تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۶-۱۲:۲۵ ب.ظ
کد خبر : 221528
نسخه چاپی نسخه چاپی

هیچ نیازی به واردات برنج در فصل برداشت نیست/ عصبانیت شدید نمایندگان گیلان از تصمیم معاون اجرایی رئیس‌جمهور

دستور واردات برنج از سوی معاون اجرایی رئیس‌جمهور بیانگر عدم استقلال وزارت جهاد کشاورزی است درحالی‌که طبق قانون و میزان سطح تولیدات برنج در سال نیازی به واردات برنج در فصل برداشت نیست.

به گزارش ۸دی به نقل از فارس، برنج از جمله تولیدات کشاورزان شمال کشور است که علاوه بر تأمین قوت اصلی مردم به‌عنوان شغل و منبع درآمد برنج‌کاران محسوب می‌شود.

طبق آمار رسمی وزارت جهاد کشاورزی با در نظر گرفتن مصرف ۳۶ کیلوگرم برنج برای هر نفر سالانه به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج نیازمندیم که استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بیشترین میزان مصرف برنج کشور را تولید می‌کنند.

از کل مقدار برنج موردنیاز حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن برنج در داخل کشور تولید می‌شود و مازاد مصرف برنج به‌ناچار باید از خارج کشور وارد شود.

با مصوبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت موظف بر تأمین برنج موردنیاز کشور با برنامه‌ریزی‌های بلندمدت است.

همچنین مصوبه مجلس شورای اسلامی اذعان دارد که دولت نباید در سه ماه قبل و سه ماه بعد از فصل برداشت که از اردیبهشت تا مهرماه را شامل می‌شود برنج وارد کند.

به نظر می‌رسد دولت در این زمینه کوتاهی کرده و با دستوری که شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس‌جمهور مبنی بر لغو ممنوعیت واردات برنج در تمامی فصول را صادر کرده یقیناً واردات برنج برای مافیای آنکه در کمین چنین تصمیمی بودند انجام می‌شود و به‌زودی بازار برنج از وجود برنج‌های نامرغوب و ارزان اشباح خواهد شد.

جبار کوچکی نژاد یکی از اعضای مجمع نمایندگان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص دستور واردات برنج توسط معاون اجرایی رئیس‌جمهور می‌گوید: واردات برنج در فصل برداشت آن ممنوع است و طبق فرمایش مقام معظم رهبری باید در شرایط ضرورت برنج وارد شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به واردات برنج در کشور، افزود: دولت اجازه توزیع برنج خارجی را در فصل برداشت ندارد و در نامه‌ای که مجمع نمایندگان گیلان و مازندران به رئیس‌جمهور داده‌اند مرقوم شده که باید جلوی این تصمیم گرفته شود.

نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌شدت در حال تعقیب سیاست‌های دولت در حوزه واردات برنج هستند، افزود: قانون تصریح کرده که وزارت جهاد کشاورزی باید در خصوص میزان واردات برنج پاسخگو باشد.

مهرداد بائوچ لاهوتی از دیگر نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در واکنش به واردات برنج با دستور معاون اجرایی رئیس‌جمهور در فصل برداشت آن اظهار کرد: به‌شدت دنبال این هستیم تا از حقوق برنج‌کاران دفاع کنیم و مانع از واردات برنج در فصل برداشت شویم.

نماینده مردم لنگرود و عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی دستور واردات برنج را نوعی خیانت به کشور توصیف کرد و گفت: قوت اصلی ملت باید در داخل کشور تأمین شود گرچه ممکن است شرایط مساعد باشد و برنج وارد کنیم اما تا چند سال آینده هیچ‌کس قادر به تأمین اقلام مصرفی ما نخواهد بود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان واردات برنج را موجب بی‌رغبتی در کشاورزان برشمرد و افزود: چون کشاورز می‌بیند کشت برنج توجیه اقتصادی ندارد نهایتاً زمین خود را می‌فروشد و معضلی شبیه تغییر کاربری‌ها ایجاد می‌شود.

ذبیح نیکفر نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل نیز از دیگر نمایندگان گیلان است که به دولت هشدار داد تا جلوی واردات بی‌موقع خود را بگیرد.

این عضو مجمع نمایندگان گیلان و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بابیان اینکه دولت باید به خواسته مردم و نمایندگان مجلس توجه کند و از واردات برنج جلوگیری کند، افزود: نباید به توزیع برنج خارجی در فصل برداشت اجازه داد و به‌یقین نمایندگان مجلس نسبت به این موضوع واکنش شدید نشان خواهند داد.

وی واردات برنج را خلاف نظرات و منویات رهبری برشمرد و گفت: واردات برنج تولید و اشتغال ما را تحت شعاع قرار می‌دهد و کشاورزان با بی‌مهری‌ها نسبت به محصولشان رغبتی برای تولید در سنوات و سال‌های زراعی بعد را ندارند.

محمود شکری دیگر نماینده گیلان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در واکنش به دستور معاون اجرایی رئیس‌جمهور مبنی بر واردات برنج به کشور، اظهار کرد: برابر قانون، واردات برنج سه ماه قبل و سه ماه بعد از برداشت آن ممنوع است.

وی بابیان اینکه دولت تنها درزمانی که شرایط استثنایی پیش بیاید می‌توانند به طریقی برای تنظیم بازار، برنج وارد کنند، افزود: دستور واردات درزمانی که محصول برنج مورد بهره‌برداری کشاورزان قرار می‌گیرد ممنوع و خلاف قانون است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه ما نمی‌دانیم آقای شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس‌جمهور چنین مجوزی را از کجا گرفته است که دستور بر واردات برنج می‌دهد، تصریح کرد: دولت باید هرچه سریع‌تر این دغدغه برنج‌کاران را رفع و موضوع منع واردات را در دستور کار خود قرار دهد.

محمدصادق حسنی از دیگر نمایندگان گیلان نیز در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اداری گیلان که به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان انصاری، نورانی و شهدای کارمند و ترور گیلان با حضور لاریجانی برگزارشده بود، اظهار کرد: ۱۰ درصد برنج تولید شده کشاورزان در دستشان است و به جرأت می‌توان گفت ۹۰ درصد برنج تولید شده در دست واسطه‌ها می‌چرخد.

نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه گیلان ظرفیت افزایش تولید برنج به ۵۰۰ تن را دارد، گفت: اکنون ۷۰۰ هزار تن تولید برنج در استان داریم که اگر بذر خوب در اختیار برنج‌کار قرار بگیرد، علاوه بر خودکفایی، صادرات برنج را نیز از استان خواهیم داشت.

کشاورزان گیلانی نیز متفق‌القول همگی نسبت به این موضوع انتقاد دارند و نسبت به بی‌توجهی دولت و دستور بر واردات برنج در این موقع از سال ناراضی هستند.

آن‌ها که هنوز حاصل تلاش خود را جمع نکرده‌اند با اقدام کم‌سابقه دولت مواجه شده‌اند و از رسانه‌ها و نمایندگان مجلس تقاضای احقاق حقوق خود را دارند.

اقدام اخیر دولت نشان داد علاوه بر اینکه حامی برنج‌کاران نیست با واردات برنج تیشه بر ریشه اقتصاد مقاومتی می‌زند و موجب بی‌رغبتی در کشاورزان برای کشت این محصول استراتژیک می‌شوند.

به نظر می‌رسد دولت هیچ‌گونه برنامه بلندمدتی در تأمین اقلام مصرفی مردم ندارد و وزارت جهاد کشاورزی علاوه بر اینکه استقلال در تصمیم سازی‌ها ندارد خود تصمیم گیر سیاست‌های وزارت خانه مذکور نیست و افزایش قیمت پیاز و یا واردات غیرقانونی برنج در فصل برداشت نمونه‌ای بر این سیاست‌های نامتوازن و بی‌برنامه است.

مردم انتظار دارند تا با فعال کردن بیمه‌های کشاورزی و افزایش اعتبار سنجی دولت پاسخگوی زیان‌های احتمالی آن‌ها باشد و حال‌آنکه مشاهده می‌شود دولت نه‌تنها به سطح درآمد و افزایش بهره‌وری آن‌ها کمک نکرده بلکه با واردات بی‌موقع سعی در برهم زدن تعادل روانی کشاورزان ازجمله برنج‌کاران را دارد.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه