کنه.

 10. سجاد گفت:

  سرکار خانوم،
  ۱- یک دفعه متن پیام های خودتون و من رو مرور کنید. بحث مادر شهید رو بنده مطرح نکردم!!!
  ۲-باهوشی یا کم هوشی یا بابصیرتی یا بی بصیرتی بنده رو رزومه من مشخص می کنه
  ۳- شما وضعیت روابط میان ایران و جمهوری آذربایجان را تفحصی بکنید یا از عزیزان مرزبانی بپرسید کاملا دستتان می آید که وضعیت چه بود و چه شد
  ۴- بنده حامی مطلق نظام هستم نه دولت ها، دولت ها موظف به اجرای منویات نظام هستند لذا هرجا که دولت اشتباه بکند بنده هم انتقاد داردم و این بر کلیه دولت ها صادق است. ولی مساله هسته ای استراتژی نظام محسوب می گردد.
  ۵-مساله ما و دشمنان مساله مشخصی است و ما باید بر اساس منافع ملی خود عمل کنیم
  حسبناالله و نعم الوکیل

 11. حدیث گفت:

  برادر گرامی : به نظر من روابط ایران با آذربایجان خوب بوده و هست اگه بنده دسترسی به مسوولین امور خارجه داشتم حتما میخواستم تجدید نظر کنند چرا؟ چون از یک منبع موثق شنیدم که نماینده مجلس اونا توی جلسه علنی به مردم ایران توهین کرد شما احتمالا قسمت مرز ایران و آذربایجان نرفتید اما من رفتم مردم اونجا اینقدر بدبخت هستند که حتی مایحتاج اولیه شون مثل نان ،سبزی،پودر لباس شویی و … را از آستارا میخرند و میبرند لباسهاشون به حدی مندرسه که حتی متکدیان اینجا اونجوری لباس نمی پوشند اینرو خودم دیدم . اگه یک هفته مرز بسته بشه دولت آذربایجان میفهمه که باید مواظب دهن نماینده و ..باشه و گرنه بد جور ضرر میکنه
  مسا له ای که استراتژی نظام محسوب بشه باید موشکافانه و عمیق تر بررسی بشه، منفعت ملی ما ایستادن سر پای خودمان و بله قربان نگفتن به ابرقدرتهاست و لا غیر.

 12. سجاد گفت:

  بحث به تکافو رسید خوانندگان قضاوت می کنند….

 13. حدیث گفت:

  پیشنهاد خوبیه . . .

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه