تاریخ انتشار : ۱ آذر ۱۳۹۶-۱۱:۵۸ ق.ظ
کد خبر : 249307
نسخه چاپی نسخه چاپی
برای مسکن های ساخته شده در فضای مجازی

طرح دولت برای جایگزینی مسکن مهر چه شد؟/ مسکن اجتماعی آخوندی ۲۴ ساله شد!

در ۵ سال گذشته مجموعه اقداماتی که برای مسکن اجتماعی انجام شده می توان در مجموعه ای از سخنرانی، مصاحبه و پیش نویس توسط مسئولان وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن خلاصه کرد. با وجود آنکه اجرای همان پیش نویسی که در هیات دولت در اسفند ۹۵ می بایست در خرداد سال ۹۶ آغاز می شد ولی تا به امروز که در آستانه ماههای پایانی سال قرار داریم، یک واحد مسکن اجتماعی نیز به صورت صوری افتتاح نشده است!

به گزارش۸دی؛ یکی از وعده های دولت یازدهم برای ساماندهی اوضاع مسکن طرحی به نام مسکن اجتماعی بود ولی تا به امروز یک واحد مسکن اجتماعی نیز واگذار نشده است.

به گزارش  جهان نیوز، در سال ۱۳۷۳ عباس آخوندی که وزیر مسکن در دولت هاشمی بود، طرح مسکن اجتماعی را تئوریزه کرد: “برای اقشار کم‌درآمد که توان خرید مسکن را ندارند، طرح مسکن اجتماعی پیش‌بینی شده که در این طرح می‌توان با تشکیل صندوق پس‌انداز مسکن، وام‌های ارزان در اختیار بخش خصوصی و تعاونی‌ها قرار داد؛ مشروط بر اینکه حاضر شوند واحدهای احداث شده را در اختیار افراد واجد شرایط مسکن اجتماعی قرار دهند.” پس از ۲۰ سال از این اظهارات، آخوندی بار دیگر به پاستور رسید و در سال ۱۳۹۲ مجداد از مسکن اجتماعی در کنار تخطئه مسکن مهر سخن گفت.  براساس تعریف وزارت راه و شهرسازی، مسکن اجتماعی به نوع خاصی از شیوه تأمین مسکن اطلاق می شود که ریشه تاریخی در قرن نوزدهم دارد و تعدادی از کشورهای صنعتی طی دهه ی های گذشته به ویژه در سال های بعد از جنگ جهانی دوم از این روش برای تامین مسکن افراد کم درآمد و میان درآمد استفاده کرده اند.

طرح مسکن اجتماعی که قرار بود جایگزین طرح مسکن مهر شود در آستانه شروع به کار دولت یازدهم رونمایی شد. بنابر گفته های وزیر راه و شهرسازی این طرح تلفیقی خواهد بود از مسکن استیجاری و اصلاح بافت های فرسوده که در برنامه چهارم تدوین شده بود ولی در دولتهای نهم و دهم معلق شد. طرح مسکن اجتماعی متوسط واحد مسکونی ۵۰ متر است و برای خانوارهایی که فرزند دارند، به ۷۰ متر می رسد.

دولت یازدهم با منکوب کردن طرح مسکن مهر دولت نهم و دهم و حتی با مزخرف خواندن آن، طرح مسکن اجتماعی را مدل عاقلانه تری برای ایرانیان دانست. تفاوت عمده‌ای که میان مسکن مهر و مسکن اجتماعی است، میزان آورده است که در مسکن مهر به جز تسهیلات مابقی هزینه ها توسط متقاضیان ارائه می شود، اما در مسکن اجتماعی واحدها متناسب با وسع درآمد خانوار قیمت گذاری می شود و حداکثر با  ۳۰ تا ۴۰ درصد از سهم درآمد آنها امکان سکونت پیدا می ‌کنند.

در این طرح کل هزینه ساخت به دولت تحمیل خواهد شد که با توجه به اینکه بانک ها تمایلی به حضور در طرح مسکن اجتماعی نخواهند داشت همانگونه که معاونان وزیر راه و شهرسازی مطرح کرده اند دولت می خواهد هزینه ساخت کل این واحدها را از طریق خط اعتباری بانک مرکزی تامین مالی کند.

همچنین بنا بر این طرح در مسکن مهر متوسط متراژ واحدهای مسکونی ۹۰ متر مربع است که این میزان در مسکن اجتماعی باید ۵۰ مترمربع باشد. براساس سیاست وزارت راه و شهرسازی گروه‌های معلولان، سالمندان، خانوارهای بی‌سرپرست و زوج‌های فاقد مسکن که عمدتا در دهک یک و دو قرار دارند، مخاطبان اصلی مسکن‌اجتماعی شناخته شده‌اند که ۲/۲۸ درصد از کل ۵ میلیون خانوار اجاره‌‌نشین در کشور را تشکیل داده‌اند.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در اوایل سال ۹۳ و همزمان با تهیه و ارائه پیش نویس مسکن اجتماعی با نقد مسکن مهر گفته بود: نباید فراموش کنیم که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران همواره از مسکن به عنوان موضوعی اجتماعی یاد کرده‌اند و ابعاد اجتماعی این مساله برای ایشان بسیار مهم‌تر از ابعاد فنی آن بوده است. اما متاسفانه آنچه در قالب طرح مسکن مهر در تصدی‌گری اجرایی شاهد شکل‌گیری و اجرای آن بودیم، برخلاف گفتمان امام خمینی(ره) و سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بود. به نظر می‌رسد نوعی غوغا سالاری همراه با عبور از فرمان امام (ره)  و سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بزرگ‌ترین مشکل مسکن مهر است که مبنای مخالفت من با آن است.”

با گذشت چند سال از این اظهارت حتی یک واحد مسکن اجتماعی نیز ساخته یا تحویل داده نشد. هیات دولت به بهانه عدم تامین منابع مالی بار دیگر در اسفند ۹۵با هدف حمایت دولت از تامین مسکن گروه های کم درآمد و در راستای اجرای سیاست های دولت یازدهم در بخش مسکن طی سال های ۱۴۰۰-۱۳۹۶ برنامه ای در دو قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی را مصوب  کرد. در این طرح برنامه ریزی برای اجرای سالانه ۱۰۰هزار واحد مسکونی طی سال­های ۱۴۰۰-۱۳۹۶ صورت گرفته است که در این برنامه کمک­هایی در قالب تسهیلات ساخت و خرید مسکن ملکی، پرداخت تسهیلات به سازندگان مسکن استیجاری، ساخت مسکن استیجاری، پرداخت کمک اجاره و وام قرض الحسنه ودیعه مسکن پیش بینی شده است.

پیش از این مقرر شده بود تا تامین ۵۷۰ هزار واحد مسکونی درقالب اجتماعی و حمایتی مدنظر باشد ولی در اسنفد سال ۹۵ حدود ۷۰ هزار واحد آب رفت و به ۵۰۰ هزار واحد رسید. با وجود آنکه سال ٩۴ نیز به‌عنوان نخستین ‌سال اجرای این طرح با ساخت ٢٠‌هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده بود و حتی  توسط مسئولان وزارت راه و شهرسازی عنوان شد که ‌سال اول ۲۰‌هزار مسکن اجتماعی برای گروه‌های هدف ساخته می‌شود وحتی مطرح کردند زمین موردنیاز این واحدها تأمین شده و واحدهای طرح مسکن اجتماعی هم استیجاری و هم ملکی خواهد بود، اما سال ۹۴ گذشت ولی مسکن اجتماعی رونمایی نشد.

در ۵ سال گذشته مجموعه اقداماتی که برای مسکن اجتماعی انجام شده می توان در مجموعه ای از سخنرانی، مصاحبه و پیش نویس توسط مسئولان وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن خلاصه کرد. با وجود آنکه اجرای همان پیش نویسی که در هیات دولت در اسفند ۹۵ می بایست در خرداد سال ۹۶ آغاز می شد ولی تا به امروز که در آستانه ماههای پایانی سال قرار داریم، یک واحد مسکن اجتماعی نیز به صورت صوری افتتاح نشده است!

این در حالیست که در آغاز سال ۹۶ تا پایان آن می بایست ۱۰۰ هزار واحد تحویل متقاضیان می شد. متقاضیانی که در دهک های پایین جامعه قرار دارند و هنوز برنامه یا سازوکاری برای ثبت نام یا درخواست مسکن اجتماعی نیز مشخص نشده است!

در این بین عباس آخوندی، وزیر حاشیه ساز دولت تدبیر و امید، در آخرین اظهارنظر خود درباره مسکن اجتماعی گفته است که طرح و پیش نویس ارائه شد اما ریالی برای اجرای آن تخصیص نیافته: “طرح مسکن اجتماعی را برای افراد کم درآمد جامعه ارائه کرده بودیم که به علت اختصاص نیافتن ریالی در قانون بودجه نتوانستیم آن را اجرایی کنیم.” آنچه مشخص است طرح مسکن اجتماعی از زمان طرحش در سال ۱۳۷۳ تا به امروزی که حتی یک آجر روی آجر برای اجرای آن گذاشته نشده، تنها در حافظه آخوندی مانده و درصورتیکه وی بار دیگر در دولت های آینده وزیر مسکن شود مجداد از این طرح رونمایی خواهد کرد. این طرح طلسم شده آخوندی در حالی همچنان در قفسه های وزارت مسکن خاک می خورد که دولت سیاست مشخصی در زمینه مسکن ایرانیان و اقشار کم درآمد نداشته و بسیاری از طرح ها نیز مانند مسکن مهر با سنگ اندازی دولت ناتمام مانده اند

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه