تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۶-۲:۳۹ ق.ظ
کد خبر : 239844
نسخه چاپی نسخه چاپی
در مراسم بزرگداشت آیت‌الله مهدوی کنی مطرح شد

رئیسی: موشک برای نجنگیدن است، نه جنگیدن

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه ممکن است که اعتدال را هر کسی از نظر خود تفسیر کند، گفت: شاخص اعتدال ولی فقیه است.

به گزارش ۸دی، حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی تولیت آستان قدس رضوی عصر امروز در مراسم نکوداشت سومین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله مهدوی کنی در دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به شاخصه های فقیه بودن اظهار کرد: افرادی هستند که استعداد خوبی دارند و فرمول های زیادی حفظ می کنند اما ما فقیه را به کسی نمی گوییم که فرمول حفظ باشد بلکه به کسی می گوییم که علم وی در جان انسان بنشیند.

وی افزود: کسی که در جای فقیه می خواهد رسالت الهی را انجام دهد و امر به خوبی و نهی از زشتی ها بکند، موانعی را پیش راه خود می بیند و تنها راه برداشتن این موانع، داشتن خشیت نسبت به خداوند است.

رییسی ادامه داد: سکوت، نگاه، تحلیل، قلم و گام های فقیه، همگی جلوه فقه است و دلیل حجیت حرف وی برای دیگران به خاطر این است که از جایگاه فقیه حرف می زند.

وی اضافه کرد: حضرت امام(ره) مصداق اکمل فقیه بود. امام(ره) اندیشه ولایت فقیه به عنوان حکومت اسلامی را مطرح کرد البته ولایت فقیه اولین بار توسط ایشان مطرح نشد بلکه از زمان شیخ مفید تا شیخ طوسی و محقق اردبیلی و وحید بهبهانی و شیخ انصاری مساله ولایت فقیه مورد بحث علما بود اما دکترین حکومت اسلامی توسط امام مطرح و در قالب کتاب های مختلف در اختیار همگان قرار گرفت.

رییسی درباره مرحوم آیت الله مهدوی گفت: مرحوم مهدوی کنی پس از ریاست کمیته ها با کادرسازی نیرو در قالب دانشگاه امام صادق، در جهت تحقق نظریه حکومت اسلامی امام گام برداشت. آنچه آیت الله مهدوی در بخش کادرسازی انجام داد، کار بسیاری ارزشمند و ماندگاری بود که نمونه دیگری برای خود نداشت که امام صادق بخواهد از روی آن نگاه و عمل کند.

وی تصریح کرد: هر کدام از شاگردان امام(ره) بر آن بودند که نظریه ولایت فقیه و حکومت اسلامی در جامعه تحقق نظری و عملی پیدا کند. کسانی هستند که قلم می زنند، کرسی استادی و جایگاه نظریه پردازی دارند اما در عمل به این مساله که دین می تواند پاسخگوی نیازهای انسان باشد، عقیهده ندارند.

رییسی گفت: ما معتقدیم که دین در تمام لایه های زندگی انسان حرف برای گفتن دارد. آیت الله مهدوی به پیروی از مکتب امام(ره)، پیوند میان سیاست و معنویت را رقم زد. صدها سال در غرب تلاش شد که سیاست را از معنویت جدا کنند؛ نتیجه این مساله هفتاد سال ظلم به مردم فلسطین و داشتن کلاهک هسته ای بود اما امام(ره) میان اخلاق و سیاست پیوند برقرار کرد.

تولیت آستان قدس رضوی درباره نحوه سیاست ورزی مرحوم مهدوی کنی گفت: من به عنوان عضو کوچک جامعه روحانیت مبارز بارها و بارها شاهد بودم که مرحوم مهدوی در مسایل سیاسی و پیچ های تصمیم گیری و تصمیم سازی به هیچ وجه هدف را توجیه گر وسیله خود قرار نداد.

رییسی درباره مفهوم سیاست گفت:سیاسی بودن به معنی عضو فلان حزب سیاسی بودن نیست. سیاسی بودن به معنای آن است که یک چهره سیاسی جامعه را بشناسد و با این شناخت، ایفای نقش کند. قبل از انقلاب بزرگان انقلابی ما کسانی بودند که نیازهای جامعه را به خوبی شناختند و بر اساس آن، ایفای نقش کردند.
وی در همین باره افزود: در قبل از انقلاب منکرات زیادی بود اما انکر منکرات خود رژیم ستم شاهی بود.خط امام مبارزه با انکر منکرات یعنی حکومت ستم شاهی بود. مرحوم مهدوی و بقیه شاگردان امام(ره) دفاع از نظام را وظیفه خود می دانستند.

رییسی در همین باره تاکید کرد: البته نتیجه مهم است اما مهم تر از آن درست گام برداشتن در این عرصه است. در دهه اول انقلاب تلاش کردند که تاسیس نظام اتفاق نیفتد؛ یکی از کارشکنی های دشمن علیه نظام، تحمیل جنگ هشت ساله علیه ملت ایران و از پای درآمدن مسئولان کشور به دست منافقان بود.

وی ادامه داد: مرحوم مهدوی ابتدا رییس کمیته ها بود و در این عرصه مردانه ایستاد. وظیفه مرحوم مهدوی این بود که در برابر این انحرافات و کژی ها بایستد و امنیت را ایجاد کند.

رییسی در ادامه تصریح کرد: کانون بیداری اسلامی که امروز در سطح منطقه شاهد هستیم، انقلاب اسلامی است. دشمنان تلاش می کنند که در رسانه های خود به ملت ها، یاس و ناامیدی و نتوانستن را القا کنند.
وی ادامه داد: اگر روش و مبنای غلطی هست باید نیروی با اندیشه و عمل انقلابی اظهار وجود کند. چرا رهبری روی اندیشه و عمل انقلابی در قوه قضاییه، قوه مجریه و مجلس خبرگان تاکید دارند؟ امروز تنها راه برون رفت از مشکلات فعلی و دشمنی دشمنان، فقط اندیشه و عمل انقلابی است.

رییسی گفت: موضوعی که امروز همگان را به سختی آزار می دهد، مساله نفوذ است. نفوذ با تابلو نمی آید که شما بشناسید. شناختن و شناساندن نفاق بدون نقاب کار سختی است. دشمن به وسعت همه داشته های ما در پی توطئه است. دشمن نمی تواند بنشیند و تماشا کند که ایران بسیاری از معادلات جهانی را رقم بزند و در منطقه هم هیچ قرارداد و پیمانی بدون ایران پا نگیرد.

وی تصریح کرد: یک بار در موضوع برجام تقسیم کار می شود. شما می بینید که نقش پلیس بد را فرانسه ایفا می کند و هر دفعه گزارش می دهند، می بینیم که این کشور مانع می شود. دوباره وقتی آن قضیه تمام می شود، در مسائل موشکی و دفاعی ما برای مهار قدرت ایران در منطقه، نقش برعکسی به عهده او می گذارند و این بار این کشور پلیس خوب می شود.

رییسی تصریح کرد: موشک ما برای جنگیدن نیست بلکه برای نجنگیدن نیست؛ برای این است که کشور را در برابر هجمه ها حفظ کند. مقتدای بصیرت آفرین ما با یک سخنان راهبردی که چند روز قبل انجام دادند، تکلیف همه بخش ها را مشخص کردند. این همان نگاه و اندیشه انقلابی است که می تواند کشور را در همه عرصه ها حفظ کند.
وی ادامه داد: مرحوم مهدوی هم نگاه به نزدیک داشت و هم نگاه به دور؛ نه آن انقلابی گری که برخی می خواهند مردم را با آن بترسانند؛ یعنی انقلابی آدم احساساتی است که فقط جلوی پایش را می بیند. در درون انقلابی گری تعقل و تدبر خوابیده است. اندیشه انقلابی باید با تعقل همراه باشد. نگاه انقلابی مهدوی دو بازو داشت؛ اول برادر وی یعنی آقای باقری و دوم همسر بزرگوار وی.

رییسی گفت: حیات و جاودانگی آیت الله مهدوی کنی به دانشگاه امام صادق(ع) و مدرسه مروی و تشکل هایی است که وی در آن ها نقش آفرینی کرد. اگر می خواهیم ببینیم که جامعه چه قدر در خط امام است باید به شاخصه های انقلابی گری که رهبری در مراسم سالگرد ارتحال امام فرمودند، مراجعه کنیم. جاودانگی این انقلاب در آن است که خط و گفتمان نورانی امام و رهبری غالب باشد.

وی تاکید کرد: باید از مرحوم مهدوی درس ولایت مداری بگیریم. مرحوم مهدوی در موضع گیری های خود می گفت بیینم که آیا آقا راضی است؛ نکند که خلاف نظر آقا باشد. مرحوم مهدوی در حفظ مبانی انقلاب شفاف و صریح بود؛ وی شاخص اعتدال را ولایت می دانست.

رییسی اظهار کرد: هر کسی می گوید که اعتدال یعنی تند یا کند نروید. معیار تندروی و کندروی چه کسی است؟ شاخص اعتدال ولی است. به هر کسی که دم از حزب الهی بودن و پایداری بر دین زد، بگوییم تو تندرو هستی؛ خب رهبری این را قبول ندارند. ممکن است که اعتدال را هر کسی از نظر خود تفسیر کند.

انتهای پیام/


منبع : جهان
کلمات کلیدی : ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه