تاریخ انتشار : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶-۷:۳۰ ق.ظ
کد خبر : 231059
نسخه چاپی نسخه چاپی
عضو هیئت‌علمی دانشگاه در گفت‌وگو با 8دی:

ضرورتی برای حذف طلاق از شناسنامه مطلقه‌ها وجود ندارد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه گیلان با تاکید بر غیرضروری بودن حذف عنوان طلاق از شناسنامه مطلقه‌ها گفت: با حذف عنوان طلاق از شناسنامه منفور بودن طلاق ارزش خود را در جامعه از دست می‌دهد.

محمد دوستار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ۸دی در رشت، با اشاره به حذف عنوان طلاق از شناسنامه اظهار داشت: درست است که طلاق در شرع مقدس از منفورترین حلال‌ها است اما گرایش خیلی مثبت در رابطه با آن وجود ندارد.

وی با ابراز نگرانی از آمار بالای طلاق در کشور، افزود: آمارها نشان می‌دهد که وضعیت طلاق در کشور بسیار نگران‌کننده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه گیلان با اذعان به اینکه آمار بالای طلاق در کشور برازنده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست، گفت: عرف زندگی‌های روزمره هم طلاق را نمی‌پذیرد و از آن فاصله می‌گیرد.

رئیس اسبق دانشگاه پیام نور گیلان اظهار کرد: نگاه جامعه به شخصی که طلاق گرفته در حد ممتازی نیست و مردم دیدگاه خاصی نسبت به مطلقه‌ها دارند.

دوستان با اشاره به اینکه در مبحث طلاق اگر هر دو طرف مقصر نباشند یقیناً یک‌طرف مقصر است، ادامه داد: دلیل حذف عنوان طلاق در شناسنامه‌ها به خاطر کاهش دیدگاه‌های سوء نسبت به فرد مطلقه است.

وی افزود: با تغییر شناسنامه و یا با سازوکاری مشخص می‌توان نگاه آسیب‌زا به طلاق را کاهش داد و در راستای مثبت کردن تراز اجتماعی جامعه تلاش کرد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه با تاکید بر اینکه حذف کلمه طلاق اگر به دنبال جایگزینی کارت ملی به‌جای شناسنامه باشد و شناسنامه کاربردی نداشته باشد ضرورتی ندارد، تصریح کرد: در بررسی‌های پرونده‌های طلاق اگر مشخص شد یک‌طرف مقصر است و سمت دیگر به‌ناچار اقدام به طلاق کرده، بهتر است برای حل کردن مشکل و آسیب‌های عرفی وارده به شخص مطلقه، عنوان طلاق از شناسنامه زوج یا زوجه حذف شود.

دوستان بابیان اینکه به‌جای حذف عنوان طلاق باید ابزار جایگزین در راستای هویت شناسی افراد بکار گرفت، گفت: با حذف عنوان طلاق از شناسنامه‌ها منفور بودن طلاق ارزش خود را در جامعه از دست می‌دهد و به‌راحتی این عمل در جامعه انجام می‌شود.

رئیس اسبق دانشگاه پیام نور گیلان با تاکید بر غیرضروری بودن حذف عنوان طلاق از شناسنامه‌ها، گفت: مجلس شورای اسلامی احتمالاً پژوهش‌های در این راستا انجام داده اما به اعتقاد بنده که سال‌ها در حوزه پژوهش‌های اجتماعی فعالیت کرده‌ام ضرورتی ندارد که عنوان طلاق را از شناسنامه‌ها حذف کنیم.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه