تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۳۹۲-۱۱:۵۷ ق.ظ
کد خبر : 21445
نسخه چاپی نسخه چاپی
در پی صحبتهای اخیر رییس جمهور؛

نگاهی به سابقه علمی چند تن از بی سوادان منتقد توافق ژنو!

نگاهی به سوابق علمی برخی از منتقدان توافق‌نامه ژنو نشان می‌دهد، بسیاری از افرادی که رئیس‌جمهور آن‌ها را افرادی بی‌سواد خطاب کرد دارای مدارج بالای علمی از دانشگاه‌های معتبر اروپایی و آمریکایی هستند.

به گزارش ۸دی نیوز، سایت هم اندیشی نوشت: حسن روحانی منتقدان ژنو را افرادی بیسواد خطاب کرد که از جاهای معدود تغذیه می شوند، اما نگاهی به سوابق علمی برخی از منتقدان ژنو نشان میدهد بسیاری از آنها دارای مدارج علمی از دانشگاههای معتبر اروپایی و آمریکایی و همچنین دانشگاههای برجسته کشور همچون ” دانشگاه تهران” دانشگاه صنعتی شریف” ودانشگاه شهید بهشتی هستند.

 

حجت الاسلام روحانی  روز گذشته در جلسه ای با روسای دانشگاهها، پارکهای علم و فناوری و پژوهش گاه های کشور با اشاره به توافق  نامه ژنو و در واکنش به منتقدین این توافقنامه  گفت: «چرا یک عده بی‌سواد که از بخش‌هایی خاص پول می‌گیرند باید حرف بزنند اما بزرگان،‌ دانشگاهیان و اساتید ما سکوت می‌کنند؟ چرا وقتی یک اتفاق بین‌المللی رخ می‌دهد،‌ اساتید نامه خصوصی به رئیس‌جمهور می‌نویسند؟ چرا فریاد نمی‌زنید؟ چرا وارد میدان نمی‌شوید؟ ما روحیه سقراط ‌وار می‌خواهیم. کسانی که در مذاکرات ژنو،‌ مذاکره کردند نیز از دانشگاه‌ها هستند و از اساتید دانشگاه‌های ما به حساب می‌آیند.»

 

پس از انشتار متن توافق ژنو “موسوم به اقدام مشترک” انتقادهای مختلف از سوی کارشناسان، اساتید حوزه و دانشگاه و دیپلمات های کشور به مفاد آن آغاز شد.

 

در ادامه می خواهد برخی منتقدان به قولِ  آقای روحانی بیسواد، توافق ژنو را به طور مختصر معرفی نماید:

 

* دکتر محمد جواد لاریجانی

 

وی یکی از کسانی است که به توافق نامه ژنو  انتقاداتی  وارد کرده و طبق تعریف رئیس جمهور محترم ایشان هم در دایره منتقدان بی سواد این توافقنامه قرار می گیرند.

 

دکتر جواد لاریجانی فرزند آیت الله هاشم آملی (ره)است  او مدتی در حوزه علمیه مشغول به تحصیل بوده است و پس از آن در دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی برق تحصیلات خودرا ادامه و برای تکمیل مطالعات خود به دانشگاه کالیفرنیا در برکلی عزیمت نمود.

 

دکتر محمد جواد لاریجانی یکی از دیپلمات های با سابقه کشور محسوب می شود که از اعضاء دیپلماتیک حامل پیام حضرت امام خمینی(ره) به گورباچوف رهبر شوروی سابق بود.

 

وی مؤسس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و یکی از مبدعان “نظریه ام‌القری” در اواخر دهه شصت است.

 

* دکتر الیاس نادران

 

دکتر الیاس نادران، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است که مدتی  پیش به همراه چند تن از نمایندگان دیگر مجلس طی نامه ای به روحانی خواستار پاسخگویی وزیر خارجه درباره جزئیات توافق ژنو شدند.

 

نادران از دانشگاه کلرمون فران Clermont-Ferrand فرانسه در رشته” اقتصاد عمومی دکتری تخصصی” گرفته است.او همچنین، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است و در دوره دکتری اقتصاد بخش عمومی در این دانشکده تدریس می‌کند و تاکنون یک کتاب و ۱۲ مقاله علمی – پژوهشی از وی منتشر شده است.

 

* دکتر نادر ساعد

 

دکتر نادر ساعد از دیگر منتقدان توافق ژنو است. او استاد همان دانشگاهی است که حجت الاسلام روحانی در سخنرانی خود دریکی از سالن های آن منتقدان توافق ژنو را بی سواد خطاب کرد. دکتر نادر ساعد استاد یار رشته حقوق بین الملل در دانشگاه شهید بهشتی است و تاکنون چند مقاله در نقد علمی توافق نامه ژنو به تحریر در آورده است.

 

 

* حجت الاسلام و المسلیمن دکتر نبویان

 

حجت الاسلام دکتر محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است که چندی پیش مقاله مفصل  او با عنوان ” کالبد شکافی توافق ژنو ” در۴۰صفحه در رسانه های کشور منتشر شدکه  به بررسی جزئی و انتقادی توافق ژنو پرداخته بود.

 

حجت الاسلام و المسلمین نبویان از منتقدان توافق ژنو به شمار می‌رود وی علاوه بر تحصیلات  عالی حوزوی  دارای مدرک ” دکترای فلسفه تطبیقی “از موسسه امام خمینی (ره) است و از اساتید این  موسسه نیز به شمار می رود.

 

* دکتر سید امیر حسین قاضی زاده

 

دکتر سید امیر حسین قاضی زاده، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی است. قاضی زاده نیز از جمله نمایندگانی است که انتقادات فراوانی  به توافق ژنو وارد می داند.او علاوه بر تحصیل علوم مقدمات حوزه، دکترای جراحی سرو گردن دارد.

 

* دکتر علیرضا زاکانی

 

دکتر علیرضا زاکانی نماینده سه دوره مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است  او مدتی پیش در نوشتاری با نقد برخی از مفاد توافق ژنو منافع آن را” بالقوه “و مضرات آن را “بالفعل”  دانسته بود. علیرضا زاکانی مدرک پزشکی خودرا ازدانشگاه تهران گرفته است.

 

* محمد اسماعیل کوثری

 

کوثری یکی فرماندهان دوره هشت سال دفاع مقدس است و هم اکنون نماینده مردم  تهران در مجلس شورای اسلامی است.

کوثری در مقاطع مختلف، پس انعقاد توافق ژنو نسبت به آن انتقاد داشته است.کوثری یکی از ایرادات عمده این توافقنامه را امکان تفاسیر متعدد میداند و می گوید:” با وجود اینکه ما نسبت به تفاهمنامه ژنو انتقادات اساسی داشته و آن را مشکل‌دار می‌دانستیم با این حال حتی این تفاهمنامه نیز از سوی آمریکا اجرایی نمی‌شود. ما شاهد هستیم که کشورهای غربی با تفاسیر گوناگون به دنبال زیر پا گذاشتن حقوقی هستند که در تفاهمنامه ژنو ذکر شده است.”

کوثری  کارشناسی ارشد مدیریت امور دفاعی  است و در حال حاضر دانشجوی دکتری علوم دفاعی و امنیت ملی و استاد دانشگاه امام صادق(ع) در امور دفاعی است.

 

* مهرداد بذرپاش

 

مهردادبذرپاش یکی دیگر از منتقدان جدی توافق ژنو است او دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف بوده و تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دراین دانشگاه ادامه داده است.

مهرداد بذرپاش هم اکنون دانشجوی دکترای مدیریت صنعتی در دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی است.

بذرپاش سابقه ریاست شرکت سایپا و همچنین ریاست بر سازمان ملی جوانان سابق را در کارنامه خود دارد.

البته  تعداد کارشناسان اساتید حوزه و دانشگاه و همچنین فعالان رسانه ای منتقد به توافق ژنو بسیار بیش از این ها است،که در اینجا فقط به چند نفر از آنها اشاره شد.

سخنان اخیر دکتر روحانی در بیسواد خواندن منتقدان ژنو در حالی انجام شد، که چندی پیش یکی از مشاوران رئیس جمهور  در توهینی آشکار به  قشر محترم و زحمتکش رانندگان تاکسی سخن آنان درباره مسائل روز کشور را فاقد هرگونه وجاهت و ارزشی دانسته بود.

کلمات کلیدی :

يک ديدگاه

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه