بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۲ شهریور ۱۳۹۶-۲:۰۵ ق.ظ
کد خبر : 226041
نسخه چاپی نسخه چاپی

دیپلماسی کپی-پیست!

محمدحسین غریبی

پس‌ از اینکه جلسه رأی اعتماد به‌ پایان رسید در حال جستجوی اینترنتی بودیم که به‌ صورت کاملاً اتفاقی برنامه سال ۹۲ دکتر ظریف برای گرفتن رأی اعتماد در مجلس در جلوی چشممان ظاهر شد، برنامه را خواندیم و متوجه شدیم ادبیاتش بسیار شبیه ادبیات برنامه ۹۶ است.

به گزارش ۸دی، در حین اینکه نمایندگان مجلس در حال بررسی برنامه وزرای پیشنهادی دولت بودند ما هم بیکار نبودیم و برنامه‌ها را می‌خواندیم و نقد می‌کردیم.

پس‌ازاینکه جلسه رأی اعتماد به‌پایان رسید در حال جستجوی اینترنتی بودیم که به‌صورت کاملاً اتفاقی برنامه سال ۹۲ دکتر ظریف برای گرفتن رأی اعتماد در مجلس در جلوی چشممان ظاهر شد، برنامه را خواندیم و متوجه شدیم ادبیاتش بسیار شبیه ادبیات برنامه ۹۶ است.
برنامه ۹۶ را باز کردیم، دیدیم شبیه نیست بلکه در خیلی از موارد در قسمت‌های راهبردهای عملیاتی و راهبردهای کلان کپی-پیست است، هر چه بیشتر مقایسه می‌کردیم بیشتر به عمق ماجرا پی می‌بردیم.
نمایندگان مجلس برنامه‌ای را نقد و بررسی کرده بودند که در سال ۹۲ هم موردنقد و بررسی واقع‌شده بود و در بسیاری از بندهای راهبرد کلان و عملیاتی، دکتر ظریف حتی زحمت تغییر دادن ادبیات جملات را نکشیده بود و در برخی جاها نیز فقط تیتر مطالب را عوض کرده بود و در برخی دیگر جایشان را ولی برنامه همان برنامه بود.
چند روز قبل یادداشتی نوشتم تحت عنوان «عصاره‌ی کدام ملت!» که یک بندش این بود:«وزرای پیشنهادی آبرو و سواد نمایندگان مجلس را به بازی گرفتند و با برنامه نداشته، از مجلس رأی اعتماد قاطع گرفتند.
تقریباً می‌شود گفت اگر عوام و مزدم معمولی این برنامه‌ها را بخواند، می‌داند و می‌فهمد که اصلاً بحث پنج روزه مجلس سربرنامه نبوده و شاید سر رزومه‌ای بوده که نمایندگان خودشان از گذشته وزرا می‌دانستند.»
حال ظریف نه تنها برنامه ارائه نداده بلکه آن چیزی هم که داده بسیاری‌اش کپی-پیست بوده و من بند بالا را با دیدن برنامه ظریف، با قاطعیت بیشتری تکرار می‌کنم.
روحانی در مراسم تحلیف گفت ظریف بِرَند است ولی با خواندن این برنامه مطمئن شدم بِرَند است ولی از نوع فِیک و تقلبی مانند تمام اجناسی که برند هستند ولی کیفیتی ندارند و محصول داخلی کیفیتش هزاران برابر بیشتر است، رویکرد و گفتمان التماسی ظریف برند است ولی کیفیتی به‌مراتب پایین‌تر از رویکرد و گفتمان انقلابی دارد.
با دیپلماسی کپی-پیست قطعاً نمی‌توان دستاورد جدیدی به کاروان دولت دوازدهم اضافه کرد و تنها مانند برنامه دکتر ظریف که از ۹۲ تا ۹۶ درجا زده از ۹۶ تا ۱۴۰۰ نیز درجا خواهد زد و فقط این امیدواری باقی می‌ماند که عقب‌گرد نکنیم که آن‌هم امیدواری بی‌جایی است.
محمدحسین غریبی – دانشجوی مدیریت صنعتی دانشگاه گیلان ورودی ۹۴

يک ديدگاه

  1. raha گفت:

    قربون شکل ماهت نویسنده دانشجو ظریف حتی نیاز به کسب رای مجدد هم نداشت چه به اینکه شما پی برده باشید برنامش کپی پیست هست؟

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه