تاریخ انتشار : ۲۸ شهریور ۱۳۹۶-۳:۲۵ ب.ظ
کد خبر : 231809
نسخه چاپی نسخه چاپی
پاسخ به شبهات؛

معنی درست اسامی ماه‌های قمری و شمسی

واژه «شعبان» به معنای «تفرقه و اختلاف» نیست بلکه چند معنا برایش بیان شده که یکی از آنها «روانه شدن ایل‌ها به سوی مناطق مختلف در جستجوی آب» و دیگری «پدیدار شدن» است.

به گزارش ۸دی، اسلام ملکی معاف به شبهه منتشر شده در فضای مجازی در خصوص معنی اسامی ماه‌های قمری و شمسی پاسخ داد:

متن شبهه:

یک پرسش و پاسخ:

متن زیر در فضای مجازی نشر شده است. چگونه می توان به آن پاسخ داد؟
{” معنیِ ماههای این دو فرهنگ رو {فرهنگ تازی(عربی) را با فرهنگ ایرانی} مقایسه کن تا بفهمی که قرآن عربها چه ماهیتی دارد:
محرم؛ حرام بودن قتل – صفر؛ تهی از مال بدلیل غارت – ربیع الاول؛ ماه اول – ربیع الثانی؛ ماه دوم – جمادی الاول؛ یخبندان اول – جمادی الثانی؛ یخبندان دوم – رجب؛ عظیم به دلیل توقف جنگ – شعبان؛ فرقه و اختلاف – رمضان؛ ریگستان گرم – شوال؛ بالا بردن دم شتر برای جفتگیری – ذی القعده؛ دست برداشتن ازجنگ – ذی الحجه؛ ماه زیارت
…………………………
فروردین؛ فرودهای پاک – اردیبهشت؛ بهترین راستی – خرداد؛ رسایی کمال – تیر؛ ایزد باران – امرداد؛ جاودانگی – شهریور؛ شهریاری نیک – مهر؛ پیوستن با مهربانی – آبان؛ آب ها – آذر؛ آتش – دی؛ دانای آفریننده – بهمن؛ منش نیک – اسفند؛ آرامش افزاینده “}

پاسخ:
این وجه تسمیه‌هایی که برای ماه‌های قمری و ماه‌های ایرانی بیان شده‌اند دقیق نیستند بلکه به نحو جهت‌دار و مغرضانه‌ای ویرایش شده‌اند. به این معنی که اگر یک ماه ایرانی چند معنا داشته یا معنایش با چند واژه مختلف قابل بیان بوده و طراحان شبهه بهترین گزینه را برگزیده‌اند و اگر یک ماه عربی چند معنا داشته و با چند واژه قابل ترجمه بوده است بدترین گزینه را برگزیده‌اند تا نشان دهند که فرهنگ عرب بی‌ارزش و بدوی است و ماه‌های قمری را که مبنای برخی از عبادات (مثل روزه و حج) هستند به تمسخر بگیرند.

در مغرضانه بودن این مطلب همین بس که:
کسی که این مطلب را نوشته، می توانست محرّم را به معنای «ماه آغازین سال که درباره آن تاکید ویژه‌ای بر صلح و دوری از جنگ شده» ترجمه کند اما به عمد چنین نکرده است.
می‌توانست ماه صفر را به معنای «ماه تهیدستی» (بخاطر وضعیت سفرهای فصلی تجاری و زیارتی» نام‌گذاری کند ولی عمدا آن را به «غارت» ارتباط داده است. ضمنا یکی از معانی صفر اینست که شهر مکه در این ماه از زائر تهی می‌شد.

می توانست ماه ربیع الاول را به معنای «اولین ماه بهار» ترجمه کند ولی آن را به معنای «ماه اول» ذکر کرده است. ربیع الاول در واقع به عنوان «ماه بارش باران» و ربیع الثانی به عنوان «ماه رویش گیاهان» شناخته می‌شده است.

همچنین می‌توانست ماه «جمادی الاول» را به معنای «ماه اول زمستان» ترجمه کند ولی آن را به «یخبندان اول» ترجمه کرده است.

ماه «رجب» را می‌توانست به معنای «ماه صلح» نامگذاری کند ولی عمدا عبارت «عظیم به دلیل توقف جنگ» نامیده تا مسخره به نظر برسد.

همچنین واژه «شعبان» اساسا به معنای «تفرقه و اختلاف» نیست بلکه چند معنا برایش بیان شده که یکی از آنها «روانه شدن ایل‌ها به سوی مناطق مختلف در جستجوی آب» و دیگری «پدیدار شدن» است.

ماه «رمضان» را می‌توانست به معنای «ماه سوزاندن ناپاکی‌ها و گناهان» ترجمه کند ولی به معنای «ریگستان» ترجمه کرده که به کلی غلط است زیرا در عربی ربطی بین «ریگ» و «رمضان» نیست.

آنچه درباره «شوّال» ادعا شده کاملا غلط است زیرا اساسا شوّال ماه جفتگیری شتر نبوده و معنای این کلمه با «خودداری و زیر بار نرفتن» تناسب بیشتری دارد.

ماه ذی قعده را می توانست به معنای «ماه آرامش، صلح و آمادگی برای زیارت خانه خدا» ترجمه کند اما عمدا چنین نکرده است.

ما هم می‌توانیم اسامی ماه‌های ایرانی را به تمسخر بگیریم ولی اولا چون خودمان ایرانی هستیم غرور و غیرت ملی مان چنین اجازه‌ای به ما نمی‌دهد و ثانیا قرآن فرموده: «یکدیگر را مسخره نکنید». قرآن فرموده: «با مردم به نیکویی سخن بگویید».

فقط همین اندازه بدانیم که ترجمه‌ای که برای واژه «فروردین» ادعا شده است چندان دقیق به نظر نمی‌رسد زیرا ” فروردین برگرفته از fravaši است که در اوستا برای ارواح درگذشتگان پارسا بکار می‌رود که آنها را پس از مرگ راهنمایی می‌کنند. برخی نیز ریشه این واژه را از *fra-vrti می‌دانند که به معنی «تصمیم درست»است اما عده ای دیگر آن را از *par-var می‌دانند به معنی «نیروی دفاعی»”.

در متنی که نشر شده بود، درباره ترجمه نام سایر ماه‌های پارسی نیز فریبکاری شده است.

بنابراین اینگونه متن‌ها از نظر تاریخی و زبان‌شناسی فاقد ارزش هستند و آمیزه‌ای از مطالب درست و نادرست به شمار می‌روند که با هدفی پلید تبلیغ می شوند.

هدف کسانی که این مطالب را طراحی و به صورت سازماندهی شده نشر می‌کنند این است که مسلمان بودن ایرانیان را زیر سوال ببرند ولی نکته ای که فراموش کرده‌اند اینست که “اسلام، نژادپرستانه و ضدایرانی نیست”.

حتی بر فرض که نام برخی از ماههای قمری به زیبایی برخی از ماههای ایرانی نباشد باز هم باید دانست اسلام مدتها بعد از این نامگذاری‌ها آمده و یک ریشه آسمانی دارد و هدفش اصلاح همه نابسامانی‌ها در همه فرهنگ‌ها و مقابله با نژادپرستی است.

يک ديدگاه

 1. ناشناس گفت:

  سلام انشالله شماکه خود زنی نمیکنید وتمام فرهنگ ایران را به خاطر اعتقادات خود به سخره نمیگیرد‌.به ما فرض رابراین بگیریم.
  اسما ماههای عربی یا مال زمان جاهلیت است یا اسلام.
  اگر اولیست که کم از اشتباه نیست وکاملا ناقص هیت .ودارای فصل خواصی نیست که تمام تقویمها چنین هستند ودر طی چند ده کل سال جابجا میشود ودر یک صده دگرگون.
  ودیگر مثال اول ربیع اول وربیع الثانی بعد جمادی اول وجمادی ثانی که پر معلوم هست اول زمستان بعد بهار هست حالا هرجور حساب کنید.وربیع اول ماه باران نیست ربیع بهار اول هم که معلومه و….مثالهایی از این دست.
  پس ماههای قمر پراز اشتباه است مثل دیگر هرکس که یک بار کشورهای عربی ونثل عربستان رفته باشد ویه کمی مطالعه داشته باشد میفهمد شروع ماه با روئیت کردن ،ان زمان وحالا کاری دشوار وگاهی غیرممکن است پش روئیت حلال ما روش درست وعقلانی نیست .یک تغییر اب هوا ویک طوفان و..‌. همه چیز رو به هم میزند..و…

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه