بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۳۹۶-۷:۴۶ ق.ظ
کد خبر : 224789
نسخه چاپی نسخه چاپی
پایان ۳۰ سال دوری؛ از پاریس تا قم

شهید کورسل کیست؟/ ماجرایی عجیب از شهید فرانسوی هشت سال دفاع مقدس!

می گویند پدری بعد از ۳۰ سال قرار است پسرش را در آغوش بگیرد سراغ پسر می روی، سنگ مزاری همچون دیگر شهدا دارد اما گویی نشانی از دلتنگی دارد، درست است او اینجا غریب نیست.

به گزارش ۸دی، می گویند پدری بعد از ۳۰ سال قرار است پسرش را در آغوش بگیرد سراغ پسر می روی، سنگ مزاری همچون دیگر شهدا دارد اما گویی نشانی از دلتنگی دارد، درست است او اینجا غریب نیست اما سنگ مزارش نشان از دلتنگی دارد و سالهاست چشم انتظار مادر و پدری است که او را در آغوش بگیرند.

لحظه ها دیر می گذرند گویی “کمال” هم با قامتی ایستاده انتظار پدر را می کشد، پدر واژه مقدسی که مرز نمی شناسد ایرانی ، فرانسوی و تونسی ندارد ، قلبت از جا کنده می شود، این بار قصه دیدار فرق می کند پدر از راه دور از کشوری غریب، جایی که شهادت  معنایی ندارد به دیدار پسر شهیدش می آید.

دختر شهیدی که خودش را از تهران به قم رسانده بود و در گلزار شهدا با دسته گلی زودتر از همه چشم انتظار پدر شهید کورسل بود می گوید وقتی شنیده ام قرار است پدری شهید از کشور غریب برای دیدار فرزند ش به قم بیاید به عنوان یک ایرانی دلم اجازه نمی داد در این مراسم نباشم دلم می خواست به اندازه خود و به پدر شهید بگویم که پسرت اینجا غریب نبوده و ما امروز به شما خوش آمد می گوییم.

لحظه ها می گذرد می دانی اینجا پدران و مادران شهدا را تجلیل می کنند اما پدر شهید کورسل به خاطر پسر شهیدش جریمه هم شده و از کارش اخراج شده هنوز پدر نیامده غربتش را حس می کنی گویی از پسر شهیدش هم غریب تر است.

چند ساعتی نیست که پدر شهید کورسل وارد ایران شده همان ابتدا که به زیارت حضرت معصومه (س) رفت دلش هوای امام  رضا(ع) کرده می گوید مرا به زیارت امام رضا(ع)  هم ببرید، اینجاست که می فهمی چه کسی ویزای دیدار پدر و پسر را بعد از ۳۰سال امضا کرده است.

لحظه جدایی تمام شده پدر به گلزار شهدا می رسد نگاه غریبی دارد ، فلش های دوربین ها یکی یکی صدا می کنند و لحظه ها را ثبت می کنند اما این دوربین ها یارای ثبت شوق دیدار پدر با پسر را ندارند، و تو با گوش های زمینی ات صدای بال ملائک را نمی شنوی اما می دانی اینجا هستند، گام های پدر آرام است اما چشمان سرخش نشان از اشک های فراق پسر را دارد و هر لحظه که به دیدار پسر نزدیکتر شده سرخی چشمانش نیز بیشتر شده .
گویی هنوز پدر باور ندارد فراق ۳۰ساله تمام شده نگاهش مات و مبهوت است، دنبال پسرش می گردد ابتدا سراغ مزار شهید زین الدین رفته تا فرمانده دلها را ببیند، فرمانده دلها هم خوب می داند چگونه قلب پدر شهید را آرام کند، از اینجا به بعد گام های پدر سریعتر می شود اطراف را نگاه می کند  که به کدام طرف هدایت می شود، او اینجا دنبال “کمال” است.

ثانیه ای نمی گذرد فراق به پایان می رسد و کمال بعد از ۳۰سال در آغوش پدر آرام می گیرد، اینجا دیگر همه کارها دست شهید است، وقتی پدر خم می شود تا مزار پسرش را بوسه بزند دست شهید را بر شانه پدر می توان دید، بوسه های پی در پی پدر بر سنگ مزار شهید  به همه اطمینان میدهد آری “کمال” هم اینجاست، نمی دانم شاید روزها و سالها اینجا در انتظار بوده،  شاید روزها و سالها من و تو مهمانش بوده ایم اما اینبار قصه فرق می کند پدر آمده برای دیدار چقدر تماشایی است  دیدار یعقوب و یوسف که شنیده بودیم اما ندیده بودیم.

عده ای نمی دانند اینجا چه خبر است می پرسند مگر شهید اروپایی داریم؟ باورشان نمی شود اروپایی ها هم شهید می شوند همانطور که هنوز عده ای باورشان نمی شود اسلام مرزی ندارد و بعد از “کمال ها ” که ترک دیار کردند تا  خونشان به خون حسین علی پیوند بخورد  نوبت “محسن ها” است تا حلقومشان زیر تیغ شمرهای زمانه برود اما صلابت نگاهشان برای همیشه در تاریخ بماند.

اینجاست سلفی گرفتن با اروپایی ها افتخار است همان هایی که جانشان را برای خاک سرزمین تو دادند، کمالی که به دست منافقین در عملیات مرصاد مظلومانه شهید شد، دشمنان قسم خورده اسلام هنوز هم عاشقان فرانسوی را در ایران و عاشقان ایرانی را در سوریه شهید می کنند.

امروز پدر شهید کورسل همه آنهایی را که با زبان و قلم شان به مدافعان حرم ناجوانمردانه  حمله می کنند شرمنده می کند آنجایی که سر مزار پسرش می گوید افتخار می کنم که پسرم برای دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران شهیده شده است.

پدر شهید هنوزهم برگه اخراج از شغلش را به خاطر شهادت پسری که سالها بعد از طریق اینترنت متوجه شهادتش می شود دارد و با افتخار به خبرنگاران نشان می دهد .

حامد جادری مجاهد عراقی  و همرزم شهید کورسل که برای دفاع از ایران در برابر حکومت بعث عراق در لشکر بدر از مرز اسلام دفاع می کرد می گوید روزهای آخر جنگ بود در کرمانشاه بودیم، شبی که منافقین به اسلام آباد غرب حمله کردند عملیات مرصاد انجام شد و کمال هم در این عملیات بود روز ۵مرداد عملیات شروع شد چند روزی که در منطقه بودم کمال را می دیدم جوان آرامی بود و می گفتند از فرانسه برای جهاد آمده است، کل گردان ما در آن عملیات یا شهید شدند یا زخمی، کمال کورسل هم جز شهدا بود.
شاید بعد از امروز دیگر کسی نپرسد فرانسوی در ایران چه می کند و ایرانی در سوریه چه می کند…(۱)

*آشنایی با افکار و اندیشه‌های انقلاب و امام خمینی(ره)
معاون امور بین‌الملل بنیاد شهید و امور ایثارگران هم گفت: خوشحالیم که  این فرصت فراهم شد تا این پدر شهید پس از ۳۰ سال دوری از فرزندش در کنار مزارش حضور یابد.

سید سهراب تاج‌گردان افزود: شهید کمال کورسل تنها شهید اروپایی دفاع مقدس متولد فرانسه است که پس از تشرف به دین مبین اسلام در سن ۱۵ سالگی به «کمال کورسل» تغییر نام داد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با افکار و اندیشه‌های انقلاب و امام به واسطه خواندن ترجمه سخنرانی‌های حضرت امام آشنا شد و جرقه‌های عدالت خواهی باعث شد تا این مسیر را انتخاب کند.

وی ادامه داد: این شهید علاقه وافری به امیرالمؤمنین(ع) داشت و به همین دلیل دوست داشت او را ابوحیدر صدا کنند.

مدیرکل امور بین‌الملل بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص نحوه شهادت این شهید نیز گفت: این شهید در سال ۶۳ از طریق سپاه بدر که متعلق به مجاهدان عراقی بود به مناطق عملیات اعزام می‌شود و در سال ۶۷ در منطقه عملیات مرصاد بر اثر اصابت گلوله آر پی جی به شهادت می‌رسد.

پدر شهید نیز می گوید: «اینکه می‌گویند شهید زنده است یعنی همین که ما بعد از سال‌ها به اینجا آمده‌ایم و معتقدم که شهید ما را به اینجا کشانده است و من افتخار می‌کنم که فرزندم در مسیر اسلام قدم برداشته است و ارادت کمال به انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی(ره) برایمان افتخاری است و امیدوارم دشمنان ایران نابود شوند».

او از چگونگی مسلمان شدن فرزندش هم گفته است که در ۱۵ سالگی از دین مسیحیت به اسلام روی آورد و آن هم به واسطه دانشجویان مسلمان ایرانی که در فرانسه حضور داشتند و هر هفته مراسمی برگزار می‌کردند و کمال از طریق همین مجالس دعا به خصوص دعای کمیل به دین اسلام و مذهب تشییع علاقمند شد و بعد از آن تصمیم گرفت برای تحصیل علوم اسلام راهی قم شود.(۲)

* ژروم ایمانوئل کورسل کیست؟

ژروم ایمانوئل کورسل در ۹ آوریل ۱۹۶۴ میلادی در شهر پاریس متولد شد. پدرش با نام محمد از مهاجرین تونسی بود که برای کار به فرانسه آمد و در همانجا ماندگار شد. ژروم به تبعیت از مادرش مسیحی بود تا اینکه در سن نوجوانی همراه پدرش برای کار به تونس رفت. در آنجا با دین اسلام آشنا شد و پس از تحقیقاتی در مورد دین اسلام، به این دین گرایش پیدا کرد.

در زمان مدرسه با کانون دانشجویان مسلمان در فرانسه آشنا شد و در آنجا مشغول به فعالیت شد. ژروم که تا آن زمان از اهل سنت بود، با آشنایی بیشتر با مذهب شیعه به طور رسمی شیعه شد و اسم خود را به کمال تغییر داد.

کمال پس از تشرف به مذهب شیعه تصمیم می گیرد به ایران سفر کند تا ضمن بازدید از ایران، علوم اسلامی را نیز در آنجا یاد بگیرد، او در سال ۱۳۶۱ به ایران مهاجرت کرد و پس از ورود راهی شهر قم شد.

با شروع جنگ تحمیلی کمال علاقه زیادی به شرکت در جنگ داشت اما مسئولین با این موضوع مخالفت می کردند ، پس از چندین بار پیگیری برای رفتن به جبهه با راهنمایی بعضی از دوستانش  از طریق سپاه بدر که مخصوص مجاهدین عراقی بود پیگیر شد.

به این ترتیب در گردان شهید دستغیب ثبت نام کرد و به جبهه اعزام شد، عملیات کربلای دو اولین عملیاتی بود که در آن شرکت کرد، سرانجام کمال کورسل در عملیات مرصاد به مقام شهادت رسید. او تنها شهید فرانسوی دفاع مقدس است که امروز بعد از ۳۰سال پدر شهید کورسل بر سر مزار پسرش حاضر شد.(۳)

پی نوشت:
۱-http://www.qomefarda.ir/news/200278
http://www.mehrnews.com/news/4062292-2
http://www.qomefarda.ir/news/200277-3
منبع: قم فردا و مهر

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه