تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۳۹۶-۹:۰۱ ب.ظ
کد خبر : 247828
نسخه چاپی نسخه چاپی
در ادامه مشکلات دامداران در جنوب شرق؛

بیکاری امنیت دامداران را به خطر انداخت/ قتل به خاطر دو هزار تومان!

اندک دامداران باقی مانده در منطقه سیستان این روزها، با معضلی به نام سارقان مواجه شده اند.

بیکاری امنیت دامداران را به خطر انداخت/ قتل به خاطر دو هزار تومان!

به گزارش ۸دی به نقل از ندای هیرمند؛ دامداری، شغلی که از دیرباز مردم استان سیستان و بلوچستان، آن را به عنوان یکی از مشاغل اصلی خود انتخاب کرده اند.

امروزه در بسیاری از منازل شهری نیز، اتاقکی برای نگهداری بز و گوسفند ساخته می شود، تا افرادی که به نوعی با این فعالیت آشنایی پیدا کرده اند بتوانند، شغل گذشته را ادامه دهند و یا دست کم جهت اوقات فراغت خود دام پرورش دهند.

بی شک بسته شدن مرز شمال استان سیستان و بلوچستان و کاهش ورود دام از کشور افغانستان و همچنین خشکسالی های پیاپی در این منطقه و مرگ و میر دام های دامداران باعث شده است تا یکی از مهمترین قطب های تولید گوشت و شیر در کشور به خواب فرو برود.

تعطیلی کارخانه شیر زهک ، که پیشتر می توانست شیر کل منطقه سیستان و حتی خارج از استان را تامین کند به تعطیلی کشانده شد تا وضعیت اسف بار دام و دامداری در سیستان با خطر جدی مواجه شود.

با این حال، اندک دامداران باقی مانده در منطقه سیستان این روزها، با معضلی به نام سارقان مواجه شده اند.

یکی از ساکنان روستای پل اسبی شهرستان هامون با گلایه از سرقت بی رویه احشام در این شهرستان گفت: با توجه به اینکه تنها منبع درآمد، مردم در سیستان چند راس دام است، مسئولین به امنیت روستا نشینان بیشتر توجه کنند.

وی افزود: سرقت های پیاپی احشام در این شهرستان باعث نگرانی مردم شده است، زیرا تنها دارایی روستا نشینان چند راس گوسفند است.

برخی از کارشناسان در حوزه سیستان ، بسته شدن مرز و همچنین بیکاری و مصرف بی رویه مواد مخدر را عامل اصلی به وجود آمدن نا امنی می دانند، در این بین برخی از ریش سفیدان منطقه سیستان قبل از احداث دیوار مرزی به مسئولین هشدار داده بودند که بسته شدن مرز نا امنی را در سیستان به وجود می آورد.

قتل به خاطر دو هزار تومان

پیشتر نیز در یکی از شهرستان های سیستان، دو مسافر کش که بر سر مسائل کاری با هم درگیر شدند موجب مرگ یکی از دو راننده تاکسی شد.

طهورا سیستانی فعال فضای مجازی بیکاری را مهمترین عامل نزاع و سرقت در سیستان می داند و عدم توجه دولت به این مسئله را امری تعجب انگیز عنوان کرد.

وی گفت: آیا  فاجعه‌ای بدتر از آنچه که در سیستان رخ داده است باید اتفاق بیفتد تا دولت توجه جدی به این منطقه محروم و دور افتاده ولی مهم و استراتژیک برای جمهوری اسلامی بکند.

سیستانی افزود: اگر دولت، بتواند مسئله معیشت سیستانیان که وابسته به مرز است، حل کند همه ی مشکلات اجتماعی تا حد قابل قبولی کاهش می یابند.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه