تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۳۹۵-۱۰:۴۹ ق.ظ
کد خبر : 173225
نسخه چاپی نسخه چاپی
مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت:

استاد رقاصی به دعوت مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد، از فرانسه آمده است

خانم جولی دبلیس کارگاه های آموزشی دیگری را در همدان و تهران و در بیست و سومین جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان برگزار کرده است.

به گزارش ۸دی، طی چند روز گذشته خبری که حواشی زیادی در پی داشت و واکنش های زیادی را برانگیخت، موضوع برگزاری یک دوره ی هنری آموزشی توسط آموزشگاه هنری سیمرغ با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت و مجوز وزارت ارشاد در رشت بود که مدرس دعوت شده برای تدریس در این آموزشگاه، خانم “جولی دبلیس” متخصص تدریس در زمینه ی رقص و موسیقی می باشد و گویا متاسفانه این خانم در شهرهای بزرگ دیگر کشور چون تهران و همدان نیز این آموزش ها را ارائه کرده است.

با توجه با حساسیت مسئله فوق و اینکه اهداف سازمان ها و نهادهای فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران پاسداشت فرهنگ ایرانی، اسلامی و دفاع از هویت ملی و آرمانها و ارزشهای اسلامی است و همچنین با توجه به در نظر گرفتن اتاق فکرها و بودجه های کلان توسط شبکه استعمار و استکبار جهانی برای ضربه زدن به فرهنگ و هویت ایرانی، اسلامی و تلاش برای ترویج فرهنگ آلوده ی غرب توسط عناصر بی تعصب داخلی و یا ماموران خارجی ناتوی فرهنگی، پرداختن به مسئله ی مذکور در خصوص “کلاس های آموزشی حرکات مدرن توسط یک استاد فرانسوی رقص و موسیقی”، در گیلان بسیار لازم و ضروری می نماید.

از همین رو پایگاه خبری تحلیلی ۸دی ضمن دعوت از علی رضا قانع، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت خواستار توضیح پیرامون حوادث اخیر و چگونگی نحوه ی همکاری این سازمان با آموزشگاه سیمرغ (بانی برگزاری این دوره آموزشی در رشت) و مجوزهای صادره از سوی ادارات دیگر در استان در این خصوص شدیم.

۸دی-ضمن عرض سلام و خسته نباشید، ابتدا توضیحی درباره اهداف، سوابق و برنامه های سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت خدمت همشهریان و مخاطبان  ارائه نمایید

بنده هم متقابلا عرض سلام و خسته نباشید، همانگونه که مستحضرید طی دو سال اخیر رویکردی در شهرداری ها ایجاد شد و آن اینکه تلاش شد شهرداری ها صرفا از یک دستگاه خدماتی و عمرانی تبدیل به یک نهاد فرهنگی و اجتماعی شوند. بسیاری از مسائل خدمات عمرانی ما واسپاری شده و عمده کاری که شهرداری ها باید آن را دنبال کنند حوزه ی فرهنگی و اجتماعی می باشد.

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری از سال ۸۷ رسما شروع به فعالیت کرد و قبل از آن ما باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری را داشتیم. به لحاظ اینکه این باشگاه در سازمان وجود داشت سبقه ی فعالیت های ورزشی بیشتر است و به هر حال در مدتهایی نیز ادامه داشت تا دوره ی اولی که آقای ثابت قدم حضور پیدا کرد.

در دوره ی اولی که آقای ثابت قدم شهردار می شوند سازمان در اینجا مستقر می شود و عمده فعالیت ها می رود به سمت مسائل هنری یعنی بیشتر حمایت ها در بخش های هنری لحاظ می شود.

تا دو سال اندی پیش که بنده در سازمان حضور پیدا کردم بنده در دوران آقای خلیلی شهردار سابق رشت این مسئولیت را برعهده گرفتم و نگاهم این بود که با توجه به مباحث مطرح شده در شورا در سازمان تغییر نگرشی را در حوزه سازمان فرهنگی داشته باشیم.

۲۰ فعالیت را برای سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری تعریف کردیم که اولین آن بحث ارتقای فرهنگ عمومی بود که اصلی ترین وظیفه ی این سازمان است.

همچنین بحث سلامت شهری، بحث آسیب های اجتماعی مرتبط با حمایت از نخبگان ورزشی، ورزش قهرمانی، حمایت از هنر و هنرمندان بومی، هنر فاخر که با نگاه تغییر نگرش در سبک زندگی ایرانی اسلامی باید لحاظ کنیم و برنامه ریزی کنیم.

بعد از مدتی که بنده در سازمان حضور داشتم ما شاهد تغییر شهردار بودیم و به دنبال این بودیم که مباحث و کارهای فرهنگی را به جای اینکه از بالا به پایین تعریف کنیم از پایین به بالا داشته باشیم. یعنی بیاییم با حضور در محلات و تشکیل سرای محله و با محوریت مساجد محل برنامه یمان را در محلات گسترش دهیم و تصمیم داشتیم با این کار و با همکاری مساجد و مردم محلات، حوزه ی فرهنگی را تقویت کنیم .

۸دی-درباره ی موضوع کلاس آموزشی “حرکات مدرن” در رشت توسط یک خانم فرانسوی که سابقه ی آموزش رقص و موسیقی در پرونده خود دارد و اینکه ظاهرا قرار بود با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری و اداره ارشاد برگزار شود و اعتراضات فراوانی را هم برانگیخت، کمی توضیح دهید.

-خب این موضوع که باعث تکدر خاطر برخی دلسوزان و دوستان شد این بود که یکی از آموزشگاه های سینمایی خصوصی(سیمرغ) که کار اصلی آن آموزش بازیگری و تئاتر است می آید و این آموزشگاه سه بار برای برگزاری این کلاس از ما درخواست همکاری می کند و نامه ارسال می کند.

طبق روال گذشته هر درخواستی که برای ما می آید جنبه ی فرهنگی، هنری و اجتماعی دارد و یا اینکه جنبه ی ورزشی دارد. اگر درخواستی که می آید فرهنگی باشد باید برود قسمت حوزه ی فرهنگی خودش یعنی معاونت فرهنگی. معمولا این درخواست ها را معاونت فرهنگی و کارشناسان این حوزه بررسی می کنند و در نهایت پیشنهاد میکنند که به هر حال این کار با ماموریت های ما مناسبت دارد یا این که مناسبتی ندارد.

درخواست “کلاس بازیگری و حرکات مدرن” توسط آموزشگاه سیمرغ هم به همین شکل بوده و معاونت بررسی میکند و مجوز سینمایی اخذ می شود و به نظر می رسد که کارشناسان ما روی بحث استاد این کلاس باید دقت بیشتری می کردند و البته با توجه به موضوعی که به ما اعلام کرده بودند و گفته بودند موضوع این دوره ی آموزشی “خلاقیت در بازیگری و بحث آموزشی آن است” و اصلا بحثی در مورد رقص و موسیقی مطرح نبوده است و اسناد و مدارک آن همه در سازمان موجود می باشد و اگر تمایل داشته باشید ما آن ها را خدمت سایت شما تقدیم خواهیم کرد، ما تایید نمودیم که با برگزاری این دوره موافقت نماییم.

جولی دبلیس به دعوت مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد از فرانسه آمده است. این خانم کارگاه های آموزشی دیگری را در همدان و در بیست و سومین جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان برگزار کرده است و این موسسه برای خودش یک جشنواره ای هم قبل از این در حوزه ی بین المللی داشت و می خواست که ابعاد کاری خودش را در سطح بالاتری گسترش بدهد لذا سعی کرده از حضور یک استاد خارجی به عنوان برندسازی استفاده کند و قبلا هم از این خانم در تهران استفاده کرده بود ضمن اینکه این خانم در آموزشگاه های مختلفی در تهران این آموزش ها را ارئه کرده است و بنابراین وی را برای آموزش در رشت هم می آورد.

در حوزه ی فرهنگی سازمان فرهنگی شهرداری، مجوزها بررسی شد و دعوتی که از این خانم به عمل آمده بود ترجمه شد و این دعوتنامه از سوی مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد بوده است که ما آن را در اختیار رسانه ها نیز قرار دادیم مقدمات این کار توسط ارشاد انجام می شود و ارشاد مکاتبه ای میکند با اتباع خارجه و این ها همه ملاک قرار داده میشود در نهایت کارشناس ما با چاپ ۵۰ متر بنر موافقت می کند و حمایت ما فقط در حد چاپ ۵۰ متر بنر بوده است که چهار تخته بنر در سطح شهر زده می شود.

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری زمانی که تصمیم میگیرد یک همکاری مشارکتی و حمایتی را با مجموعه ای انجام دهد طبق قانونی که در سازمان وجود دارد یک تعهد نامه ی دو طرفه باید امضا نماید.

این تعهد نامه که شامل ۶ بند می باشد باید به امضای کسانی که درخواست همکاری با سازمان فرهنگی شهرداری را دارند برسد و شامل مسائلی چون؛ رعایت شئونات اسلامی حین برگزاری دوره ها، اخذ مجوزهای لازم، تصویر برداری از کل برنامه نماید و در اختیار سازمان قرار دهد و اگر خسارتی انجام شد پاسخگو باشد و مهم ترین بند این تعهدنامه این است که هر مجموعه و گروهی که بخواهد با همکاری و حمایت ما برنامه را اجرا نماید باید آرم و نشان سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری در پایین بنر یا بیلبورد تبلیغاتی آن آمده باشد. البته باید در اینجا اشاره کنم که بیش از ۸۰ درصد برنامه های حمایتی ما در راستای برنامه های هیات ها، مساجد و یادواره های شهدا است.

۸دی-عده ای مصاحبه کردند و گفتند که سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری تحت فشار برخی جریانات این همکاری را جهت برگزاری دوره ی آموزشی توسط خانم فرانسوی انجام داده است. این مسئله را تایید می کنید؟

در مورد این مسئله ای که اشاره کردید و برای همکاری با دوره ی آموزشی اخیر توسط آموزشگاه سیمرغ، کسی ما را تحت فشار قرار نداده است و بنده هرگونه فشار را تکذیب می کنم، البته کسانی بودند که خواسته بودند از این آموزشگاه در برنامه ی قبلی حمایت های ویژه ای  بشود و ما با توجه به مشکلات مادی و بدهی هایی که سازمان دارد با آن مخالفت کردیم.

انتهای پیام/

۲ ديدگاه

 1. آشنای همیشه آشنا گفت:

  با سلام جناب اقای قانع وقتی … درکوچکترین عزل ونسبهای یک دستگاه که برای راضی نگه داشتن افراد شورا وافراد با نفوذ ، وباج دادن به افراد که بعضاًآنهارا باجخواه اعلام میکند هرفرد تازه وارد رابه عنوان کارشناس خبره ومدیر معرفی میکند وافراد کارآمد ودارای سابقه وتجربه کنارگذاشته میشوندوضعیت شهرداری وسازمانهای تابعه ازاین بهترنمیشود .وقتی درزمان استیضاح …درراهروهای شورا میگردد وازافراد میپرسد شماکسی را برایگماشتن روی پستهاندارید نشانه چیست ؟جزاین است که تشکیلات سازمانی ومدیریت روابط انسانی را به نفع خواسته های خویش قربانی میکند وپشیزی به ارزشهای والای انسانی توجه ندارد .مردم عامی که فقط عقلشان به چشمشان است چه میدانند که چه بلائی برسر دستگاه وتشکیلات شهری آمده.خوشبختانه دستگاههای نظارتی استان هم چشمهاوگوشهای خودرا بسته اند .وتاپایان مصرف این آقا صبر میکنند ولی خدامیداند که دراین پروسه زمانی چه زیانهای جبران ناپذیری به شهرومردم وارد میشود که نمونه هافراوانند .و……………

 2. ناشناس گفت:

  چراغ دینداری با حضورخانم رقاصه فرانسوی و افرادی که برای ولنگاری مردم تلاش می کنند خاموش نمی شود. اگر خانم فرانسوی در همدان و…کلاس ترویج بی حیایی دائر کرده دلیل بر درستی کار نیست. برخی از مسئولان ظاهرا روشنفکر ماهیت خود را برای مردم آشکار می کنند. رضاخان نتوانست در این راه موفق شود شما هم نخواهید توانست.

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه