بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۳ دی ۱۳۹۲-۱۲:۱۸ ق.ظ
کد خبر : 15399
نسخه چاپی نسخه چاپی
ظریف در صفحه شخصی‌اش در فیسبوک:

وزرای بیشتری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تهران می‌آیند/ تفاهم ژنو هنوز اجرایی نشده است

همکاران ما مذاکرات را با حسن‌نیت کامل و با هدف رسیدن به تفاهم ادامه می‌دهند و در تمامی مراحل با دقت از عزت، حقوق و منافع مردم بزرگ ایران حراست و پاسداری خواهند کرد.

به گزارش ۸دی نیوز،  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شرح اقداماتش در چند روز گذشته را در صفحه شخصی فیسبوک خود منتشر کرده است.

دوستان سلام

پوزش مرا از گزارش‌های کوتاه و با فاصله بپذیرید.

ساعت ۱۱ و نیم صبح اربعین (دوشنبه) است. مناسب است با ابیاتی از حافظ آغاز کنم:

رندان تشنه لب را آبی نمی‌دهد کس
گویی ولی‌شناسان رفتند از این ولایت

در زلف چون کمندش ای دل مپیچ کان جا
سرها بریده بینی بی‌جرم و بی جنایت

هر چند بردی آبم روی از درت نتابم
جور از حبیب خوشتر کز مدعی رعایت

اما یک گزارش کوتاه:

دیروز میزبان خانم اما بنینو وزیر امور خارجه ایتالیا بودم. او اولین وزیر خارجه اروپایی است که در چندسال گذشته به ایران سفر کرده است. خانم بنینو را دوبار قبلا ملاقات کرده بودم و چند بار هم تلفنی صحبت کرده بودم. زن بسیار فعال و شجاعی است. مواضع او در مخالفت با جنگ بسیار قابل احترام هستند. خانم بنینو مانند بسیاری دیگر از دولتمردان اروپا و سایر نقاط دنیا معتقد است که انتخابات ریاست جمهوری و سیاست خارجی دولت جدید، به‌ویژه تفاهم ژنو، شرایط جدیدی را در سطح منطقه و حتی جهان ایجاد کرده است. واقعیت این است که هنوز تفاهم ژنو اجرایی نشده است ولی فضای روانی ضد ایرانی شکسته و شرکت‌های خارجی که تا سه چهار ماه قبل حاضر نبودند حتی با طرف‌های ایرانی گفتگوی تلفنی داشته باشند، اکنون برای حضور در ایران رقابت می‌کنند. به یاری خدا و با حمایت مردم خوب از سیاست‌های دولت تدبیر و امید، در چند هفته آینده وزرای بیشتری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تهران می‌آیند.

دیشب همچنین مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ بعد از چند روز مذاکره سخت و سنگین برای تعطیلات کریسمس تا هفته آینده متوقف شد. در تماس تلفنی خانم اشتون پس از مرور بر مهمترین موضوعات بحث توافق کردیم که مذاکرات کارشناسی اول هفته آینده از سرگرفته شود.

همان‌گونه که قبلا هم چندین‌بار خدمت شما عرض کرده‌ام تمامی مراحل مذاکرات دشوار و پرپیچ و خم و پرفراز و نشیب خواهد بود و ضرورت صبر و حوصله و دقت و هوشیاری در همه مراحل ضروری است. همکاران ما مذاکرات را با حسن‌نیت کامل و با هدف رسیدن به تفاهم ادامه می‌دهند و در تمامی مراحل با دقت از عزت، حقوق و منافع مردم بزرگ ایران حراست و پاسداری خواهند کرد.

موضوع دیگر، تصویب قطعنامه جهان عاری از خشونت و افراط در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود(که مخفف انگلیسی آن WAVE یا «موج» است.) این قطعنامه بر اساس پیشنهاد ریاست محترم جمهوری در سخنرانی مهم‌شان در مجمع عمومی، توسط همکاران ما در نمایندگی ایران در ملل متحد تدوین و با سایر هیئت‌ها مذاکره شده بود. اهمیت این پیشنهاد و استقبال جهانی از آن، خنثی کردن پروژه گسترده امنیتی‌سازی ایران و ایجاد فضای ایران‌هراسی، اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی در سطح جهان است که توسط بدخواهان ایران در سال‌های گذشته و با سرمایه‌گذاری فراوان شکل گرفته بود. همان‌طور که ریاست محترم جمهوری در آغاز کار و در تبیین اصول برنامه سیاست خارجی دولت تدبیر و امید اعلام کرده بودند، خنثی کردن برنامه امنیتی‌سازی ایران از مهمترین اولویت‌های ماست که با جدیت دنبال شده و آثار وسیعی داشته که برخی از ناظران خارجی آن را یک زلزله در منطقه و در سطح روابط جهانی قلمداد کرده‌اند. بهت و سردرگمی و عصبانیت نتانیاهو و دیگران از همین واقعیت است و همچنین استقبال گسترده دوستان ایران و دیگران. توجه به تصویر کلان ضرورتی غیرقابل انکار برای فهم این تحول و ابعاد آن است.

امیدوارم گزارش بعدی را با فاصله کمتری تقدیمتان کنم. خدانگهدار.

کلمات کلیدی :
نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه