تاریخ انتشار : ۱ بهمن ۱۳۹۲-۱:۲۴ ب.ظ
کد خبر : 18826
نسخه چاپی نسخه چاپی
سخنگوی وزارت امور خارجه خبر داد:

شکایت از عربستان را در دستور کار داریم/ بان کی مون دلیل واقعی پس گرفتن دعوت از ایران را بگوید

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی ایران اعلام کرد پیگیری اقدامات عربستان علیه ایران در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ۸دی نیوز و به نقل از مهر،  نشست هفتگی مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با خبرنگاران پیش از ظهر امروز در وزارت خارجه برگزار شد.

خبرنگار مهر در این نشست پرسید: در ماجرای داستان ساختگی ترور سفیر عربستان در آمریکا شاهد بودیم مقامات سعودی از ایران به شورای امنیت شکایت کردند موضوعی که یک ادعای دروغ بود و در شرایط کنونی نیز شاهد اقدامات پشت پرده عربستان بر ضد منافع ملی ایران بوده ایم. از جمله انفجار تروریستی در مقابل سفارت ایران در لبنان که عامل اصلی آن ماجد الماجد،  روابط کتمان نشدنی با مقامات امنیتی عربستان داشته است و همین روز شنبه نیز شاهد ترور یک دیپلمات ایرانی در یمن بودیم که باز هم نفوذ عربستان در افراط گرایان یمنی غیر قابل کتمان است. از سوی دیگر مقامات روسیه، سوریه و عراق اسناد متعددی در رابطه با تروریستی بودن دولت عربستان در دست دارند و این موضوع را علنا اعلام کردند و آیا جمهوری اسلامی ایران قصد پیگیری حقوقی اقدامات ضد ایرانی عربستان در مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت را دارد؟!

افخم در پاسخ گفت: در خصوص مجموعه اقداماتی که ذکر گردید ما پیگیری حقوقی در مجامع بین المللی را در دستور کار داریم. مقدمات آن هم انجام شده است.

وی افزود: متعاقب اقدام تروریستی مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان این اقدام شروع شد که مراحل آن طی می شود و اسناد و جزئیات کار که طی همکاری مسئولین لبنانی داشته ایم را گردآوری می کنیم تا بتوانیم مدارک مستندی در اختیار داشته باشیم. در خصوص یمن نیز این اقدامات در حال انجام است. می خواهیم اطلاعات کاملا دقیق باشد و اسناد مستندی داشته باشیم. پیگیری از مجامع بین المللی در دستور کار ما قرار دارد.

افخم تصریح کرد: طبعا با روشن شدن جزئیات و اطلاعات دقیق و مستند می توان کار را دقیق تر بر اساس قوانین حقوقی و در یک چارچوب روشن تری دنبال کنیم. تاکید می کنم که پیگیری حقوقی موضوع در دستور کار است، در عین حال داشتن اطلاعات و اسناد دقیق و متقن توسط هیات های کارشناسی و پیگیری هایی که انجام می شود با مسئولین مختلف لبنانی در روند کمک کننده است. منتظریم گزارش نهایی بشود و در باره موضوع با تایید بیشتر و دریافت اطلاعات دقیق تر می توانیم موضع گیری دقیق تری را داشته باشیم.

افخم سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان در نشست هفتگی خود با خبرنگاران ضمن تبریک هفته وحدت گفت: وحدت تنها و یگانه راه مسائل و مشکلات جهان اسلام است به امید آنکه وحدت روز به روز محکم تر شود و شاهد نتایج و تبعات بسیار خوب و مثبت آن در سراسر جهان باشیم.

وی با اشاره به اقدام  فجیع تروریست ها در یمن و ترور دیپلمات ایرانی ضمن تسلیت به خانواده آقای اسدی این اقدام را مجددا محکوم کرده و گفت: به  ملت ایران تسلیت می گوییم و امیدواریم اقدام قاطع جامعه جهانی به دلیل شیوع فعالیت های تروریستی در جهان صورت گیرد و جامعه جهانی در مسئولیت خود برای مبارزه با تروریست مسئولانه وارد عمل شود.

افخم در پاسخ به سئوالی درباره دعوت از کاترین اشتون به ایران و آیا اینکه مذکرات اشتون و ظریف در ایران صورت می گیرد گفت: در مورد موضوع دعوت خانم اشتون در مذاکراتی که آقای ظریف و خانم اشتون در نیویورک داشتند دعوتی از ایشان به عمل آمده که یک دعوت باز است و در زمان مناسب تفاهم طرفین در این باره صورت می گیرد.

وی ادامه داد: در مورد دور بعدی مذاکرات از روز گذشته برنامه اقدام مشترک اجرا شد و از این پس دستور کار طرفین مذاکرات برای برداشتن گام آخر است و طرفین بدنبال فراهم کردن زمینه ها برای اجرای دور بعدی مذاکرات هستند که متعاقب این روند اطلاع رسانی صورت می گیرد.

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره انتقادات در مورد عدم توازن حجم امتیازات ایران به طرف مقابل و اینکه دستگاه سیاست خارجی در مذاکرات آتی به چه خطوط قرمزی متعهد است بیان کرد: مذاکرات هسته ای بر اساس یک رویکرد جدید برای حل و فصل موضوع هسته ای انجام شد موضوعی که یک بحران غیر ضرور است و طرفین در این مذاکرات به برنامه اقدام مشترک رسیدند و این توافق در اختیار همه شهروندان قرار گرفته و کاملا روشن و در دسترس است.

افخم با بیان اینکه برنامه اقدام مشترک در راستای منابع ملی کشور است تصریح کرد:  در این برنامه و مذاکرات از هیچ یک از خطوط قرمز عبور نشده و اقدامات نتیجه مشورت ها و بررسی های دقیق در سطوح مختلف کارشناسی و مسئولین عالی کشور است و بر اساس این مشورت ها با اطمینان برنامه ریزی شده و برنامه اقدام مشترک برنامه ای است که دو طرف متعهد به برداشتن گامها شده اند.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان با بیان اینکه بخشی از سوءبرداشت ها طبیعی است خاطرنشان کرد: نباید کاری کنیم که افکار عمومی کشور در خصوص رویکرد دولت برای حل موضوع هسته ای دچار خدشه شود رویکرد گام اول انجام شده و با اجرایی شدن برنامه اقدام در آستانه ورود به دور دوم هستیم تامین حقوق هسته ای ایران و ورود به یک مرحله جدید  هم جزو اصول مسلم مذاکره کننده ها در گذشته بود و هم در آینده به طور جدی ادامه می یابد و امیدواریم با اطلاع رسانی دقیق و مبتنی بر اسناد منتشره از سوی مسئولین برداشت ها و دیدگاهها عنوان شود و تحت تاثیر تبلیغات و اظهارنظرهای خارجی قرار نگیریم که خیرخواه مذاکرات ما نیستند و اجازه دهیم روند بر اساس سیاست های اتخاذ شده در چارچوب تامین حقوق ملت ایران به نتیجه برسد.

افخم درباره موضع گیری ایران در خصوص پس گرفتن دعوت سازمان ملل از ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو ۲ اظهار داشت: ما هیچگاه متقاضی شرکت در ژنو ۲ نبودیم و موضع ما در ابتدا مبتنی بر همین امر بوده و این موضوع را به صراحت از ابتدای طرح کنفرانس ژنو ۲ اعلام کردیم و این موضع صریح طی تماس های روزهای گذشته آقای اخضر ابراهیمی و بان کی مون با مسئولان کشورمان اعلام شده است.

وی گفت: آقای ظریف صریحا اعلام کردند که پیش شرطی را نمی پذیریم و هیچگاه طرحی از طرف ایران پذیرفته نشده و از آنجا که متقاضی حضور در کنفرانس نبودیم پس گرفته شدن دعوت نیز از نظر ما جای تاسف دارد اینکه آقای دبیرکل تحت فشار این اقدام را که ابتکار خودشان بوده پس گرفته تاسف برانگیز است و امیدواریم بتواند دلایل اصلی اقدام خود را بیان کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان در پاسخ به سئوالی در این باره که نخست وزیر کانادا لغو تحریم های ایران را نپذیرفته است بیان کرد: طرف مذاکره ما ۱+۵ است کسانی که مطرح کردند که لغو تحریم ها از طرف آنها نبوده به دلخواه خود می تواند این روند را ادامه دهند. فکر می کنیم آنها در آینده تحت تاثیر فضای بین المللی به یک واقع بینی دست خواهند یافت ولی زمان را از دست می دهند.

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره وضعیت دیپلمات ایرانی ربوده شده در یمن با توجه به شهادت دیپلمات دیگرمان در این کشور بیان کرد متاسفانه شهادت دیپلمات ایرانی در یمن مصادف با ایامی شد که ایرانی برای پیگیری وضعیت دیپلمات ایرانی ربوده شده در یمن در این کشور حضور داشت.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان گفت: ما به دولت یمن تاکید می کنیم که به تعهدات بین المللی خود برای حفظ جان دیپلمات ها عمل کند و طی مذاکرات نیز به این خواسته پافشاری کرده ایم دولت یمن باید مسئله را پیگیری و برای شناسایی تروریست ها اقدامات لازم را انجام دهد و گامهای جدی تری در این راستا برداشته شود ما این خواسته را به طور صریح اعلام کردیم و امیدواریم با اقدامات مسئولان یمن اطلاعات بیشتری پیدا کنیم و دیپلمات ایرانی بتواند در سلامت به کشور بازگردد.

افخم در پاسخ به سئوالی در این باره که یک هیات تخصصی برای نظارت بر اجرای توافق ژنو به ریاست آقای بروجردی در مجلس تشکیل شده و همچنین اینکه تیم مذاکره کننده هسته ای امروز در کمیسیون امنیت ملی مجلس حضور خواهد داشت، گفت: درباره هیات تخصصی مذکور اطلاعی ندارم اما امروز آقای عراقچی در کمیسیون امنیت ملی حضور دارند تا آخرین روندها و برنامه های اجرا شده در پایان گام اول را برای نمایندگان تشریح و نسبت به تدابیر و مذاکرات اطلاعاتی را ارائه دهند.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان در پاسخ به سئوال دیگری در این باره که امیر دبی از برچیده شدن تحریم ها برعلیه ایران استقبال کرده و در عین حال اخباری مبنی بر رایزنی ایران با امارات در خصوص جزایر سه گانه مطرح شده که گفته می شود موضع گیری امیر دبی در راستای همین رایزنی ها بوده بیان کرد: سفارت ایران در ابوظبی مطلبی را که در یکی از رسانه های امارات منتشر شده بود تکذیب کرد چنین توافقی ساختگی است و هیچ توافقی بین ایران و امارات در خصوص جزایر سه گانه صورت نگرفته و ذکر این مسئله تبلیغات بر علیه جمهوری اسلامی در منطقه است. موضوع گیری درباره رفع تحریم که نیز یک موضع واقع بینانه و مبتنی بر روندهای جاری است و ارتباط دادن این موضع به گزارش ساختگی سایت شناخته شده برای تحت تاثیر قرار دادن این موضع صریح و روشن است. امیدواریم تحت تاثیر قرار نگیرند چرا که هیچ گونه خللی برحاکمیت ایران بر جزایر سه گانه ایجاد نشده است.

وی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری درباره سفر نواز شریف به تهران در اواخر بهمن و آیا اینکه وی با توجه به روابط نزدیک با عربستان حامل پیام عربستان به ایران خواهد بود گفت: نواز شریف قرار است سفری به ایران داشته باشد که چنانچه نهایی شود اطلاعی رسانی می کنیم در این خصوص که ایشان چه اقداماتی داشته باشد خودشان باید توضیح دهد.

افخم در پاسخ به سئوال دیگری در این باره که آیا کنفرانس ژنو ۲ برای حل بحران سوریه بدون حضور ایران به نتیجه می رسد و اینکه ایران در صورت حضور چه نقشی می توانست ایفا کند گفت: پیش گویی در این موارد خیلی صحیح نیست و اقدامی نیست که ما بخواهیم انجام دهیم جمهوری اسلامی ایران همواره از راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه حمایت کرده و بر این موضع اصولی تاکید داشته است.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان افزود: حق مردم در تعیین سرنوشت خود تنظیم گفتگوهای سوری- سوری و عدم تحمیل راهکار از سوی کشورهای خارجی که نتیجه ای ندارد چارچوب هایی برای حل بحران است و قطعا اگر واقع بینی بر اوضاع حاکم شود و به دور از خیالپردازی و جاه طلبی ها اقدامات صورت گیرد تنظیم یک راهکار بر اساس خواست ملت سوریه قابل دستیابی است.

وی گفت: چنانچه نشست ژنو ۲ بر اساس واقع بینی این روند را مورد توجه قرار دهد می تواند گامی برای پیشرفت موضوع باشد.

افخم در پاسخ به این سئوال که چرا برخی از کشورها نگران حضور ایران در نشست ژنو ۲ هستند بیان کرد: کمک ما به سوریه موکول به حفظ منافع عزتمندانه و به طور طبیعی انتظار داریم همه شرکت کنندگان در صدد حل بحران سوریه باشند. اینکه کسانی بخواهند از این مانع برای خواسته های خود استفاده کنند می تواند مشکل آفرین باشد اینکه چه دلایلی باعث این کار شده درباره آن تحلیلی ندارم.

افخم در پاسخ به این سئوال که پیش از دعوت قرار بود ایران در سطح کارشناسی در ژنو ۲ شرکت کند و آیا اکنون این طور خواهد شد بیان کرد: چنین موضوع مطرح نبوده در سفر وزیرامورخارجه به منطقه صحبت شد که ایران در حاشیه نشست حضور داشته باشد همان موقع اعلام کردیم که نمی پذیریم و هرگونه حضوری که خلاف عزت ایران باشد پذیرفتنی نیست.

خبرنگاری درباره اظهارات کریمی قدوسی نماینده مجلس مبنی بر اینکه توافق ژنو یک اقدام خودسرانه از سوی وزارت خارجه بود و رهبری در جریان این توافق نبوده اند سئوال کرد و افخم پاسخ داد : در مورد اظهاراتی که مخالفین و منتقدین برنامه اقدام مشترک مطرح می کنند فارغ از اینکه جزئیات آن چیست نسبت به سازوکار تصمیم گیری در کل کشور ایجاد تردید می کند آنچه در مذاکرات ژنو صورت گرفته تصمیمی است که بر اساس هماهنگی و توافق مسئولین کشور بوده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان افزود: پرونده هسته ای در اختیار شورای عالی امنیت ملی است نهادهاو مسئولین در جریان این پرونده قرار دارند و تیم مذاکره کننده در همکاری با مسئولین است. ایجاد شبهه و تردید در افکار عمومی نسبت به این روند جای سئوال دارد که چرا منتقدان تلاش می کنند این روند را خارج از سازوکار اجرایی کشور معرفی کنند.

وی ادامه داد: من در مقام پاسخگویی در این مورد نیستم باید به روند کلی کار و چارچوب تصمیم گیری حضور مسئولین عالی کشور و اطلاعات امنیتی آنها از روند سیاست گذاری و اجرا اطمینان داشت البته ارائه نظرات ابتدا جزو حقوق شهروندی است و طبعا اگر شهروند نماینده مجلس باشد بیشتر می تواند از حق خود استفاده کند.

وی در این باره که هیچ تکذیبیه ای در مورد اظهارات کریمی قدوسی از سوی دولت مطرح نشد گفت:  پیش از آنکه ایشان در مورد اظهارات خود مستند ارائه کنند کسی نمی تواند تکذیب کند.

افخم  درباره سفر رئیس جمهور به داووس و موضوعاتی که درباره دیدار روحانی و جان کری و همچنین ظریف و اشتون در حاشیه این اجلاس مطرح می شود و اینکه دور بعدی مذاکرات قرار است در نیویورک باشد گفت: قطعا آقای ظریف و خانم اشتون به عنوان مسئولین مذاکره کننده درباره دور بعدی مذاکرات گفتگو خواهند داشت در اجلاس داووس و مونیخ هر دو حضور دارند و امکان دیدار وجود دارد و در صورت رایزنی درباره دور بعدی مذاکرات و همچنین محل آن گفتگو و تصمیم گیری خواهند کرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان افزود: اگر هم ملاقات در این دو فرصت انجام نشود به دلیل اینکه باید برنامه زمان مندی صورت گیرد توافق خواهد شد که دیداری انجام شود.

افخم گفت درباره دیدار کری  و آقای روحانی نیز هیچ خبر رسمی نداریم و این موضوع را از رسانه ها شنیده ایم.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در این باره که عربستان مخالف حضور ایران در اجلاس ژنو ۲ است و این دلیل خود را این طور عنوان کرده که به خاطر حضور سپاه پاسداران ایران در سوریه با حضور ایران مخالف است. نظر ایران درباره ادعای عربستان مبنی بر حضور گسترده نظامی ایران در سوریه چیست، بیان کرد: این مطلب ادعای جدیدی نیست در عین حال برگزار کننده اجلاس روشن است. مرجع اصلی دعوت کشورها روشن است و اظهارنظر از سوی برخی کشورها که خود جزو مدعوین هستند دلیل بر جایگاه حقوقی آنها نمی شود.

افخم  درباره سفر هیات تجاری اقتصادی فرانسوی به ایران بیان اینکه جزئیاتی درباره این سفر ندارم اظهار داشت: رویکرد کشورهای مختلف نسبت به فضای کنونی برای همکاری بیشتر با جمهوری اسلامی ایران مثبت است و استقبال خوبی صورت گرفته و کشورهایی از اروپا و آسیا می خواهند که هیات هایی را به ایران بفرستند و شاهد فضای ریزش روند نزولی تحریم ها هستیم.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان تاکید کرد: جامعه جهانی آماده است از ظرفیت ایران به عنوان یک کشور با جایگاه خود اقتصادی و منطقه ای استفاده کند و رفت و آمدها در این فضا طبیعی است.

کلمات کلیدی : ،
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه