تاریخ انتشار : ۲۹ اسفند ۱۳۹۵-۹:۲۹ ق.ظ
کد خبر : 190543
نسخه چاپی نسخه چاپی
علامه حسین الراضی مطرح کرد؛

دو روایت جعلی درباره فضیلت فاطمه زهرا(س) که نباید ذکر شود

علامه حسین راضی از علمای شیعه عربستان دو روایت جعلی مشهور درباره فضیلت حضرت فاطمه زهرا (س) را مورد بررسی روایی قرار داد.

به گزارش ۸دی، علامه شیخ حسین الراضی از علمای محقق شیعه عربستان (که هم اکنون در زندان های آل سعود به سر می برند) دو روایت جعلی معروف درباره فضیلت حضرت فاطمه زهرا (س) را مورد بررسی روایی قرار داد. کانال تلگرامی دین پژوهی بخشی از این مقاله آیت الله حسین الراضی را ترجمه کرده است:

دو حدیث در فضیلت حضرت زهرا (س) بسیار مشهور شده است که هر دو روایت با اشکالات جدی به لحاط سندیت روبروست.

۱- «نحن حجج اللَّه على خلقه و جدتنا فاطمه حجه اللَّه علینا»

طبق برخی تحقیقات در اولین مصدری که این عبارت به عنوان حدیث آمده است-و البته بدون ذکر مصدر و منبع- تفسیر اطیب‌البیان است که یک تفسیر معاصر می باشد و بسیاری از کتبی که در فضائل حضرت زهراء(س) نوشته شده است؛ این مطلب را به همین تفسیر اطیب‌البیان ارجاع داده‌اند و بدیهی و طبیعی است که وقتی در یک کتاب معاصر (قرن۱۵) مطلبی به عنوان حدیث ذکر می‌شود؛ باید با ذکر مصدر و منبع باشد؛ چون یک مولف قرن ۱۵ به معصومین(ع) دسترسی نداشته است تا خود مستقیماً حدیث را از معصوم(ع) شنیده باشد.

۲- «یا أحمد، لولاک لَما خلقتُ الأفلاک، ولولا علیٌّ لَما خلقتُک، ولولا فاطمه لما خلقتُکما»

این حدیث به همین شکل ذکر شده به طور مطلق در مجامع روایی ما وجود ندارد. بخش اول حدیث نیز «یا أحمد، لولاک لَما خلقتُ الأفلاک» نیز با اسناد نه چندان معتبر و موثق در مجامع ما آمده است. علاوه بر آن اشکال متن در این است که متن هم دلالت بر افضلیت امیرالمومنین(ع) بر رسول‌الله(ص) و هم دلالت بر افضیلت حضرت زهراء(س) هم بر رسول‌الله(ص) و هم بر امیرالمومنین(ع) دارد. به این دلیل ک در این روایت علت خلق رسول‌الله(ص) امیرالمومنین(ع) است و علت خلق رسول‌الله(ص) و امیرالمومنین(ع)، حضرت زهراء(س) گفته شده است و علت نیز باید از معلول افضل باشد که این مطلب با احادیث قطعیه‌ی ما در تضاد است.

علامه شیخ حسین الراضی از علمای محقق شیعه عربستان -و از شاگردان حضرت آیت‌الله خوئی(ره)- تحقیق مفصلی حول این حدیث انجام داده‌اند. ایشان در تحقیقات خود اشاره می کنند اولین منبعی که برای این حدیث وجود دارد منبعی به اسم «کشف اللآلیء» است که حسب ادعای علامه میرجهانی(ره) از تألیفات شیخ صالح بن عبدالوهاب بن العرندس الحلی می باشد که از علمای شیعه قرن ۹ است. ایشان ضمن تحقیق حول این کتاب نشان داده است اصولاً این کتاب نمی تواند از ایشان باشد یا لااقل تردیدات جدی در مورد انتساب کتاب به ایشان وجود دارد؛ و علاوه بر آن سند نیز انقطاع دارد.

برای مطالعه متن کامل مقاله علامه حسین الراضی روی اینجا کلیک کنید.

پی نوشت:

آیت الله حسین الراضی از علمای برجسته شیعه است که یکسال قبل به اتهام تمجید از سید حسن نصرالله  و اعتراض به اعدام شیخ نمر بازداشت شد و همچنان در زندان آل سعود به سر می برد. ایشان از شاگردان آیات عظام خویی، سید محمدباقر صدر و … بوده اند.

۳ ديدگاه

 1. ملکی معاف گفت:

  از خىاوند می خواهیم به حق محمد و آل محمد (صلوات الله علیهم اجمعین) ، آیت الله حسین الراضی را از زندان آل سعود نجات بدهد. واقعا بسیار ناراحت کننده است که این پیرمرد دانشمند و بااخلاص به جای اینکه در سالیهای آخر عمر با خیال راحت به تالیف و پرورش شاگردان اهتمام کند در زندان جنایتکاران سعودی رنج می کشد.

 2. اسلام ملکی معاف گفت:

  بنده چند سال قبل از امام جمعه محترم فومن جناب حجت الاسلام سید باقر صفوی (حفظه الله) شنیدم که مرحوم آیت الله امینیان (امام جمعه فقید آستانه اشرفیه) صریحا می فرمودند که حدیث «لولاک لما خلقت الافلام و لولا علی لما خلقتک ولولا فاطمه لما خلقتکما» سند معتبری ندارد.
  حاج آقای صفوی خودشان الان در فومن تشریف دارند و هرکس تردید دارد می توان از ایشان جویا شود که واقعا نظر مرحوم آیت الله امینیان چه بوده است.
  البته خود جناب صفوی (حفظه الله) این دیدگاه آیت الله امینیان(ره) را قبول نداشتند.

  نکته دیگری که درباره این عبارت عربی وجود دارد اینست که در زبان عربی فصیح معمولا «لولا» بر سر «ضمیر منفصل» می آید نه بر سر «ضمیر متصل». یعنی فصاحت اقتضا می کند که به جای «لولاک» از تعبیر «لولا انتَ» استفاده شود چنانکه در دعای ندبه هم داریم: « لولا انت لم یعرف المؤمنون من بعدی …»
  ضمنا بنده جستجو کرده ام و دیدم در هیچیک از احادیث در کتب معتبر و شناخته شده شیعه دستکم تا سال ۵۰۰ هجری «لولا» بر سر «ضمیر متصل کَ» نیامده است. بنابراین این روایت هم از نظر ادبیات عرب به دور از فصاحت است و هم با تعابیر رایج در احادیث معصومان (ع) فاصله دارد یعنی با سبک بیان احادیث فاصله دارد.
  به نظر می رسد حدیث «لولاک لما خلقت الافلاک» را برخی از صوفیانِ غیرعرب که تسلط کافی بر ادبیات عرب نداشته اند و در عین حال علاقه به ساختنِ عبارات مسجع و آهنگین داشته اند جعل کرده باشند.

 3. مدیر کانال دین پژوهی گفت:

  🔔🔔🔔۲ نکته ی بسیار مهم در مورد مطالب کانال

  ✍️✍️✍️دوستان عزیز و خوانندگان گرامی کانال، اینکه در این کانال و برخی کانال‌های مشابه گاهی اوقات برخی مشهورات زیر سوال می‌رود مانند ۲ پست قبل کانال که ۲ حدیث مشهور در فضیلت حضرت زهراء(س) زیر سوال رفته بود یا گاهی مواقع یک واقعه مشهور تاریخی زیر سوال می‌رود را در مورد آن به دو نکته عزیزان باید توجه داشته باشند.

  🚫🚫نکته‌ی اول اینکه زیر سوال رفتن برخی مسائل به معنای تشکیک و انکار همه چیز نیست. اگر کسی آمد گفت فلان حدیث در فضیلت حضرت زهراء(س) سند درستی ندارد معنایش این نیست که دیگر العیاذبالله حضرت زهراء(س) هیچ فضیلی ندارد و هر چه حدیث در فضیلت ایشان داریم ضعیف و مشکل‌دار است یا اینکه از نظر نویسنده آن متنون اینگونه است. خیر. فضیلت و عصمت و علم حضرت زهراء(س) به احادیث معتبر و صحیح بسیار زیادی ثابت شده است و مسلم و قطعی است و جای هیچگونه انکار و تشکیکی ندارد. صرفاً اشکال به فلان حدیث و بهمان حدیث است.
  🚫یا اگر کسی مثلاً گفت فلان واقعه در قضیه‌ی عاشوراء سندیتی درستی ندارد مثلاً وجود حضرت رقیه(س) را انکار کرد یا لااقل در وجود داشتن ایشان تردید کرد؛ به معنای این نیست که دیگر پس اصولاً عاشورایی اتفاق نیفتاده است و همه چیز زیر سوال است و هیچ ظلم و مصیبتی بر اهل‌البیت(ع) در عاشوراء و غیر عاشوراء واقع نشده است و همه چیز افسانه و غلط است. خیر. واقعه عاشوراء از مسلمات و قطعیات تاریخی است که جای هیچگونه شک و شبهه‌ای ندارد. اگر بتوان عاشوراء را زیر سوال برد دیگر به هیچ واقعه‌ی تاریخی‌ای نمی‌توان اعتماد کرد. خیر عاشورا و وقایع و مصائب وارده بر اهل‌البیت(ع) قطعی و مسلم است و به روایات فوق حد تواتر شیعه و سنی و متون تاریخی بسیار زیاد شیعی و سنی ثابت است. کسی که دارد اشکال می‌گیرد صرفاً اشکالش به همان ماجرای خاصی است که دارد آن را زیر سوال می‌برد نه کل واقعه و همه چیز.

  🚫🚫نکته‌ی دومی که باید مد نظر قرار داد این است که اینگونه مطالب که در امثال این کانال منتشر می‌شود به معانی زیر سوال بردن تلاش علما و فقهاء و مجتهدین و محدثین و … در طول این ۱۴۰۰ ساله نبوده و نیست. به هر حال ما مخلص تمامی علما هستیم و دستشان را نیز می‌بوسیم و هر کدام در جای خود به قدر وسع و توان خود در تبلیغ دین و احیاء معارف دین و فهم صحیح و خالص دین تلاش کرده و إن شاءالله همگی مأجور درگاه الهی باشند و حشر و نشرشان با رسول‌الله(ص) و اهل بیت طاهرینش(ع) إن شاءالله.

  اما با تمامی این مطالب
  🔴🔴🔴اولاً علما معصوم نیستند و امکان اشتباه حتی از سوی بزرگان علما نیز منتفی نیست.
  🔴🔴🔴ثانیاً بین خود علما نیز اختلافات وجود دارد. اگر فرضاً در این کانال یا کانالی مشابه یک حدیثی زیر سوال رفت یا یک واقعه‌ی تاریخی خاص مربوط به اهل‌البیت(ع) زیر سوال رفت اینطور نیست که ۱۴۰۰ سال علما یک حرف واحد و یکسان زده باشند یک دفعه یک جوانک کم‌سوادی پیدا شده است خلاف حرف تمامی علما در طول این ۱۴۰۰ سال حرفی زده باشد. خیر بین خود علما هم اختلاف است. اگر حرفی که در این کانال زده می‌شود مخالف حرفی است که امروزه خیلی‌ها آن را به عنوان سخن دین و علما می‌پندارند؛ اما در طول این ۱۴۰۰ سال علمای دیگری نیز بوده‌اند که سخنان دیگری داشته‌اند.
  🔴🔴🔴و ثالثاً خیلی از جستجوهای امروزه به مدد نرم‌افزارهای مختلف دینی و امکانات رایانه‌ای است که برای نسل امروز فراهم شده که علمای سابق به آن دسترسی نداشتند. امروزه به مدد رایانه و نرم‌افزارها و اینترنت و … در کمتر از یک دقیقه یا چند دقیقه حداکثر می‌تواند چندین هزار جلد کتاب را بررسی کرد. خب این امکانات کمتر از چند دهه از عمرش می‌گذرد و علمای سابق ما به آن دسترسی نداشته‌اند. لذا ممکن است یک جوان نسل امروزی به مدد این نرم‌افزارها به حرف جدید و نویی برسد که علمای سابق به آن نرسیده‌اند. پس سریع نمی‌توان آنها را متهم کرد به بی‌سوادی و کم‌سوادی و …

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه