تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۳۹۲-۱۱:۴۴ ق.ظ
کد خبر : 14765
نسخه چاپی نسخه چاپی
با پایان فرصت برای ارائه شکایت به دیوان لاهه؛

زنگ خطر مجلس برای استیضاح زنگنه وزیر نفت

تعلل سوال برانگیز وزیر نفت در ارسال شکایت ایران به دیوان بین المللی لاهه در رابطه با پرونده کرسنت، باعث شده تا برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح بیژن زنگنه را در دستور کار قرار دهند.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از جهان، پرونده فساد بزرگ کرسنت که در روزهای گذشته با انتشار خبرهایی از سرنوشت عباس یزدان پناه یزدی در کانون توجهات قرار گرفته است، وارد مرحله جدیدی شده است.

در همین ارتباط شنیده شده، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در روزهای ابتدایی آذر ماه، بیژن زنگنه برای ادای توضیحات درباره پرونده کرسنت به مجلس فراخوانده بودند، از توضیحات وی درباره علت تعلل وزارت نفت در پیگیری پرونده کرسنت در دادگاه لاهه قانع نشده‌اند.

برخی کارشناسان معتقد هستند تعلل وزارت نفت در ارسال شکایت ایران به دادگاه لاهه، عمدی بوده و دلیل اصلی آن ارتباط متهمان اصلی پرونده کرسنت با برخی از مقامات بلندپایه دولتی می‌باشد.

بر همین اساس، دیوان لاهه امروز را آخرین فرصت ایران برای درخواست شکایت تعیین کرده است. در دو جلسه داوری گذشته در لاهه، حقانیت ایران به اثبات رسیده اما به دلیل تغییرات در شرکت نفت ایران، این دیوان اعلام نموده است که شرکت نفت ایران باید بر شکایت قبلی خود تاکید کند تا روال دادرسی ادامه یابد.

گفتنی است دیوان بین المللی لاهه که در حال پیگیری مفاسد قرارداد کرسنت است، چند ماه پیش با احضار عباس یزدان‌پناه یزدی که معروف به «جعبه سیاه کرسنت» است، توضیحات وی در این زمینه را جویا شد؛ اما با ناپدید شدن یزدان پناه -که به نظر می رسد از سوی ذینفعان قراداد کرسنت برنامه ریزی شده باشد- بخشی از سرنخ های پرونده کماکان بدون دسترسی مانده است.

احتمال استیضاح بیژن زنگنه در حالی مطرح می شود که با توافق مجلس و وزارت نفت، رستم قاسمی وزیر اسبق نفت به عنوان مسئول مذاکرات قرارداد گازی کرسنت در داوری بین المللی انتخاب شده است. با حضور قاسمی که مورد تائید موافقان و مخالفان قرارداد کرسنت بوده، پیش بینی می‌شود تا چند روز آینده اتفاقات بزرگی در روند ابهام زدایی از قرارداد کرسنت صورت بگیرد.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه